شماره امروز: ۵۴۷

| | |

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه افزایش نرخ دلار نیما عامل رشد سهام شرکت‌ها و تجدید ارزیابی دارایی‌ها سبب کاهش قیمت سهام است، گفت:

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه افزایش نرخ دلار نیما عامل رشد سهام شرکت‌ها و تجدید ارزیابی دارایی‌ها سبب کاهش قیمت سهام است، گفت: ترکیب این دو عامل افزایش اقبال سرمایه‌گذاران به «سهام رقیق شده شرکت‌ها» را به همراه دارد.

به گزارش سنا، احمد اشتیاقی در بررسی عوامل تاثیرگذار بر روند پیش روی بازار سرمایه گفت: به نظر من در شرایط کنونی دو عامل، بیشترین تاثیر را بر بورس خواهند داشت؛ نخستین عامل، رشد نرخ دلار نیمایی است که به نظر می‌رسد آهسته و پیوسته در حال رشد است، به‌طوری‌که اغلب فعالان با ارزیابی اقتصاد ایران پیش بینی افزایش دلار تا پایان سال ۹۹ را دارند که با وجود نرخ فعلی دلار نیما این مساله دور از ذهن نیست و توام با اثر مثبت قوی بر بازار سرمایه است. وی با تاکید به تضمین رشد و سودآوری بنیادین شرکت‌ها با تکیه بر این عامل افزود: افزایش نرخ دلار نیما دارای اثری واقعی بر فروش شرکت‌هاست و از این رو نمی‌توان این رشد را حباب گونه خواند، زیرا این اتفاق مبتنی بر افزایش سودآوری شرکت‌ها است؛ چراکه اگر رشدی مبتنی بر جریان نقدی آتی بوده و منجر به سود آوری شرکت شود، بهترین رشد است و خوشبختانه دلار نیمایی نیز چنین خاصیتی دارد.

   تجدید ارزیابی سهام را جذاب می‌کند

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده در تشریح عامل دوم تاثیرگذار بر روند پیش روی بازار سرمایه گفت: بحث تجدید ارزیابی دارایی‌ها دومین مساله مهم در پیش بینی روندهای کنونی بازار است. هرچند که این مساله ممکن است به خودی خود باعث ورود و رشد جریان نقدی نشده و مانند دلار نیمایی از نظر بنیادی سبب تقویت سود آوری شرکت نباشد، اما این فرآیند سبب رقیق شدن قیمت سهم و افزایش جذابیت آن برای سرمایه‌گذاران بورسی خواهد شد.

وی تاکید کرد: همواره بازار نسبت به سهم‌های زیر ۵۰۰ تومان اقبال بیشتری نشان می‌دهد، بنابراین تجدید ارزیابی می‌تواند به شکل مالی و رفتاری پیامدهای مثبتی داشته باشد؛ زیرا موجب کاهش قیمت سهم به اعداد پایین‌تر و افزایش اقبال بازار نسبت به این سهام می‌شود که این امر باعث رشد شاخص می‌شود. غیر از این دو عامل، بقیه موارد نمی‌توانند چندان موثر باشند.

   آزادسازی نرخ گذاری؛ عاملی مثبت

در فروش صنایع بورسی

این فعال بازار سرمایه در خصوص تاثیر تصمیم احتمالی دولت در آزادسازی سقف قیمت و افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی قیمت کالاهای تولیدی در بهبود گزارش‌های میان دوره‌ای شرکت‌ها گفت: به‌طور کلی اگر قیمت گذاری‌ها آزاد شود به نفع شرکت‌های پذیرفته شده در بورس است؛ به‌طور مثال قرار است دلار ۴۲۰۰ تومانی برای صنایع دارویی جمع آوری شود و دلار نیمایی جایگزین آنها شود. در این میان اگر دولت محدودیتی در نرخ فروش آنها ایجاد کند و اجازه ندهد محصولاتشان را با نرخ نیمایی بفروشند، عاملی منفی خواهد بود و چنانچه این نرخ گذاری آزاد باشد، عاملی مثبت خواهد بود.وی با تعمیم این مثال به سایر گروه‌هایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی در فعالیت و فروش آنها موثر است، خاطرنشان کرد: به‌طور کلی هر چه دولت به سمت آزادسازی نرخ محصولات شرکت‌ها بر اساس نرخ نیمایی حرکت کند، ظرفیت خوبی را برای افزایش فروش شرکت‌ها و رشد بازار سرمایه فراهم می‌کند.

   اثر کرونا در بازارهای جهانی 

کمرنگ شده است

احمد اشتیاقی با اشاره به تاثیر بازارهای جهانی از شیوع ویروس کرونا طی ماه‌های اخیر گفت: هر چند که این تاثیر به شدیدترین شکل ممکن بازارها را تحت تاثیر خود قرار داد و اقتصاد جهانی را با مشکلات جدی مواجه ساخت، اما طی دو هفته اخیر بازارها مجددا فاز صعودی گرفته است که در بخشی مدیون قیمت کامودیتی‌ها است. وی با تاکید بر تاثیر مستقیم افزایش قیمت کامودیتی‌ها در بازار جهانی بر بورس کشور افزود: به دلیل اینکه بخش اعظم صنایع بورسی ما کامودیتی محور است، این اتفاق با افزایش سودآوری این شرکت‌ها همراه خواهد بود که رشد بازار سرمایه را نیز در پی خواهد داشت. اشتیاقی در پیش بینی ادامه اثر شیوع جهانی کرونا بر اقتصاد و صنایع جهان اظهار کرد: به نظر من اوج شیوع کرونا که منجر به تعطیلی صنایع شد از بین رفته است. در اغلب کشورهای دنیا رستوران‌ها باز شده‌اند و هتل‌ها پذیرش مسافر دارند. یعنی ترس بازار جهانی از کرونا ریخته است و این خبر خوبی برای بورس‌های جهان است؛ چراکه شرکت‌ها می‌توانند به تولید خود برگردند و چرخه اقتصاد جهانی دوباره به حرکت درآید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران