شماره امروز: ۵۴۷

| | |

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، دولت امریکا به درخواست کنگره این کشور جزییات اعتبارات تخصیص یافته ۶۶۰ میلیارد دلاری خود به کسب و کارهای کوچک را در هفته‌های اخیر منتشر کرد

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، دولت امریکا به درخواست کنگره این کشور جزییات اعتبارات تخصیص یافته ۶۶۰ میلیارد دلاری خود به کسب و کارهای کوچک را در هفته‌های اخیر منتشر کرد که بر این اساس حدود ۴۰ هزار کسب و کار خرد از این تسهیلات استفاده کرده‌اند. کالیفرنیا با ۱۳ درصد کل اعتبارات دریافتی و تگزاس با حدود ۸ درصد کل اعتبارات دریافتی، بیشترین بهره را از وام‌های کرونایی دولت امریکا برده‌اند.

طبق اعلام وزارت خزانه‌داری، این اعتبارات به حفظ حدود ۵۰ میلیون شغل در امریکا کمک کرده است. اکنون معامله‌گران انتظار دارند کنگره این کشور مجوز افزایش بیشتر مخارج را به دولت بدهد تا بتواند به سیاست‌های حمایتی بیشتری از بخش‌های مختلف اقتصادی اقدام کند.

داده‌های منتشر شده جدید نشان می‌دهد تا پایان ماه ژوئن هنوز حدود ۳۵ میلیون امریکایی متقاضی دریافت مزایای بیکاری بوده‌اند.

از سوی دیگر اما تنش‌ها بین چین و امریکا و متحدانش بر سر مساله هنگ‌کنگ بیش از پیش بالا گرفته است. وزارت خزانه داری امریکا با صدور بیانیه‌ای از تحریم چهار مقام عالیرتبه امنیتی چینی و همچنین اداره امنیت عمومی منطقه خودمختار سین کیانگ چین خبر داده است. وانگ یی- وزیر خارجه چین گفته است سطح تنش در روابط بین امریکا و چین به سطح 

کم سابقه‌ای رسیده است. 

انگلیس نیز اعلام کرد غول فناوری هوآوی چین را از پروژه توسعه شبکه اینترنت نسل ۵ این کشور کنار خواهد گذاشت. اسکات موریسون- نخست‌وزیر استرالیا از اتخاذ تسهیلات جدید برای اعطای اقامت دایم به اتباع هنگ‌کنگی خبر داده است. پکن همچنین نسبت به تبعات اقدام جاستین ترودو- نخست‌وزیر کانادا - در صدور دستور تعلیق موافقتنامه استرداد مجرمان با هنگ‌کنگ هشدار داده است.

داده‌های اخیر اقتصادی منتشر شده حاکی از بهبود تدریجی سطح تقاضا در دو اقتصاد نخست جهان است. در امریکا میزان فروش خانه‌ها در ماه مه‌مجددا صعودی شده و در چین نیز با افزایش میزان صادرات، شاخص مدیران خرید نسبت به ماه گذشته بهبود محسوسی داشته است. اگرچه صادرات و واردات چین با سطح قبل از شیوع کرونا فاصله زیادی دارد اما رشد تدریجی تجارت خارجی چین احتمال عادی شدن شرایط در سه ماهه پایانی سال را تقویت کرده است.

از سوی دیگر در شرایطی که به نظر می‌رسد تا تولید واکسن کرونا فاصله داشته باشیم، شمار مبتلایان این ویروس مرگبار در جهان بار دیگر سیر صعودی به خود گرفته است و در امریکا رکورد مبتلایان در طول یک روز شکسته شده است. در ۴۰ ایالت از ۵۰ ایالت امریکا وضعیت بار دیگر در سطح هشدار یا قرمز قرار گرفته اگرچه شمار تلفات به نسبت روزهای قبل پایین‌تر آمده است. توماس فلوری - کارشناس ارشد ارزی در موسسه «یو بی‌اس ولث منیجمنت» - گفت: ترس از ایجاد موج دوم همه‌گیری کاملا روی بازارهای مالی جهان اثر گذاشته است. شانس اینکه بسته‌های محرک نظیر بسته‌ای که قرار است اروپا رونمایی کند هم برای تغییر اساسی در وضعیت فعلی کم است. تاکنون بیش از ۱۲ میلیون و ۶۲۵ هزار و ۸۶۰ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۵۶۲ هزار و ۸۲۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به امریکا با ۱۳۶ هزار و ۶۷۱ نفر، برزیل با ۷۰ هزار و ۵۲۴ نفر، انگلیس با ۴۴ هزار و ۶۵۰ نفر، ایتالیا با ۳۴ هزار و ۹۳۸ نفر و مکزیک با ۳۴ هزار و ۱۹۱ نفر بوده است.

در فرانسه پس از شکست حزب حاکم در انتخابات سراسری، امانوئل مکرون- رییس‌جمهور این کشور - استعفای نخست‌وزیر را پذیرفت و یکی از طرفداران خروج کامل اقتصاد از قرنطینه را جایگزین وی کرد. در پنج ماه نخست امسال کسری بودجه دولت فرانسه به دلیل کاهش درآمدهای مالیاتی دولت به حدود ۱۱۸ میلیارد یورو رسیده است. طی این مدت میزان درآمدهای دولت ۹.۳ درصد کمتر اما میزان مخارج ۱۰.۹ درصد بیشتر شده است. زیان سنگین مالی ناشی از قرنطینه باعث شده است تا شمار زیادی از شرکت‌های بزرگ اروپایی از جمله ایرفرانس دست به تعدیل نیروی گسترده بزنند. در اوکراین نیز رییس بانک مرکزی به دلیل اختلاف بر سر سیاست‌گذاری مالی کرونایی با دولت استعفا کرد. استفان اینس - تحلیل‌گر بازار در موسسه «اکسی تریدر»- گفت: معامله‌گران با نگرانی به افزایش شمار مبتلایان به کرونا در سراسر جهان نگاه می‌کنند و اینکه دولت‌ها در مواجهه با این اتفاق چه تصمیمی بگیرند، خیلی برای بازارها اهمیت دارد. هر چند فعلا احتمال برقراری فاز دوم قرنطینه‌های سراسری خیلی کم است اما اگر این اتفاق بیفتد با دور تازه‌ای از ریزش شاخص‌ها مواجه می‌شویم.

    بورس امریکا

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا‌تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۴۴ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۲۶ هزار و ۷۵.۳۰ واحد بسته شد.

شاخص «اس‌اند پی ۵۰۰» با ۱.۰۵ درصد افزایش تا سطح ۳۱۸۵.۰۴ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی امریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۶۶ درصد افزایش در سطح ۱۰ هزار و ۶۱۷.۴۴ واحدی بسته شد.

    بورس‌های اروپایی

کمیسیون اروپا در گزارشی هشدار داده است رکود اقتصادی کشورهای اروپایی بدتر از چیزی خواهد بود که پیش‌تر تصور می‌شد. طبق برآورد صورت گرفته توسط کمیسیون اروپا، متوسط رشد اقتصادی امسال ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا منفی ۸.۳ درصد خواهد بود که در صورت تحقق، بدترین عملکرد اقتصادی این کشورها از زمان تشکیل اتحادیه تاکنون بوده است.

همچنین انتظار می‌رود متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو منفی ۸.۷ درصد باشد. وضعیت برای کشور تاز جدا شده از اتحادیه یعنی انگلیس از این هم وخیم‌تر خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود اقتصاد این کشور در سال جاری ۹.۷۵ درصد کوچک شود. در بین دیگر اقتصادهای بزرگ اروپایی، رشد اقتصادی فرانسه منفی ۱۰.۶ درصد، اسپانیا منفی ۱۰.۹ درصد و ایتالیا منفی ۱۱.۲ درصد برآورد شده است. 

لوکا پائولینی - استراتژیست بازار سرمایه در موسسه «پیکتت است منیجمنت» - گفت: در حالی که خیلی از نقاط مختلف جهان بازگشایی را در دستور کار قرار داده بودند، برخی محدودیت‌ها به خاطر اوج‌گیری مجدد در شمار مبتلایان به کرونا بازگشته است. البته انتظار نداریم شاهد ریزش‌های سنگین متوالی بورس‌ها به مانند روزهای اول بحران باشیم.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۰.۷۶ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۶۰۹۵.۴۱ واحد بسته شد. شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۱.۱۵ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۶۳۳.۷۱ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با صعود ۱.۰۱ درصدی در سطح ۴۹۷۰.۴۸ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۱.۱۶ درصد بالا رفت و به ۷۳۲۱.۱۰ واحد رسید.

    بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با ریزش ۱.۰۶ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۲۹۰.۸۱ واحدی پایین رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ‌کنگ ۲.۱۸ درصد پایین رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۶۳۹.۷۰ واحد بسته شد. در چین شاخص «شانگهای کامپوزیت» افت ۱.۸۲ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۷۵۲.۵۶ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص «اس‌اند پی اس‌اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۰.۶۱ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۵۹۱۹.۲۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن نزولی بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران