شماره امروز: ۵۴۷

دبیرکل کانون کارگزاران مطرح کرد

| | |

روز گذشته شاخص بورس تهران مجددا به زیر سطح یک میلیون واحدی بازگشت و بسیاری را به دلیل ضعف تقاضا در بازار سهام نسبت به آینده قیمت‌ها در این بازار دچار شک و تردید کرد.

گروه بورس|

روز گذشته شاخص بورس تهران مجددا به زیر سطح یک میلیون واحدی بازگشت و بسیاری را به دلیل ضعف تقاضا در بازار سهام نسبت به آینده قیمت‌ها در این بازار دچار شک و تردید کرد.

در این روز افت نمادهایی مانند «فارس»، «فولاد» و «فملی» سبب شد تا شاخص کل بورس تهران با ۱۵ هزار و ۳۶۵ واحد کاهش، به سطح ۹۸۶هزار و ۷۵۹ واحد برسد.

بر این اساس ارزش بورس تهران مجددا به محدوده ۳ هزار و ۷۰۱ هزار و ۴۱۱میلیارد تومان بازگشت. با این حال رشد ارزش دلار روی تابلو صرافی‌های دولتی به محدوده ۱۷ هزار و ۳۰۰ تومان سبب شد تا شاهد نزول ارزش دلاری این بازار به کمتر از ۲۱۳ میلیارد دلار نباشیم.

آن طور که به نظر می‌آید رشد قابل توجه قیمت‌ها طی دو ماه اخیر در کنار واهمه فعالان بازار از ضعف زیرساخت‌ها سبب شده تا در بورس و فرابورس طی یک هفته گذشته رونق سابق را دارا نباشند و بسیاری از خریداران به دلیل قوت گرفتن قیمت در بازارهای موازی عطش پیشین را برای سهامداری در این دو بازار نداشته باشند.

بر این اساس در فرابورس نیز کلیت معاملات تشابه بسیاری به بورس تهران داشت. در این روز شاخص بازار یادشده با افت ۱۷۸ واحدی تا سطح ۱۱هزار و ۱۱۲ واحد نزول کرد و سبب کاهش ارزش این بازار به زیر ۷۰۰ هزار میلیارد تومان شد. در این روز افت قیمت در نمادهای «صبا»، «ذوب» و «شگویا» بیشترین تاثیر را بر نماگر فرابورسی داشت.

با نگاهی به ارزش معاملات صورت گرفته در بازار سهام کشور می‌توان دریافت که اگرچه سطح حدوداً ۱۷ هزار میلیارد تومانی ارزش معاملات در یک روز همچنان حکایت از وجود رونق در داد و ستدهای سهام دارد با این حال افت نسبت به رکورد حدوداً ۲۰ هزار میلیارد تومانی نشان از کاهش سطح معاملات در روزهای گذشته دارد. عواملی از این است در حالی اتفاق می‌افتد که طی هفته‌های اخیر بسیاری از دولتمردان و مسوولان کشور با ورود به بحث رونق بازار سرمایه از آن حمایت کردند و آن طور که از گفته کارشناسان اقتصادی بر می‌آید بسیاری از آنها درصدد هستند تا با حفظ رونق در بازار سرمایه زمینه را برای تامین کسری بودجه سال جاری فراهم کنند. عواملی از این دست سبب شده تا با توجه به بازار سهام و افت و خیز قیمت‌ها در آن نسبت به گذشته امری با اهمیت‌تر در سطح اقتصاد کلان باشد و عوامل موثر بر آن با نگاهی به مراتب ویژه‌تر از آنچه در گذشته وجود داشت نگریسته شوند.

در این میان یکی از مهم‌ترین عواملی که به نظر می‌آید توانسته بر نگاه سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی کشور اثر بگذارد ورود سهام عدالت به چرخه معاملات این بازار است؛ عاملی که به رغم نفس مبارک آن به دلیل زیرساخت‌های کافی و ترس از ناهماهنگی آن با محدودیت‌های موجود می‌تواند روند معاملات را با سختی مواجه سازد.

بر این اساس مهلت ۳۰ روزه مشمولان برای نحوه آزادسازی سهام عدالت به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، کمتر از ۱۰ روز دیگر در هشتم خرداد ۹۹ به پایان می‌رسد. پس از آزادسازی سهام عدالت، مشمولان این سهام می‌توانند از طریق شرکت‌های کارگزاری بورس، خرید و فروش بخشی از سهام عدالت را آغاز کنند. در این خصوص روح‌الله 

میر صانعی دبیرکل کانون کارگزاران به سوالاتی در این خصوص پاسخ داده است، تانحوه معاملات سهام عدالت پس از آزاد‌سازی آن برای سرمایه‌گذاران شفاف شود.

  مشمولین سهام عدالت که روش سهامداری مستقیم را انتخاب کرده‌اند، چگونه می‌توانند دارایی سهام خود را مشاهده کنند یا آنها را بفروشند؟

طبق دستورالعمل آزادسازی سهام عدالت، شرکت‌های کارگزاری مسوول هستند که خدمات دریافت سفارش‌های خرید و فروش سهام عدالت را به تمام مردم در سراسر کشور ارایه دهند. به محض اینکه، زیرساخت دسترسی به دارایی سهامداران توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار در اختیار شرکت‌های کارگزاری قرار گیرد، شرکت‌های کارگزاری سامانه سهام عدالت خود را رونمایی خواهند کرد. تمام مشمولان سهام عدالت، از طریق سامانه سهام عدالت هر یک از ۱۰۸ شرکت کارگزاری، می‌توانند پس از اعلام آزادسازی سهام عدالت، برای مشاهده ریز دارایی سهام خودشان یا فروش هر میزان از سهام خود اقدام کنند.

  آیا مشمولین سهام عدالت، برای فروش سهام خود نیاز به کد بورسی و مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دارند؟

طبق تصمیماتی که در شورای عالی بورس و سازمان بورس و اوراق بهادار گرفته شده است، هیچ یک از خدمات مربوط به مشمولین سهام عدالت نیاز به مراجعه حضوری نخواهد داشت. چنانچه افراد شماره تلفن همراه و حساب بانکی خود را در سامانه سهام عدالت سازمان خصوصی‌سازی (samanese.ir) وارد کرده باشند، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به صورت خودکار برای همه مشمولان سهام عدالت کد بورسی صادر خواهد کرد و نیازی به مراجعه حضوری به هیچ جایی نخواهند داشت. 

در صورتی که زیرساخت لازم توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در اختیار شرکت‌های کارگزاری قرار گیرد، احراز هویت افراد برای دریافت خدمات از شرکت‌های کارگزاری نیز به صورت غیرحضوری و الکترونیکی انجام خواهد شد.

  برای دریافت وجوه حاصل از فروش سهام چطور؟

همان‌طور که مطرح شد، کافی است شماره حساب بانکی به نام خود را در سامانه سهام عدالت سازمان خصوصی‌سازی وارد کرده باشند. پس از اینکه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی زیرساخت لازم را در اختیار شرکت‌های کارگزاری قرار دهد و رسما آزادسازی اعلام شود، مشمولان از طریق سامانه‌های سهام عدالت شرکت‌های کارگزاری می‌توانند سفارش فروش سهام خود را در صورت تمایل، ثبت کنند. در همان مرحله، مشتری انتخاب می‌کند که مایل به دریافت وجه حاصل از فروش است یا اینکه تمایل دارد نزد کارگزار باقی بماند تا برای سایر خرید و فروش‌های سهام مورد استفاده قرار دهد.

  آزادسازی سهام عدالت کی انجام می‌شود؟

تصمیمات مربوط به زمان‌بندی آزادسازی و سایر موضوعات مرتبط را سخنگوی آزادسازی سهام عدالت اعلام خواهد کرد. اما از نظر سامانه‌ها و زیرساخت‌ها، به محض اینکه زیرساخت‌های لازم را شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در اختیار شرکت‌های کارگزاری قرار دهد، امیدواریم که سامانه‌های سهام عدالت شرکت‌های کارگزاری در اسرع وقت یعنی در کمتر از ۲ هفته آماده خدمت به تمام مشمولان سهام عدالت باشند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران