شماره امروز: ۵۴۷

| | |

«با نگاهی به بازار سرمایه کشورهای مختلف، درمی‌یابیم که بورس تهران، راهی متفاوت از سایر بورس‌های جهانی در پیش گرفته است.»

«با نگاهی به بازار سرمایه کشورهای مختلف، درمی‌یابیم که بورس تهران، راهی متفاوت از سایر بورس‌های جهانی در پیش گرفته است.»

به گزارش سنا، محمد ثریانژاد، ضمن بیان مطلب بالا، به شرایط فعلی بورس اشاره کرد و گفت: نقدینگی موجود در بازار سرمایه به اندازه‌ای است که سبب افزایش قیمت سهام و شاخص‌ها شده است، به‌طوری‌که در شرایط کنونی اجازه ریزش یا اصلاح قیمتی برخی سهم‌ها داده نمی‌شود؛ از طرفی دیگر موضوع حمایت دولت و فروش ETF‌های بانکی، پتروشیمی و فولادی در بازار، عاملی برای ورود روزانه مردم به بازار سرمایه است. وی ادامه داد: در مجموع باید گفت که رکود نسبی در صنایع مختلف همچنین بازارهای موازی، شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از اصناف، زمزمه‌های کاهش دوباره نرخ سود سپرده‌های بانکی، حمایت‌های دولت و دیگر عوامل باعث شده تا بازار سرمایه، بیش از گذشته در مرکز توجه سرمایه‌گذاران قرار بگیرد. این کارشناس بازار سرمایه در خصوص سرعت رشد نرخ سهام اظهار کرد: ارزش دارایی برخی شرکت‌ها نسبت به سود آوری و صنعت خود فاصله گرفته است، اما موضوع حائز اهمیت تغییر شیوه ارزش‌گذاری است، یعنی با توجه به وضعیت فعلی و سیل نقدینگی که وارد بورس شده، پارامترهای اصلی محاسبه نرخ سهم کمتر دخیل است و ارزش‌های جایگزینی برای محاسبه در نظر گرفته می‌شود، در حالی که نرخ هر سهم باید حداقل با ترازنامه شرکت‌ها همخوانی داشته باشد. مدیرعامل کارگزاری بانک توسعه صادرات در خصوص روند بازار تا پایان سال جاری تصریح کرد: با توجه به شیوع کرونا و اتصال اقتصاد کشورها به یکدیگر، همچنین نرخ‌های جهانی باید گفت نوسان بازار سرمایه نیز منوط به این موضوع است؛ اما موضوع مهمی که طی چند ماه اخیر مورد توجه قرار گرفته، جدا شدن بازار سرمایه ایران از سایر بازارهای جهانی است. یعنی با توجه به ورود حجم بالای نقدینگی به این بازار رویه‌ای متفاوت از سایر اقتصادهای جهانی در پیش دارد. ثریانژاد با پیش‌بینی روند بازار سرمایه طی ماه‌های آینده، تاکید کرد: به نظر می‌رسد روند صعودی با توجه به استقبال مردم همراه با اصلاح مقطعی قیمت‌ها حداقل تا نیمه اول سال ادامه پیدا کند. این کارشناس بازار سرمایه درباره آزادسازی سهام عدالت نیز گفت: حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان سهام عدالت وجود دارد و آزادسازی این سهام از طریق دو شیوه انجام می‌شود، اما چون مشخصات آن کاملا مشخص نیست نمی‌توان پیش‌بینی دقیق در این خصوص داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران