شماره امروز: ۵۴۷

| | |

اعتماد مردم به بازار سرمایه نشان داد که تامین مالی از طریق بورس جذاب تر و سریع‌تر از دیگر بازارها رخ می‌دهد.

روی خوش سهامداران  به عرضه‌های دولتی

اعتماد مردم به بازار سرمایه نشان داد که تامین مالی از طریق بورس جذاب تر و سریع‌تر از دیگر بازارها رخ می‌دهد.

به گزارش سنا، محمد کفاش پنجه شاهی با اشاره به واگذاری سهام دولتی در بورس گفت: عرضه سهام دولتی در بورس بازتاب مثبتی داشته است، اهالی بازار سرمایه بارها درخواست چنین اقدامی را به رییس‌جمهور پیشنهاد داده بودند اما تا به حال مورد توجه قرار نگرفته بود.

وی افزود: عرضه شستا در بورس بازخورد بسیار بالا در میان سهامداران بازار سرمایه، مردم و رسانه‌ها داشت و به نظر می‌رسد عرضه‌های دولتی استقبالی فراتر از پیش بینی کارشناسان و مدیران را در پی دارد. مدیرعامل کارگزاری خبرگان سهام ادامه داد: چنین استقبال مردمی از نخستین عرضه دولتی در بورس نیازمند شفافیت و دقت بیشتر مدیران شرکت‌ها است، چرا که حجم بالای مردم با آگاهی و دانش زیاد پرتفوی چنین شرکت‌هایی را نظاره می‌کنند و تصمیم بر خرید و فروش آن می‌گیرند.

کفاش پنجه شاهی با تاکید بر اینکه بورس بهترین بازار برای تامین مالی بلندمدت با ارقام بالا است، گفت: همیشه تاکید بر این بوده که تامین مالی بلندمدت باید از طریق بورس انجام شود اما تاکنون خود دولت نیز به درستی از این فرصت استفاده نکرده بود و عرضه شستا نشان داد که مردم به شفافیت این بازار اعتماد دارند و روی خوش نشان می‌دهند. وی اظهار کرد: حضور شرکت‌های بزرگ در بازار سهام موجب حرکت بیشتر چرخه تولید می‌شود، زمانی که شرکت‌های بزرگ عرضه‌های پرقدرتی در بازار داشته باشند و تامین مالی مناسبی برایشان انجام شود، قطعا پروژه‌های بزرگی هم در کشور بهره‌برداری می‌شود که هم در کاهش نرخ بیکاری تاثیرگذار است و هم موجب شکوفایی گام به گام اقتصاد می‌شود. این کارشناس بازار سهام خاطرنشان کرد: تجربه کشورهای توسعه یافته نشان داده که بازار سرمایه یک بال صعود اقتصاد است بنابراین گردش پول در بازارهایی همچون طلا، مسکن و ... که شفافیتی به میزان شفافیت بورس ندارند چندان در شرایط فعلی و مرد استقبال قرار نمی‌گیرند و بهتر است با اعتماد به این بازار نقشی در صعود اقتصاد داشته باشیم. وی با تاکید بر اینکه عرضه سهام‌های دولتی گامی مثبت است اما یک شرط اساسی دارد، گفت: عرضه‌های دولتی نیازمند مدیریت دقیق و جدی است بنابراین اگر این اتفاق بیفتد نه تنها میزان پول تزریق شده حفظ می‌شود بلکه تامین مالی‌های بیشتری هم صورت می‌گیرد.

بازی دو سر برد «صندوق‌های قابل معامله ETF» به شرط آموزش

یک کارشناس ارشد بازار سرمایه با اشاره بر لزوم رشد دانش عمومی برای سرمایه‌گذاری در بورس، گفت: با آموزش و اطلاع‌رسانی بیشتر، صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) می‌تواند به معامله‌ای برد - برد تبدیل شود. به گزارش ایرنا، سید یوسف هاشمی با بیان اینکه عنوان «ریسک مالی» برای عموم مردمی که با بورس سر و کاری ندارند امری غریب است، افزود: آنان به اطمینان خاطر پس از سپرده‌گذاری عادت کرده‌اند و دولت در زمان‌هایی که دست به اقدامی نوین برای واگذاری اموال خود زده، باید برای احراز از ایجاد توقع کاذب در ذهن مردم، با اطلاع‌رسانی و آموزش، تلاش مستمری را برای شکستن خطای ناشی از عادت سرمایه‌گذاران در صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) آغاز کند. وی با اشاره به تفاوت صندوق ETF با سهام عرضه شده در بورس شرکت‌ها، اظهار داشت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF صندوق‌هایی هستند که «واحدهای سرمایه‌گذاری‌شان» در بورس معامله می‌شود و از نظر ماهیت با سهام شرکت‌ها فرق دارند. هاشمی ادامه داد: دولت با انتقال دارایی سهام شرکت‌های خود به این صندوق‌ها و عرضه واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها در بورس می‌تواند بخشی از دارایی‌های خود را به وجه نقد تبدیل کند، در نتیجه قالب ETF از این بابت برای دولت یک اتفاق خوب محسوب می‌شود و دارایی‌هایی از دولت در بازار سرمایه به وجه نقد تبدیل می‌شود. این کارشناس بازار سرمایه گفت: از طرف دیگر معامله هم باید بررسی شود مردمی که اقدام به خرید واحدهای این صندوق ETF می‌کنند، چه توقعی از سودآوری میان‌مدت و بلندمدت این واحدها دارند و آیا دولت می‌تواند این توقعات را برآورده کند؟ مردم معمولا انتظار دارند که به سود معقولی دسترسی پیدا کنند. وی اظهار داشت: اما هنوز بیشتر مردم دانش عمومی کافی از بازار سرمایه و به ویژه صندوق‌های سرمایه‌گذاری ندارند و این امر می‌تواند توقعاتی غیرواقعی برای آنان ایجاد کند. هر چند که تاکنون هم تلاش‌های خوبی برای اطلاع‌رسانی در خصوص ETF انجام شده، اما جمع کثیری از مردم هنوز نمی‌دانند که در قالب ETF سهامی را به صورت غیرمستقیم خریداری می‌کنند که مجموعه‌ای از شرکت‌ها را شامل می‌شود. هاشمی افزود: این شیوه سرمایه‌گذاری از شرایط خاص برخوردار است و سرمایه‌گذاران باید بدانند که ETF با سپرده بانکی یا اوراق مشارکت فرق می‌کند و بر خلاف این دو، ETF دارای ریسک است و حتی ممکن است در صورت کاهش ارزش شرکت‌های موجود در صندوق، سرمایه‌گذاران متضرر شوند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه دولت در نخستین تجربه واگذاری اموال از طریق صندوق ETF از وظیفه خطیری برخوردار است، گفت: دولت باید به‌طور همزمان هم برای مردم به‌طور شفاف و مستمر توضیح دهد که این صندوق‌ها با ریسک همراه هستند و هم دارایی‌های این صندوق‌ها را به گونه‌ای اداره و بازارگردانی کند که حداقل برای یک سال نخست، هیچ سرمایه‌گذاری متضرر نشود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران