شماره امروز: ۵۴۷

سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت مطرح کرد

| | |

سهام عدالت همچنان در مرکز توجه عموم قرار دارد و ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت نیز با سرعت در جهت رفع موانع پیش روی تخصیص سهام به عموم مردم گام بر می‌دارد.

گروه بورس|

سهام عدالت همچنان در مرکز توجه عموم قرار دارد و ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت نیز با سرعت در جهت رفع موانع پیش روی تخصیص سهام به عموم مردم گام بر می‌دارد. با این حال حجم بالای درخواست‌ها در کنار تعداد بالای افراد ذی نفع در این طرح ملی سبب شده تا ابهامات پیش روی آزاد‌سازی سهام مزبور به رغم تلاش‌های به عمل آمده همچنان زیاد باشد و از آن جهت که اغلب مردم با ساز و کار موجود در بازار سهام آشنایی ندارند، نتوانند تصویری دقیق از آنچه در ورطه عمل رخ می‌دهد داشته باشند.  از طرفی محدودیت‌ها و مشکلاتی که در مسیر اجرای این طرح به وجود می‌آید بعضا موجب شده تا شاهد تغییر یا اصلاح برخی رویه‌هایی باشیم که پیش‌تر اعلام شده بود. یکی از این تغییرات که به واسطه درخواست مردم در دست بررسی است، تغییر نوع مالکیت سهام برخی از متقاضیانی است که روش مستقیم مالکیت را انتخاب کرده‌اند و حالا درنظر دارند تا با بازگشتن به روش غیرمستقیم، مدیریت دارایی خود را در چارچوب سهامداری شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی پیگیری کنند.  سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت از احتمال ایجاد امکان اصلاح انتخاب روش مستقیم یا غیرمستقیم در آزادسازی سهام عدالت خبر داد و گفت: تقاضا در این زمینه خیلی زیاد است و شورای عالی بورس هم به این مطلب توجه دارد.

به گزارش تسنیم، حسین فهیمی در مصاحبه با رادیو با بیان اینکه طرح سهام عدالت یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های اقتصادی در تاریخ کشور است افزود: این طرح در ردیف فرمان مقام معظم رهبری برای خصوصی‌سازی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی و اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی است. وی اظهارداشت: به موجب این بسیاری از بنگاه‌های بزرگ اقتصادی مثل بانک ملت، فولاد مبارکه، مخابرات، بیمه‌ها و غیره در مملکت خصوصی شدند.

سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت گفت: در همان زمان تصمیم گرفته شد که بخشی از سهام این بنگاه‌ها برای توانمندسازی به خانواده‌های ایرانی اختصاص یابد. وی ضمن اشاره به اینکه 49 میلیون و 120 هزار نفر مشمول سهام عدالت شدند، افزود: پس از 15 سال از شروع طرح سهام عدالت خرداد ماه سال جاری آزادسازی آن اتفاق افتاد. فهیمی بیان داشت: مفهوم آزادسازی یعنی اینکه دولت امکان دسترسی مردم برای تملک دارایی‌های خود را برای آنان فراهم کرده است. وی با اشاره به اینکه از دهم خرداد ماه سال جاری این امکان فراهم شده است، گفت: به‌طور کلی 49 شرکت در سبد سهام عدالت قرار دارد که از این تعداد 36 شرکت بورسی و 13شرکت غیر بورسی است.

سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت گفت: نهم اردیبهشت‌ ماه سال جاری مقام معظم رهبری ابلاغیه آزادسازی سهام عدالت را صادر کردو این اختیار به سهامداران داده شد تا نحوه مدیریت سهام خود را انتخاب کنند. وی افزود: بر این اساس سهامداران همچنان تا 29 خردادماه سال جاری می‌توانند با مراجعه به درگاه اینترنتی WWW.SAMANESE.IR روش مستقیم را انتخاب کنند و در صورت عدم مراجعه به این درگاه روش غیرمستقیم به صورت خودکار برای آنان انتخاب خواهد شد. فهیمی بیان داشت: چنانچه مشمولی روش مستقیم را انتخاب کند می‌تواند سهام 36 شرکت بورسی را بصورت شخصی مدیریت کند.

وی ادامه داد: به‌طورکلی تا امروز 17 میلیون و 700 هزار نفر از حدود 46,5 میلیون نفر روش مستقیم را برای سهامداری انتخاب کرده ا ند چون 2.5 میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت به رحمت خدا رفته‌اند.

سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه اگر کسی روش مستقیم سهامداری را انتخاب و بعدپشیمان شد آیا امکان برگشت برای این دسته از مشمولان سهام عدالت به روش غیر مستقیم وجود دارد یا خیر گفت: وقتی کسی روش سهامداری مستقیم را انتخاب می‌کند درواقع مالکیت حقوقی بین او و 36 سهامدار برقرار می‌شود یعنی سهام تخصیص یافته و در دارایی فرد می‌نشیند اینکه دوباره آن را سلب کنیم آثار حقوقی دارد اما تقاضا در این زمینه خیلی زیاد است و شورای عالی بورس هم به این مطلب توجه دارد. وی افزود: موضوع در دستور کار است چنانچه در این زمینه تصمیم‌گیری شود تا قبل از 29 خرداد ماه سال جاری به‌طور حتم اعلام خواهد شد.

فهیمی اعلام کرد: تنها راه انتخاب روش مستقیم بصورت الکترونیکی است یعنی با مراجعه به درگاه اینترنتی WWW.SAMANESE.IR امکان پذیر است. وی همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی براینکه چرا کسی که روش غیر مستقیم سهامداری را انتخاب کرده به وی نمی‌گویند ارزش سهامش چقدر است، گفت: چون افراد در روش غیر مستقیم سهام یک شرکت سرمایه‌گذاری استانی را دریافت خواهند کرد. سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت گفت: این شرکت باید در بورس پذیرفته شود و در تابلو قیمت بخورد. وی افزود: افرادی که روش غیرمستقیم سهامداری را انتخاب کرده‌اند سهام‌دار شرکت سرمایه‌گذاری استانی خواهند شد. فهیمی بیان داشت: تکلیف قانونی و ابلاغیه مقام معظم رهبری اینکه تمامی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی باید در بورس و فرابورس پذیرش شوند و در تابلو قیمت بخورند. وی ادامه داد: افرادی که روش سهامداری غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند باید منتظر باشند تا این روند طی شود. سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت گفت: امیدوارم یک تا دو ماه آینده این کار هم تمام و کمال به نتیجه برسد و افرادی که روش سهامداری غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند بتوانند از ارزش سهام خود مطلع و در عین حال بتوانند خرید و فروش سهام داشته باشند. وی در ادامه افزود: آزادسازی سهام عدالت هم برای روش مستقیم و غیر مستقیم اتفاق می‌افتد. فهیمی بیان داشت: اگر مشمولان هیچ کاری هم انجام ندهند آزادسازی سهام عدالت انجام می‌شود و رابطه مستقیم مالکیت بین سهام‌دار و سهام شرکت‌ها در روش سهامداری مستقیم در 36 شرکت و در روش غیرمستقیم شرکت سرمایه‌گذاری استانی اتفاق خواهد افتاد. وی با اشاره به اینکه روش بورس مبتنی بر شفافیت و اطمینان است، گفت: سهامداران سهام عدالت هر روشی را انتخاب کنند یا نکننددارایی آنان به نام شان آنهم در سامانه‌ها و زیر ساخت‌های بورس ثبت و ضبط است. سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت افزود: مفهوم آزادسازی جنبه‌های مختلفی دارد که فروش یکی از این جنبه‌هاست. وی افزود: ارزش سهام شرکت‌های سهام عدالت در 10 سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته و از این به بعد هم همین طور خواهد بود چون بنگاه‌های بنیادی ارزشمندی هستند. فهیمی با بیان اینکه نگهداری سهام عدالت در بلندمدت به صرفه است، اظهارداشت: برای سهامداران سهام عدالت حقوق و مزایای فراوانی وجود دارد که اضطراری‌ترین و نامطلوب‌ترین شکل آن فروش و خروج از آن سهامداری است. وی تصریح کرد: آزادسازی سهام عدالت به مفهوم عام و گسترده آن یعنی امکان استیفای حقوق همه‌جانبه سهامداری همانند سایر سهامداران در کشور انجام می‌شود و مشمولان سهام عدالت قادر خواهند بود تمامی حقوق و منافع مالکانه خود را به عنوان سهامدار اعمال کنند. سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت ادامه داد: البته این به معنای درخواست یا تشویق برای فروش سهام نیست بلکه درخواست اینکه دارایی ارزشمند (سهام عدالت) را در سبد دارایی خود نگهداری کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران