شماره امروز: ۵۴۷

یک کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد

| | |

پیشروی قیمت‌ها در دومین روز از معاملات هفته جاری در بورس و فرابورس تداوم یافت و سبب رشد شاخص در هریک از این دو بازار شد.

گروه بورس|

پیشروی قیمت‌ها در دومین روز از معاملات هفته جاری در بورس و فرابورس تداوم یافت و سبب رشد شاخص در هریک از این دو بازار شد. 

در این روز آرامش خاطر سرمایه‌گذاران از تداوم روند صعودی در کنار بی‌تاثیر بودن فروش سهام عدالت بر معاملات عادی بازار سهام سبب شد تا شاهد افزایش 47 هزار و 342 واحدی شاخص کل بورس تهران باشیم؛ افزایشی که ضمن رساندن دماسنج اصلی بازار به سطح 1 میلیون و 116 هزار و 186 واحد، ارزش بورس تهران را حدود 4.43 درصد افزایش داد و آن را به 4 هزار و 183 هزار و 470 میلیارد تومان رساند. در فرابورس نیز کلیت معاملات تشابه بسیاری به بورس داشت و همین امر سبب شد تا نماگر این بازار تحت تاثیر نمادهایی همچون «مارون»، «ذوب» و «آریا» افزایشی 407 واحدی را شاهد باشد. به موجب این افزایش در پایان معاملات روز گذشته شاخص فرابورس به سطح 12 هزار و 493 واحد رسید. در این روز ارزش معاملات در بازار سهام نسبت به روز گذشته افزایشی هزار میلیارد تومانی داشت و حدودا به 13 هزار میلیارد تومان بالغ شد.از آنجایی که شاخص بورس در طول سال‌های گذشته تاثیر روانی شگرفی بر سرمایه‌گذاران داشته و بسیاری از فعالان بازار جهت کلی قیمت‌ها را از اطریق این نماگر اندازه می‌گیرند، پیش بینی حرکات پیشروی آن حداقل در شرایطی که تحلیل نقدینگی در بازار حرف اول را می‌زند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده است.  در خصوص همین موضوع یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به اینکه شاخص بورس از عدد مقاومت قبلی عبور کرده، به نظر می‌رسد، شاخص تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد رشد کند اما ممکن است با بعد از آن مقاومتی را از خود نشان دهد.

به گزارش ایرنا، محسن رحمتی افزود: بورس بعد از اصلاح به نسبت خوبی که در چند روز گذشته در عمده سهم‌ها به خصوص سهم‌های بزرگ بازار تجربه کرد اکنون به روند صعودی خود بازگشته است. وی به عواملی که منجر به اصلاح سنگین شاخص بورس شد، اشاره کرد و گفت: از زمان مطرح شدن آزادسازی سهام عدالت، دغدغه بازار نسبت به این موضوع بالا رفت، تصورات فعالان بازار این بود که با آزادسازی سهام عدالت فشار فروش بر بازار غالب می‌شود و تاثیر زیادی را می‌تواند در تغییر روند بازار داشته باشد که این موضوع باعث ایجاد برخی از رفتارهای هیجاناتی از سوی سرمایه‌گذاران در بازار شد. رحمتی ادامه داد: صندوق‌های ETF در کنار آزادسازی سهام عدالت و رسیدن شاخص به مرز روانی یک میلیون واحد زمینه تغییر روند بازار و شناسایی سود از سوی فعالان بازار را فراهم کرد. این کارشناس بازار سرمایه گفت: با بسته شدن پرونده مرحله نخست صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله، مشخص شدن روند فروش سهام عدالت و نیز ورود حجم گسترده نقدینگی در بازار که نشان می‌دهد جایی هم برای ورود ندارد بازار به مسیر اصلی خود برگشت.

  بورس، بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری در ایران

وی افزود: با توجه به روند موجود در بازار قیمت سهام در صنایعی مانند بانکی‌ها و پالایشگاهی‌ها که از پتانسیل بالایی برای رشد برخوردارند تا یک هفته آینده به قیمت‌های قبل از اصلاح بازار که ماه گذشته تجربه کرده بودند، خواهد رسید.

رحمتی خاطرنشان کرد: بازار بدون اینکه بر عدد یک میلیون واحد دوباره درجا بزند به روند صعودی خود ادامه داد و اکنون به عدد قابل توجهی دست پیدا کرده است.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار سرمایه بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری در بازار ایران است، گفت: سرمایه‌گذاران بهتر است که در زمان اصلاح بازار بیشتر به فکر اصلاح پرتفو خود باشند و سهم‌ها را بیشتر به سمت سهم‌هایی پیش ببرند که از پتانسیل بنیادی بالایی برخوردارند. رحمتی گفت: روند بازار در وضعیت کنونی جای نگرانی زیادی ندارد و سرمایه‌گذاران می‌توانند با خیالی راحت به سمت سرمایه‌گذاری در این بازار پیش روند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار ممکن است در برخی از روزها نوساناتی را تجربه کند اما فعالان بازار از افتی که بازار متحمل می‌شود نباید نگرانی چندانی داشته باشند، افزود: نوسان، ذات بازار سرمایه است و نباید سرمایه‌گذاران به محض افت شاخص بورس اقدام به شناسایی سود و خروج از این بازار کنند. به گفته وی، همچنان صنایع بانکی، فولادی‌ها، فلزی‌ها و پالایشگاهی‌ها که جزو سهم‌هایی با پتانسیل بالا در این بازار محسوب می‌شوند با توجه به افزایش قیمتی که داشتند تقاضای خوبی را تجربه خواهند کرد.

  ورود دشوار شاخص بورس 

به کانال دو میلیون واحد

این کارشناس بازار با اشاره به صحبت‌های مطرح شده در خصوص ورود شاخص بورس به کانال دو میلیون واحد گفت: ورود شاخص بورس به کانال دو میلون واحد کار چندان راحتی نیست و این موضوع وابستگی زیادی به مسائل اقتصادی و وضعیت تورم دارد، در صورتی که دولت نتواند تورم را کنترل کند شاخص بورس تا کانال دو میلیون واحد پیش خواهد رفت. وی با بیان اینکه ورود شاخص بورس به کانال دو میلیون واحد علاوه بر وضعیت اقتصادی کشور و نرخ تورم، وابسته به نرخ بانکی است، افزود: در وضعیت کنونی نرخ بهره در حال کاهش است که این موضوع به عنوان یکی از اتفاقات مثبت در بازار تلقی می‌شود.  رحمتی به زمزمه‌های موجود در زمینه کاهش نرخ اوراق بدهی در بازار افزود: ورود شاخص بورس به کانال دو میلیون واحد کمی دشوار به نظر می‌رسد که اگر قرار باشد این اتفاق رخ دهد بازار باید رشد صددرصدی را تجربه کند.

  آزادسازی سهام عدالت به نفع بورس

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به آزادسازی سهام عدالت و تاثیر آن بر روند معاملات بورس گفت: این اتفاق در مجموع به نفع بورس است چراکه این اقدام علاوه بر اینکه باعث آشنایی عده زیادی از افراد با بورس می‌شود زمینه عمق بخشیدن به بازار را در میان مدت و بلندمدت را فراهم می‌کند که این موضوع می‌تواند به عنوان یکی از اتفاقات خوب در بازار تلقی شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران