شماره امروز: ۵۴۷

| | |

هرچند حضور فعال عموم مردم در بازار سرمایه، موجب خرسندی و خوشحالی است اما این رشد و گسترش، زمینه ساز حضور افرادی سودجو در بازار سرمایه شده

هرچند حضور فعال عموم مردم در بازار سرمایه، موجب خرسندی و خوشحالی است اما این رشد و گسترش، زمینه ساز حضور افرادی سودجو در بازار سرمایه شده که بدون اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار از اطمینان و ناآگاهی مردم عادی سوءاستفاده کرده و با عناوینی تحت همچون سبدگردان، مشاور سرمایه‌گذاری، تحلیلگر بازار سرمایه، سیگنال‌ده و... در فضای مجازی و تارنماها افراد را جذب و آنها را گمراه می‌کنند.

شهریار علیمحمدی، سرپرست اداره بازرسی نهادهای مالی خدمات‌دهنده، سرمایه‌گذاری و هلدینگ سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن بیان مطلب فوق به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: افرادی که در بازار سرمایه حضور دارند ضروری است؛ خدمات مورد نیاز خود در زمینه سرمایه‌گذاری را تنها از نهادهای مالی دارای مجوز سازمان بورس، اخذ کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر مجوز فعالیت ۲۹ شرکت سبدگردان، ۱۸ شرکت مشاور سرمایه‌گذاری و ۵ شرکت پردازش اطلاعات مالی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار صادر شده و این نهادها در حال ارایه خدمات به فعالان و سرمایه‌گذاران بازار سرمایه هستند و اطلاعات کامل نهادهای مالی یادشده به همراه سایر نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه در تارنمای سامانه کدال به نشانی https: //cfi.codal.ir/ قابل رویت است.

سرپرست اداره بازرسی نهادهای مالی خدمات‌دهنده، سرمایه‌گذاری و هلدینگ سازمان بورس و اوراق بهادار به سرمایه‌گذاران و فعالان بازار سرمایه تاکید کرد: قبل از هرگونه انعقاد قرارداد، مراوده مالی یا اخذ مشاوره از هر شخصی که ادعای فعالیت در زمینه سبدگردانی، مشاور سرمایه‌گذاری و ...دارد، ابتدا به تارنمای کدال مراجعه و نسبت به مجوز‌دار بودن فعالیت شخص مدعی از سازمان بورس اطمینان یابند و تنها با شرکت‌هایی که در تارنمای فوق مشاهده می‌کنند ارتباط داشته باشند. علیمحمدی ابراز داشت: متاسفانه مشاهده شده افرادی ضمن جعل لوگوی سازمان در سربرگ و تارنمای خود مدعی داشتن مجوز فعالیت از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار شده و از گمراهی و ناآگاهی افراد سوءاستفاده کرده‌اند.

وی ادامه داد: البته سازمان بورس و اوراق بهادار به صورت قاطع با چنین افرادی برخورد قضایی می‌کند ولی در عین حال نیاز است تا خود سرمایه‌گذاران نیز در این خصوص آگاهی کامل داشته باشند. با این وجود، سازمان بورس سال ۹۸ در اقدامی مهم، تفاهم نامه‌ای با پلیس امنیت اقتصادی نیروی انتظامی منعقد کرده تا بدین وسیله از فعالیت‌های بدون مجوز بازار سرمایه از جمله: سیگنال دهی و تخلف در شبکه‌های اجتماعی، فعالیت‌های خارج از بورس شرکت‌های سرمایه‌گذاری و... جلوگیری کند .

شهریار علیمحمدی افزود: مشاهده می‌شود برخی افراد با انتشار اخبار و شایعات و سیگنال‌های غلط در فضای مجازی و تارنماها به سوءاستفاده از سرمایه‌گذاران می‌پردازند. به‌طوری که به وسیله این موارد با تهییج سرمایه‌گذاران به انجام رفتارهای غیرعقلایی، بازار سرمایه را با مخاطراتی جدی مواجه می‌سازند. تاکید می‌کنیم که صلاحیت حرفه‌ای، علمی و تجربی مشاوران و تحلیلگران این سایت‌ها مورد تایید سازمان نیست و همچنین ارایه خدمات مشاور سرمایه‌گذاری، سبدگردانی و... بدون اخذ مجوز از سازمان جرم محسوب و در قانون بازار اوراق بهادار برای این رفتار مجازات‌هایی درنظر گرفته شده است.

سرپرست اداره بازرسی نهادهای مالی خدمات‌دهنده، سرمایه‌گذاری و هلدینگ سازمان بورس و اوراق اضافه کرد: مطابق بند ب ماده ۳۶ قانون احکام دایمی برنامه‌های توسعه کشور، معاملات اوراق بهادار ثبت شده در سازمان فقط در بورس‌ها و بازارهای خارج از بورس دارای مجوز و با رعایت مقررات معاملاتی هر یک از آنها حسب مورد امکان‌پذیر است و معامله اوراق بهادار مذکور بدون رعایت ترتیبات فوق فاقد اعتبار است. لذا بعضی از افراد کلاهبردار به انتشار گواهی مالکیت اوراق بهادار بدون پشتوانه با اسامی مانند: اوراق سهام سرمایه‌گذاری و ... در بازار سرمایه اقدام کرده‌اند که سازمان بورس و اوراق بهادار تعهدی در قبال این اوراق ندارد. بنابراین سرمایه‌گذاران باید تنها از طریق شرکت‌های کارگزاری‌ دارای مجوز معتبر سازمان بورس به خرید و فروش اوراق بهادار اقدام کنند. وی در پایان از تمامی فعالان و سرمایه‌گذاران بازار سرمایه درخواست کرد به افراد سودجوی فعال در فضای مجازی با مجوز‌های جعلی توجه نکنند و خدمات خود را تنها از نهادهای مالی دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران