شماره امروز: ۵۴۷

| | |

علی رغم محرک‌های بی‌سابقه مالی، ۱۷ شاخص بورس دنیا در سال جاری میلادی در محدوده قرمز قرار داشته‌اند و پیش بینی می‌شود ۲۰۲۰ را پایین‌تر از ارزش خود در ابتدای سال جاری میلادی به پایان برسانند.

علی رغم محرک‌های بی‌سابقه مالی، ۱۷ شاخص بورس دنیا در سال جاری میلادی در محدوده قرمز قرار داشته‌اند و پیش بینی می‌شود ۲۰۲۰ را پایین‌تر از ارزش خود در ابتدای سال جاری میلادی به پایان برسانند.  به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، سال جاری میلادی بدترین سال برای بسیاری از بازارهای سهام دنیا طی حداقل یک دهه گذشته خواهد بود. ولی نظرسنجی رویترز از بسیاری از استراتژیست‌های بورس نشان می‌دهد شاخص‌های اصلی سهام پایین‌ترین حد خود را در ماه مارس پشت سر گذاشته‌اند.  اطلاعات اقتصاد کلان اشاره به یک رکود عمیق جهانی دارد. اقتصاددان‌ها و مدیران سرمایه انتظار دارند روند بهبود اقتصاد جهان آهسته و طولانی باشد.  بازارهای سهام که از پول نقد بانک‌های مرکزی پر شده اند، طی دو ماه گذشته با انتظار یک روند بهبودی سریع و قدرتمند، رونق گرفته‌اند. این در شرایطی است که همه‌گیری ویروس کرونا همچنان ادامه دارد و بیش از 5.7 میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده است.  نظرسنجی رویترز از بیش از 250 تحلیلگر در سراسر آسیا، اروپا و امریکا نشان داد پیش‌بینی‌ها بیشتر بر بازگشایی سریع اقتصاد‌ها و کسب و کارها تمرکز یافته است. انتظار می‌رود 11 شاخص از 17 شاخص برتر دنیا تا پایان سال جاری میلادی رشد کنند.  حدود 70 درصد از تحلیلگرانی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند عقیده دارند بازار سهام بدترین شرایط خود را پشت سر گذاشته است.

 ولی هنوز خطرات بسیاری وجود دارد، مانند: موج دوم همه‌گیری ویروس کرونا، عدم اطمینان نسبت به افزایش درآمد شرکت‌ها، افزایش درگیری‌ها بین چین و امریکا و انتخابات قریب‌الوقوع ریاست‌جمهوری امریکا. مایکل اوری، استراتژیست جهانی در روبوبانک عقیده دارد: « برخی بازارها به درستی واقعیت را نشان نمی‌دهد. قدرت بازارها در بالاترین حد آنها قرار ندارد و این واقعیت باید بیان شود». به عقیده تحلیلگران، بازارهای سهام با محرک‌های مالی بانک‌های مرکزی و دولت‌ها سر پا مانده‌اند. ضعف اقتصاد کلان هم اهمیت دارد. به خاطر افزایش نرخ بیکاری و احتمال موج دوم همه‌گیری ویروس کرونا، روند بهبود اقتصاد جهان توسط مصرف کنندگان آهسته خواهد بود. در حالی که امریکا با بالاترین نرخ بیکاری از زمان بحران بزرگ اقتصادی دهه 1930 دست و پنجه نرم می‌کند، شاخص اس پی500 بیش از یک سوم از پایین‌ترین حد خود در بیست و سوم ماه مارس افزایش یافته است.  به رغم محرک‌های بی‌سابقه مالی 17 شاخص بورس دنیا در سال جاری میلادی در محدوده قرمز قرار داشته‌اند و پیش بینی می‌شود 2020 را پایین‌تر از ارزش خود در ابتدای سال به پایان برسانند. عملکرد 11 شاخص از 17 شاخص برتر دنیا بدترین حالت طی یک دهه گذشته خواهد بود و 8 شاخص از این 11 تا بدترین شرایط خود را از زمان بحران بزرگ اقتصادی تجربه می‌کنند. در حالی که پیش بینی شده بود 2021 سال بهتری برای بازار سهام دنیا باشد، انتظار می‌رود تنها چهار شاخص افت خود در 2020 را جبران کنند و 16 شاخص حداقل تا 2022 هم به سطح قبل از ویروس کرونا باز نگردند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران