شماره امروز: ۵۴۷

یک کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد

| | |

رونق بورس تهران و افزایش همه روزه شاخص آن دیگر به امری تکراری تبدیل شده است. روز گذشته شاخص بورس تهران مجددا رشد کرد

گروه بورس|

رونق بورس تهران و افزایش همه روزه شاخص آن دیگر به امری تکراری تبدیل شده است. روز گذشته شاخص بورس تهران مجددا رشد کرد و ضمن ثبت رشد ۲۸ هزار و ۷۳۲ واحدی در یک قدمی ورود به ابرکانال ۸۰۰ هزار واحد قرار گرفت. معاملات روز گذشته در بازار سرمایه کشور در حالی خاتمه یافته که شاخص کل بورس به سطح 797 هزار و 884 واحد رسید. نمادهای «فولاد»، «فارس» و «خگستر» در پایان معاملات روز یکشنبه بیشترین تأثیر را بر دماسنج اصلی بازار سرمایه داشتند. این افزایش ۳.۷۳ درصدی سبب شد تا بازار یاد شده به ارزشی برابر با ۲هزار و ۹۹۸ هزار و ۵۱۴ میلیارد تومان برسد.

افزایش ارزش بازار به سطح یاد شده موجب شد تا بر اساس قیمت ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومانی دلار امریکا در صرافی‌های دولتی، برای نخستین بار در تاریخ معاملات بورس ارزش دلاری این بازار از ۱۹۲میلیارد دلار فراتر رود. در فرابورس نیز کلیت معاملات تشابه بسیاری با بورس تهران داشت و بازار یاد شده تحت تاثیر نماد‌هایی نظیر «میدکو»، «صبا» و «شگویا» رشد شاخص کل را شاهد بود. بر این اساس معاملات روز گذشته در حالی پایان یافت که شاخص اصلی فرابورس به میزان ۲۵۶ واحد رشد کرد و به سطح ۹۶۰۷ واحد رسید.

در روزهای گذشته هر چه رشد شاخص‌ها در بورس و فرابورس بیشتر شده افراد بیشتری سعی بر آن داشتند تا با تحلیل شرایط بازار پایان سیل نقدینگی تازه نفس به بازار سرمایه را ارزیابی کنند. این تلاش در حالی صورت می‌گیرد که تاکنون هیچ کس نتوانسته زمان دقیقی را بر مبنای تئوری‌های علمی برای پایان یک روند ارایه دهد، مخصوصا وقتی که روند با چنین قدرتی در حال پیشروی باشد و موئلفه‌های شکل‌دهنده به آن قرابت چندانی با شرایط بنیادی بازار نداشته باشد.

در همین راستا یک کارشناس بازار سرمایه درباره اینکه ورود گسترده نقدینگی به بورس تا کجا ادامه دارد، گفت: ورود پول همیشه به هر بازاری با یک نقطه پایانی همراه است که در مورد روند کنونی بورس و کاهش ورود نقدینگی به بورس نظرات متفاوتی اعلام شده است.

به گزارش ایرنا، محمدکاظم مهدوی گفت: کاهش ورود پول به بورس و کاهش عطش فعالان بازار برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام می‌تواند ناشی از تقاضای کاذب، بالا رفتن قیمت هر سهم، اشباع بازار از عطش نقدینگی توسط عرضه‌های سنگین‌تر، پایان حمایت دولت و انتشار اخبار منفی سیاسی و اقتصادی باشد.

وی با بیان اینکه اگر بهانه ورود نقدینگی به بازار سرمایه و حمایت دولت از این بازار به پایان برسد بازار دیگر دلیلی برای رشد ندارد و به نقطه پایانی رشد خواهد رسید، گفت: در مورد این نقطه اتمام رشد شاخص بورس نظرات زیادی اعلام شده است اما اکنون حجم ورودی نقدینگی به بازار بسیار زیاد است و اکثر سهم‌ها در حال خرید هستند؛ بنابراین باید دید اسب سرکش نقدینگی، بازار را به کدام سمت می‌کشاند. وی اظهار داشت: افرادی که نگران وضعیت کنونی معاملات بازار سهام و رشد پرشتاب شاخص بورس هستند از افراد باتجربه و فعالین این بازار هستند که به دلیل ضرری که در این بازار متحمل شدند تجربه تلخی از معاملات این بازار دارند و سرمایه آنها از بین رفته است. این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: در برهه‌ای از زمان یک دوره از ناخوشایندی در معاملات بازار ایجاد شد، به همین دلیل اکنون این تصور سهامداران که نگران ریزش شاخص بورس هستند قابل درک است. مهدوی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر شاهد نگرانی برخی از افرادی هستیم که همچنان سرمایه خود را وارد بورس نکرده‌اند اما برای ورود نقدینگی به این بازار اظهار نگرانی می‌کنند و اعلام کرده‌اند این رشدها به جا نیست و ممکن است بازار با ریزش همراه شود. مدیر عامل کارگزاری آپادانا با بیان اینکه ورود گسترده نقدینگی به بورس از جمله واقعیت‌هایی است که این روزها با آن مواجه هستیم و باعث رشد پرشتاب شاخص بورس شده است، گفت: برخی از شرکت‌ها از ۶ ماه گذشته قیمت آنها مشکل داشت و بیش از حد رشد کرده بودند که افراد به دلیل افزایش شدید قیمتی وسوسه ورود بیشتر پول به اینگونه سهم‌ها را پیدا کردند. وی اظهار داشت: خوشبختانه اخیرا شاهد هستیم که بخش زیادی از پول‌های بزرگ صرف خرید سهامی شده‌اند که به لحاظ بنیادی با مشکل کمتری همراه بودند و از نظر قیمتی به نوعی ارزنده هستند.  مهدوی خاطرنشان کرد: اکنون سهم‌های بزرگ دچار مشکل حباب نیستند اما بسیاری از شرکت‌های کوچک و متوسط به دلیل رشد بیش از حد دارای حباب قیمتی شدند که این وضعیت می‌تواند برای اینگونه سهم‌ها به عنوان یک هشدار مهم تلقی شود. وی اظهار داشت: روز گذشته شاهد اقبال به گروه پالایشگاهی و صف خرید در این گروه بودیم، در کنار این گروه شرکت‌های پتروشیمی هم که بعضی از آنها به دلیل قیمت نفت کاهش پیدا کرده و کرونا فروش آنها را با مشکل مواجه کرده است باز هم دارای صف خرید بودند و سهام آنها به خوبی خریداری شد. وی افزود: برخی علت چنین رشدی را تجدید ارزیابی دارایی‌ها یا عرضه اینگونه سهام از سوی دولت در قالب صندوق‌های قابل معامله می‌دانند و به نظر می‌رسد قیمت این سهم‌ها در وضعیت فعلی رو به افزایش باشد. مهدوی اظهار داشت: از طرف دیگر امیدوار هستیم آگاهی مردم بیشتر شود و به سراغ سهم‌هایی که چند برابر ارزش واقعی رشد کرده‌اند، نروند اما در کل بازار به‌طور ذاتی تا زمانی که مسیر اصلی خود را پیدا کند به روند کنونی خود ادامه می‌دهد. این کارشناس بازار سرمایه به روند معاملات سهام شرکت‌های بزرگ در بورس اشاره کرد و افزود: در سهم‌های بزرگ روند بازار به دلیل عقب ماندگی که از رشد بازار داشتند معقول است و نگرانی چندانی اینگونه سهم‌ها را تهدید نمی‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران