شماره امروز: ۵۴۷

| | |

کارشناس ارشد بازار سرمایه با پیش بینی آینده بورس و افزایش قدرت مردم، خواهان شکل‌گیری کانون سهامداران حقیقی، افزایش دامنه نوسان و حذف حجم مبنا شد.

کارشناس ارشد بازار سرمایه با پیش بینی آینده بورس و افزایش قدرت مردم، خواهان شکل‌گیری کانون سهامداران حقیقی، افزایش دامنه نوسان و حذف حجم مبنا شد.

به گزارش بورس‌پرس، علیرضا عسکری مارانی درباره آخرین وضعیت بازار سهام به رکورد جدید ارزش معاملات روزانه بیش از 20 هزار میلیارد تومانی اشاره کرد و گفت: این متغیر و نشانه مهم، گویای این است که آینده بازار سهام همچنان روشن و مثبت و جذاب خواهد بود و درصورت تکرار این ارقام در دو ماه آینده، طی 40 روز کاری بالغ بر 800 هزار میلیارد تومان خواهد رسید که معادل 16 درصد ارزش روز بازار سهام شرکت‌های بورسی خواهد بود. وی ادامه داد: از سوی دیگر این روند منجر به شکل‌گیری قدرت جدیدی توسط سهامداران جدید در کنار سرمایه‌گذاران قدیمی و وفادار به بازار و خط بطلانی بر ادعای برخی در آبان 97 و سال گذشته و اخیرا “ مبنی بر پایان خط بازار و جلوگیری از خصوصی‌سازی واقعی و مردمی خواهد شد . بنابراین پیش بینی می‌شود طی روزهای آینده سرمایه‌گذاران به سمت شرکت‌های بنیادی دارای سود پایه و دارایی ارزشمند حرکت کنند. درصورت قناعت به سود 3 درصدی نسبت به ارزش روز بازار شرکت‌ها و حفظ ارزش پول در برابر تورم و دلار، بازار هم با نتایج مثبتی مواجه خواهد شد. مدیرعامل سابق قدیمی‌ترین شرکت سرمایه‌گذاری حاضر در بورس (سرمایه‌گذاری ملی ایران از سال 1354) افزود: در این شرایط جا دارد ضمن توسعه همه‌جانبه بازار و خوش آمدگویی به سرمایه‌گذاران جدید، تعداد شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری و سبدگردان و تامین سرمایه‌ها، بیشتر شود و سازمان بورس از شرکت‌های مشاوره حمایت کند . عسکری مارانی تاکید کرد: با توجه به شرایط فعلی بازار، آزادسازی سهام عدالت، انجام اقداماتی اصولی برای ادامه حضور سرمایه‌گذاران جدید، انتظار می‌رود طی دو، سه ماه آینده قدرت مردم و افراد حقیقی بر قدرت دارندگان سهام مدیریتی شرکت‌ها یا درصدی از سهام شرکت‌های بزرگ، غالب خواهد شد و این گروه سرنوشت بازار را رقم خواهد زد. وی ادامه داد: در این وضعیت نقش کانون سهامداران حقیقی مهم‌تر از کانون نهادهای سرمایه‌گذاری و کانون کارگزاران خواهد بود و منجر به حذف اثر و پایان عمر کسانی خواهد شد که با در اختیار داشتن سبد سهام عمومی و شبه‌دولتی و خصوصی، ادعای تعیین جهت بازار دارند.  عسکری مارانی از سازمان بورس هم خواست ضمن ارتقای اتوماسیون ادارای و فنی، اقدام به افزایش دامنه نوسان و حذف حجم مبنا کند که این اهرم از جمله اقدامات بسیار ناصواب بازار سرمایه ایران بوده و در هیچ کشوری تجربه نشده است، چرا که در کتاب فاینانس یک و دو، همه ملزومات بازار سرمایه اعلام شده و نیازی به خلق تفکر جدید نیست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران