شماره امروز: ۵۴۷

| | |

به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، ناآرامی‌ها در امریکا در اعتراض به تبعیض نژادی علیه سیاه پوستان در این کشور شدت گرفته و در برخی شهرهای این کشور از جمله لس‌آنجلس، حالت فوق‌العاده اعلام شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، ناآرامی‌ها در امریکا در اعتراض به تبعیض نژادی علیه سیاه پوستان در این کشور شدت گرفته و در برخی شهرهای این کشور از جمله لس‌آنجلس، حالت فوق‌العاده اعلام شده است. با این حال معامله‌گران امیدوارند این اعتراضات به‌زودی و پیش از اثرگذاری روی بازارهای مالی خاتمه پیدا کنند.  از سوی دیگر، دور جدید تنش‌های بین امریکا و چین این‌بار به بهانه مساله هنگ کنگ آغاز شده است. پس از آنکه دولت چین لایحه جنجالی امنیتی هنگ کنگ را تصویب کرد، رییس‌جمهور امریکا نسبت به از دست رفتن موقعیت هنگ کنگ به عنوان قطب مالی آسیا هشدار داده و تهدید کرده است که امریکا پاسخی قاطع به چین خواهد داد. مایک پمپیو، وزیر خارجه امریکا نیز گفته است این کشور دیگر نمی‌تواند هنگ کنگ را یک منطقه خودمختار بداند.

مجلس نمایندگان امریکا به لایحه تحریم چین که پیش‌تر در مجلس سنا تصویب شده بود رای مثبت داد و اکنون تنها امضای دونالد ترامپ برای اجرایی شدن آن لازم است.  روزنامه امریکایی واشنگتن‌پست در همین رابطه نوشت: به نظر می‌رسد اصلی‌ترین گزینه تحریمی چین برای امریکا، تحریم بخش بانکی این کشور باشد که توسط نمایندگان کنگره به بهانه دخالت چین در امور داخلی هنگ کنگ پیشنهاد شده است. اکنون پس از اعمال محدودیت‌هایی در جریانات تجاری، دسترسی به تکنولوژی و صدور ویزا برای اتباع چینی، گزینه تحریم بانکی می‌تواند چالشی برای تمام اقتصاد چین باشد. لو جی وی، وزیر دارایی سابق چین نیز هشدار داده است امریکا در حال تغییر راهبرد خود از مقابله تجاری به جنگ مالی با چین است. چین و امریکا بیشترین روابط تجاری جهان را با یکدیگر دارند و سال گذشته پس از یک جنگ تجاری و تعرفه‌ای طولانی بر سر مقدمات توافق بزرگ‌تر که به فاز نخست مشهور است، به توافق رسیدند. جنگ تجاری این کشور یکی از دلایل اصلی ریزش بازارها و کاهش رشد اقتصادی جهان در سال گذشته بود و فعالان بازار نگران‌اند تشدید اختلافات بین دو اقتصاد نخست جهان به ویژه در عصر پساکرونا فشار روی تجارت جهانی و احیای اقتصادی را تشدید کند. کینکی کرزبی، کارشناس بازار در موسسه «پرودنشیال فایننشیال» گفت: نگرانی معامله‌گران این است که تنش‌های امریکا و چین تا تابستان امسال از کنترل خارج شود و یک جنگ تجاری دیگر را شاهد باشیم. این اتفاق مثل روشن کردن یک کبریت در یک بشکه باروت خواهد بود. وضعیت سومین اقتصاد بزرگ جهان نیز بهتر از دو اقتصاد دیگر نیست و داده‌های منتشرشده توسط دولت این کشور نشان می‌دهد میزان تولیدات صنعتی در ماه آوریل نسبت به ماه قبل از خود بیش از ۹ درصد کاهش یافته است. 

 همچنین با وجود کاهش سرعت شیوع کرونا در جهان، این بیماری کماکان در حال گرفتن جان انسان‌ها در نقاط مختلف است و ضرورت رعایت نکات بهداشتی باعث شده است تا بسیاری از واحدهای اقتصادی در سراسر جهان کماکان با حداکثر ظرفیت خود مشغول به فعالیت نباشند.  تاکنون بیش از 6 میلیون و ۲۶۸ هزار و ۲۵ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۳۷۳ هزار و ۹۷۲ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به امریکا با ۱۰۶ هزار و ۱۹۵ نفر، انگلیس با ۳۸ هزار و ۴۸۹ نفر، ایتالیا با ۳۳ هزار و ۴۱۵ نفر، برزیل با ۲۹ هزار و ۳۴۱ نفر و فرانسه با ۲۸ هزار و ۸۰۲ نفر بوده است. 

در وال استریت، بیشتر شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا‌تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۰۷ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۵ هزار و ۳۸۳.۱۱ واحد بسته شد. شاخص «اس‌اند پی ۵۰۰» با ۰.۴۸ درصد افزایش تا سطح ۳۰۴۴.۳۱ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی امریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با صعود ۱.۲۹ درصدی در سطح ۹۴۸۹.۸۷ واحدی بسته شد. پس از توافق فرانسه و آلمان بر سر اجرایی شدن بسته محرک مقابله با کرونا در سطح اتحادیه اروپا اکنون انتظار می‌رود در مجموع حدود یک تریلیون یورو اعتبار برای تقویت رشد اقتصادی و حمایت از کسب و کارها تخصیص داده شود که نیمی از این مبلغ توسط مکانیزم ثبات اروپایی تامین خواهد شد. در حال حاضر رشد اقتصادی هر چهار اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا (آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا) منفی شده است و کارشناسان نسبت به در پیش بودن سخت‌ترین سال اقتصادی دو دهه اخیر در این اتحادیه هشدار داده اند از سوی دیگر مساله برگزیت کماکان کانون توجه معامله گران اروپایی است، هر چند که اختلافات بین طرفین به حدی بالا است که کسی امیدوار به یک توافق زودهنگام نیست.

کمیسر تجارت اتحادیه اروپا در اظهاراتی مایوس‌کننده گفته است که در طول هفته‌های اخیر اتحادیه اروپا و انگلیس هیچ دستاورد محسوسی در مذاکرات نداشته‌اند و این طور به نظر می‌آید که شاید طرف انگلیسی به این نتیجه رسیده است که نیازی به داشتن یک توافق با بروکسل وجود ندارد.  به دلیل کاهش شدید تقاضای مصرفی و میزان درآمد خانوارهای اروپایی در نتیجه شیوع کرونا، بسیاری از کسب و کارهای بزرگ در قاره سبز در خطر ورشکستگی و تعدیل نیروی گسترده قرار دارند تا جایی که خطوط هوایی ایرفرانس، لوفت هانزا و ایزی جت و همچنین خودروسازهای بزرگی نظیر رنو و فولکس واگن برای گذار از بحران خواستار دریافت‌های کمک‌های مالی از دولت‌های متبوع خود شده‌اند. 

متیو شروود، کارشناس بازار سرمایه در موسسه پرپچوال گفت: سرمایه‌گذاران سوالات زیادی در خصوص آینده دارند و حتی در صورت موفقیت در شکست دادن کامل کرونا، ریسک‌های مهم و زیادی دیگری نیز وجود دارند که باید به آنها پرداخته شود.   در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۱.۵۸ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۱۷۲.۳۲ واحد بسته شد. شاخص «دکس ۳۰ » بورس فرانکفورت در آلمان با افت ۱.۶۵ درصدی و ایستادن در سطح ۱۱هزار و ۵۸۶.۶۵ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با صعود ۱.۶۸ درصدی در سطح ۴۷۷۴.۳۴ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۱.۹۶ درصد بالا رفت و به ۷۲۳۵.۶۰ واحد رسید. در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۳۴ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۶۲.۳۹ واحدی بالا رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ کنگ ۳.۳۹ درصد بالا رفت و در سطح ۲۳ هزار و ۷۳۲.۳۵ واحد بسته شد. در چین شاخص «شانگهای کامپوزیت» صعود ۲.۷ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۳۹۷۱.۳۴ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص «اس‌اند پی اس‌اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۱.۱ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۵۸۱۹.۲۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن صعودی بود. در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت «وست تگزاس اینتر مدیت» با ۰.۱۴ درصد افزایش به ۳۵.۵۴ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش ۰.۰۸ درصدی به ازای ۳۷.۸۷ دلار در هر بشکه مبادله شد.

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۵۷ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۵۵.۷۰ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۱.۷۹درصدی به ازای ۱۸.۸۳ دلار مبادله شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران