شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر معاملات بورس و فرابورس

| | |

روز دوشنبه روز بازگشت شاخص‌های بورس و فرابورس به مدار صعود بود. در این روز شاخص کل بورس تهران پس از آنکه در روزهای قبل از آن 11 درصد از ارتفاع خود را از دست داد مجددا با رشد مواجه شد

گروه بورس|

روز دوشنبه روز بازگشت شاخص‌های بورس و فرابورس به مدار صعود بود. در این روز شاخص کل بورس تهران پس از آنکه در روزهای قبل از آن 11 درصد از ارتفاع خود را از دست داد مجددا با رشد مواجه شد و ضمن ثبت صعود 11 هزار و 671 واحدی به سطح 505 هزار و 77 واحد رسید. این رشد 2.33 درصدی به افزایش ارزش بازار به هزار و 840 هزار میلیارد تومان انجامید.

بر اساس آمارهای معاملاتی ثبت شده در روز گذشته اکثر شاخص‌های بورس با رشد مواجه شدند به‌طوری که شاخص‌ قیمت «وزنی - ارزشی» با ۳۰۷۸ واحد افزایش معادل ۲.۰۳۴ درصد به ۱۳۴ هزار و ۸۴۷ واحد، شاخص کل «هم وزن» با ۲۲۳۵ واحد رشد معادل ۱.۳۰ درصد به ۱۷۴ هزار و ۶۴۲ واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با ۱۴۸۷ واحد افزایش، معادل ۱.۳۰ درصد به ۱۱۶ هزار و ۱۹۰ واحد، شاخص آزاد شناور با ۱۵۵۶۱ واحد کاهش، معادل ۲.۴۸ درصد به ۶۴۴ هزار و ۶۶ واحد، شاخص بازار اول با ۸۷۶۵ واحد افزایش معادل ۲.۴۸ درصد به ۳۵۸ هزار ۶۸۹ واحد و شاخص بازار دوم با ۲۱۸۴۰ واحد رشد معادل ۲.۰۸ درصد، به یک هزار و ۶۹ واحد رسید. از سویی دیگر دیروز ۷ نماد « فملی با ۸۸۱ واحد، فولاد با ۶۷۰ واحد، فارس با ۵۵۳ واحد، اخابر با ۴۹۳ واحد، رمپنا با ۴۵۶ واحد، پارس با ۴۵۲ واحد و همراه با ۴۱۴ واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

این گزارش می‌افزاید، روز دوشنبه شاخص‌های صنایع تالار شیشه‌ای نیز با رشد مواجه شدند به‌طوری که شاخص صنایع «اطلاعات و ارتباطات با ۱۷ واحد صعود معادل ۵.۱۴ درصد به ۳۸۴ واحد، رادیویی با ۱۷۵ واحد افزایش معادل ۴.۹۳ درصد به ۳ هزار ۸۰۱ واحد، فنی مهندسی ۱۶۹ واحد رشد معادل ۴.۸۵ درصد به ۳ هزار و ۹۷۵ واحد، محصولات کاغذ ۶۱۱۵ واحد افزایش معادل ۴.۷۵ درصد به ۱۴۴ هزار و ۲۶۴ واحد، سایر مالی با ۴۳۰ واحد رشد، معادل ۴.۵۴ درصد به ۱۱ هزار و ۱۰۷ واحد، حمل و نقل با (۶۹۶) واحد ۶۰۳ معادل (۳.۷۷) درصد به ۱۷ هزار و ۷۹۷ واحد، محصولات چوبی با (۷۲۵۶۷) واحد ریزش معادل ۱۰.۷۳) درصد به ۴ هزار و ۴۵۳ واحد» رسید.

در عین حال نگاهی به آمارهای معاملاتی به ثبت رسیده طی این روز حکایت از آن داردکه قیمت سهام نمادهای «چدن، وپارس، خمحرکه، وصنعت، شفا، غگل و کاما» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «به سویچ، چفیبر، کساوه، ختوفا، وتوس، تکنو و قلرست» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند و در تابلوهای بورس به ثبت رسیدند.

به این ترتیب، در پایان داد و ستدهای روز گذشته بورس تهران در ۷۸۵ میلیون و ۲۷۴ هزار نوبت معاملاتی، ۶ میلیارد و ۲۵۸ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۵۰ هزار و ۳۲۵ میلیارد تومان در بورس معامله شد.

پایان معاملات روز گذشته در فرابورس ایران با رشد 47 واحدی شاخص کل این بازار همراه بود. در این روز نماگر اصلی بازار یاد شده ضمن ثبت این رشد توانست به سطح 6 هزار و 553 واحد دست یابد.

در پایان معاملات روز دوشنبه ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از 397 هزار میلیارد تومان بالغ شد. نمادهای ذوب‌آهن، سمگا، فرابورس، پتروشیمی زاگرس و مادیران در تقویت شاخص فرابورس اثرگذار بوده‌اند.

گفتنی است، معامله‌گران در فرابورس حدود دو میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 512 هزار معامله و به ارزش 2 هزار و 449 میلیارد تومان دادو ستد کردند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران