شماره امروز: ۵۴۷

ایجاد یک امکان جدید در فضای سرمایه‌گذاری ایران

| | |

بازار سرمایه یکی از ارکان مهم توسعه پایدار اقتصادی در تمامی کشورهای دنیاست. این بازار بنا بر وظایفی که دارد یکی از مهم‌ترین چارچوب‌های گسترش شفافیت و کاهش ریسک مبادلات اقتصادی است.

گروه بورس|

بازار سرمایه یکی از ارکان مهم توسعه پایدار اقتصادی در تمامی کشورهای دنیاست. این بازار بنا بر وظایفی که دارد یکی از مهم‌ترین چارچوب‌های گسترش شفافیت و کاهش ریسک مبادلات اقتصادی است. اگرچه از دیر باز بسیاری مفهوم بازار سرمایه را همسنگ و برابر با بازار سهام می‌پنداشته‌اند؛ با این حال باید توجه داشت که بازار سرمایه نه فقط محدود به معاملات سهام بلکه چارچوبی است که در آن تمامی اوراق بهادار مورد معامله در خارج از بازار پول (شبکه بانکی) مبادله می‌شود. بر این اساس بازار سرمایه شامل بازارهایی نظیر سهام، اوراق بدهی و کالا خواهد بود که در هریک از آنها معاملات نقد و مشتقه انجام می‌شود. 

با اینکه بازار سرمایه در ایران در سال‌های اخیر بیش از پیش مورد توجه مردم قرار گرفته بسیاری با اقبال به روند معاملات سهام می‌نگرند، با این وجود به نظر می‌آید که سایر بازارهای سرمایه‌ای در ایران نظیر بورس کالا آن طور که باید شناخته نشده‌اند و به ظرفیت‌های آنها توجه نمی‌شود.

بر این اساس اگرچه ممکن است، بورس کالا در ایران کمتر شناخته شده باشد، اما باید به خاطر داشت که کارکردهای آن بستری را فراهم می‌کند که معاملات مبتنی بر محصولات کشاورزی در آن ضمن انجام شدن با کمترین ریسک و بیشترین شفافیت به شکلی کارآمد به قطع دست دلالان و واسطه‌ها از این بخش استراتژیک اقتصاد منتهی شود. در همین راستا یکی از مهم‌ترین راهکارها برای افزایش کارایی و عمق بازار یاد شده ایجاد ابزارهای جدید و کارآمد است که ضمن تشویق اشخاص ذی نفع در بازارهای صنعتی و یا کشاورزی، از اندوخته در اختیار سرمایه‌گذاران در سایر بخش‌ها نیز استفاده کند. یکی از این امکانات صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی است که امکان حضور عامه مردم در بخش کالایی بازار سرمایه را فراهم می‌کند. 

در همین راستا معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا از صدور موافقت اصولی سازمان بورس و اوراق بهادار با تاسیس اولین صندوق سرمایه‌گذاری کالایی محصولات کشاورزی در بورس کالا خبر داد.

به گزارش مهر، علیرضا ناصرپور گفت: در پی رایزنی‌های صورت گرفته با سازمان بورس و اوراق بهادار برای صدور مجوز پذیره نویسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی در حوزه محصولات کشاورزی، موافقت اصولی برای 

پذیره نویسی اولین صندوق سرمایه‌گذاری کالایی کشاورزی از سوی سازمان بورس صادر شد.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران اظهار داشت: صندوق‌های کالایی کشاورزی به لحاظ حد نصاب سرمایه‌گذاری و اساسنامه مطابق صندوق‌های سرمایه‌گذاری با پشتوانه طلا هستند و قرار است سرمایه‌های جذب شده را بر پایه اوراق بهادار مبتنی بر کالا و نه خود آن محصولات، سرمایه‌گذاری کنند.

   معامله روی اوراق بهادار مبتنی بر کالا

ناصرپور با اشاره به اینکه در مرحله اول، این صندوق می‌تواند برای حداقل ۱۰ میلیون واحد سرمایه‌گذاری پذیره نویسی انجام دهد، گفت: این صندوق‌ها امکان معامله انواع اوراق بهادار مبتنی بر کالا همچون گواهی سپرده کالایی و ابزارهای مالی از جمله قراردادهای آتی و اختیار معامله محصولات کشاورزی قابل معامله در بورس کالا را طبق مجوزهای صادره خواهند داشت و طبیعتاً می‌توانند عمق معاملات بازار گواهی سپرده کالایی و ابزارهای مشتقه مبتنی بر محصولات کشاورزی را افزایش داده و به رونق این بازارها نیز کمک بسزایی کنند.

به گفته این مقام مسوول، با پذیرش انبارهای استاندارد جهت نگهداری محصولات جدید همچون خرما، کشمش، برنج، گردو و سایر محصولات کشاورزی و راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی و ابزارهای مشتقه بر پایه این محصولات، صندوق‌های کالایی کشاورزی می‌توانند با دریافت مجوزهای لازم نسبت به معامله ابزارهای مبتنی بر این محصولات نیز اقدام کنند.

  کمک به ثبات بازار کشاورزی

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران در خصوص ویژگی مهم صندوق‌های کالایی گفت: این صندوق‌ها می‌توانند نقش قابل توجهی در ایجاد ثبات قیمت‌ها در بازارهای کالایی محصولات کشاورزی ایفا کنند چراکه مهم‌ترین موضوع و یکی از چالش‌های اصلی در بازار محصولات کشاورزی همین ثبات قیمت‌هاست که امیدواریم با ورود و آغاز فعالیت این صندوق‌ها شاهد ثبات قیمتی و یک اتفاق مثبت در بخش کشاورزی کشور باشیم. به گفته وی، امیدواریم به زودی موافقت اصولی سازمان بورس و اوراق بهادار با سایر درخواست‌ها برای راه‌اندازی صندوق‌های کالایی محصولات کشاورزی صادر شود تا بتوانیم با فعالیت چند صندوق، به ثبات قیمتی لازم در بازار محصولات کشاورزی کمک کنیم.

  متنوع سازی پرتفوی سرمایه‌گذاران

وی افزود: افزون بر مزایایی که این صندوق‌ها می‌توانند برای بازار محصولات کشاورزی داشته باشند، ابزاری مفید برای متنوع سازی پرتفوی سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه نیز محسوب می‌شوند؛ به ویژه در شرایطی که حجم قابل توجهی از سرمایه‌ها و نقدینگی جامعه در حال ورود به بازار سرمایه است. ناصرپور ادامه داد: با متنوع شدن گزینه‌های انتخابی سرمایه‌گذاران، طبیعی است که بخشی از سرمایه‌گذاران می‌توانند برای سرمایه‌گذاری حرفه‌ای‌تر و هم برای متنوع سازی سبدسرمایه‌گذاری خود از صندوق‌های کالایی استفاده کنند.

ناصرپور در خصوص متنوع سازی سبد سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه اظهار کرد: متنوع سازی اصولی در سبد سرمایه‌گذاری به این صورت است که در مرحله اول، متنوع سازی در گروه‌های مختلف دارایی صورت می‌گیرد. به عبارت بهتر، افراد بخشی از ثروت خود را در اوراق بهادار و بخشی دیگر را در حوزه کالایی سرمایه‌گذاری می‌کنند و البته این احتمال وجود دارد مبلغی از سرمایه خود را نیز به سرمایه‌گذاری در بازار طلا و یا املاک اختصاص دهند؛ ضمن اینکه در همین تقسیم بندی و در بخش سهام، سرمایه‌گذاران تصمیم می‌گیرند که سهامی از چند صنعت مختلف در سبد سرمایه‌گذاری خود قرار دهند تا با متنوع سازی سبد دارایی خود، ریسک خود را کاهش دهند.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا در پایان سخنان خود عنوان کرد: وجود نوسانات در قیمت طلا، محصولات کشاورزی و کامودیتی‌ها و معرفی ابزارهای مبتنی بر این دارایی‌ها در بازار سرمایه، امکان خوبی را فراهم می‌کند که حتی افراد تازه وارد بتوانند این متنوع سازی را در پرتفوی خود انجام دهند و به جای آنکه این کالاها را به صورت فیزیکی و در بازارهای سنتی معامله کنند، آنها را در قالب ابزارهای مختلف مالی همچون صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر کالا، گواهی سپرده کالایی و در ادامه از طریق ابزارهای مشتقه همچون قراردادهای آتی و اختیار معامله، خرید و فروش کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران