شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در سال‌های گذشته و در بحبوحه راه‌اندازی بورس نفت، هرازگاهی بحث ورود مسکن به بورس نیز مطرح شد اما به دلیل نبود عزمی جدی این موضوع در حد یک وعده از سوی مسوولان وقت باقی ماند. اما امسال به نظر می‌رسد

در سال‌های گذشته و در بحبوحه راه‌اندازی بورس نفت، هرازگاهی بحث ورود مسکن به بورس نیز مطرح شد اما به دلیل نبود عزمی جدی این موضوع در حد یک وعده از سوی مسوولان وقت باقی ماند. اما امسال به نظر می‌رسد که همه‌چیز در رابطه با بازار سرمایه تغییر کرده و علاوه بر نگاه ویژه دولت به این بازار و تبدیل شدن بورس به نقل محفل هیات دولت، این‌بار برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های بازار سرمایه، قرعه به نام مسکن افتاده است.

به گزارش ایلنا، با بررسی تاریخچه مباحث مطرح شده در خصوص راه‌اندازی بورس مسکن، به‌طور طبیعی باید به سراغ بورس کالای ایران برویم. بورسی که در سال‌های گذشته با وجود چالش‌های فراوان اقتصاد کشور ناشی از تحریم و نوسانات شدید ارزی، توسعه یافته و به مهره اصلی برای کشف قیمت کالاها، تامین مواد اولیه تولید و البته توسعه ابزارهای مالی در حوزه کالاها مبدل شده است.

 البته همواره انتقادهایی به نحوه سیاست‌گذاری در بازار کالاها از سوی برخی نهادها وجود دارد و کارشناسان بر لزوم تکیه صنایع به سازوکار مبتنی بر عرضه و تقاضای بورس کالا تاکید دارند اما دولت با رویکرد دستوری در اقتصاد بعضا از این نقطه مطلوب فاصله می‌گیرد؛ جدای از این بحث که در مجال گزارش فعلی نمی‌گنجد، موضوع روز بورس املاک است. حسن روحانی رییس‌جمهور کشورمان در ادامه تاکیدات خود بر توسعه و رونق بازار سرمایه در تماس تلفنی با فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی به راه‌اندازی بورس املاک و مستغلات اشاره کرد. روحانی گفت: باید بررسی‌های لازم برای ایجاد بورس املاک و مستغلات برای عرضه املاک انجام و ساز و کار مربوط به آن تدوین شود. این تاکید رییس‌جمهور در شرایطی است که وزیر اقتصاد هفته گذشته از راه‌اندازی بورس مسکن در آینده نزدیک خبر داده و در سمت مقابل معاون وزیر راه و شهرسازی نیز از انجام برنامه‌ریزی‌های نهایی برای تولید و عرضه مسکن از طریق سازوکار بورس کالا خبر داده است. امیرمحمود غفاری، معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی هفته گذشته اعلام کرد که برنامه‌ریزی به منظور تولید و عرضه بیش از ۱۰۰۰ واحد مسکونی در فاز نخست احداث مسکن از طریق بورس کالا صورت گرفته است که این مرحله به زودی اجرایی و در مراحل بعدی با ابعاد وسیع‌تری عرضه واحدهای مسکونی متناسب با میزان سرمایه‌گذاری ادامه خواهد یافت. حتی در تازه‌ترین توییت عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی نیز ردپای این موضوع دیده می‌شود به‌طوری که در بخشی از نوشته همتی آمده است: امروز شرایط بازار سرمایه امکان خوبی برای بهبود شرایط تامین مالی در کنار تامین کسی بودجه، از راه عرضه سهام بنگاه‌ها و اموال مازاد فراهم کرده است. درپایان گفتنی است این اظهارنظرها بیانگر جدیت مسوولان امر برای بورسی شدن املاک است که نگاهی به جزییات طرح‌های اعلامی نشان می‌دهد که این عرضه‌ها به املاک بزرگ و با ارزش دولت، املاک مازاد بانک‌ها و همچنین استفاده از ظرفیت بورس کالا برای تولید و عرضه مسکن‌های عمده مانند طرح مسکن مهر یا طرح ملی مسکن مربوط می‌شود و باید منتظر ماند دید، نخستین عرضه مسکن بر تابلوی بورس کالا چه زمانی رقم می‌خورد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران