شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بورس کالا اعلام کرد: با ورود گیاهان دارویی به بورس کالا، همه کشاورزان، تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان می‌توانند به راحتی یکدیگر را پیدا کرده و بدون حضور واسطه‌ها محصول موردنظر خود را به قیمتی شفاف و رقابتی معامله کنند.

بورس کالا اعلام کرد: با ورود گیاهان دارویی به بورس کالا، همه کشاورزان، تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان می‌توانند به راحتی یکدیگر را پیدا کرده و بدون حضور واسطه‌ها محصول موردنظر خود را به قیمتی شفاف و رقابتی معامله کنند.

به گزارش پایگاه خبری بورس کالا، «پریسا مردانی» در خصوص ورود گیاهان دارویی گفت: یکی از مشکلات گیاهان دارویی کشور این است که تولیدکننده نمی‌تواند مستقیما محصولات خود را عرضه کند و خریدار نیز در پیدا کردن محصول با کیفیت مورد نظر دچار سرگردانی می‌شود، همچنین ممکن است به دلیل حضور واسطه‌ها در زنجیره تولید تا مصرف، قیمت محصولات چند برابر قیمت واقعی آن باشد.  وی افزود: به کمک راه‌اندازی استارت آپ و ورود گیاهان دارویی به بورس کالا کلیه کشاورزان، تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان می‌توانند به راحتی یکدیگر را پیدا کرده و بدون حضور واسطه محصول موردنظر خود را به قیمتی شفاف و رقابتی معامله کنند. ضمن اینکه علاقه‌مندان به تولید گیاهان دارویی می‌توانند در این سامانه از آموزش‌های لازم و مشاوره متخصصان برتر و تولیدکنندگان این حوزه استفاده کنند؛ اقدامی که در حوزه زعفران از چند سال قبل شروع شده و امروز شاهد مطرح شدن این محصول در دنیا، رشد صادرات و ارزآوری این صنعت هستیم.

مدیرعامل اتحادیه گیاهان دارویی خراسان رضوی یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این طرح را ارتقای کیفیت محصولات برشمرد و افزود: در این طرح در نظر داریم گیاهان دارویی را حتما در انبارهای استاندارد مورد تایید بورس ارزیابی و نگهداری کنیم و آزمایش‌های کنترل کیفی روی آنها صورت پذیرد و با تایید استانداردهای لازم توسط وزارت بهداشت در عطاری‌ها و کارخانجات دارویی، غذایی و بهداشتی عرضه شوند که این امر در ارتقای کیفیت محصولات تولیدی نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

وی ادامه داد: کارکرد اصلی این طرح آن است که تولیدکننده و خریدار به راحتی یکدیگر را پیدا کنند و ارتباط بین تولیدکننده با کارخانجات صنایع تبدیلی نیز با سهولت بیشتری برقرار می‌شود، به کمک این طرح می‌توانیم با ارزیابی صحیح عرضه و تقاضا رویکرد کشاورزی قراردادی در کشور نهادینه کنیم. 

وی همچنین از راه‌اندازی صندوق حمایت از زنجیره گیاهان دارویی خبر داد و افزود: مشکلات موجود در این صنعت از جمله بذر استاندارد، مکانیزاسیون و اخذ تسهیلات است که از این صندوق مرتفع می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران