شماره امروز: ۵۴۷

یک کارشناس بازار مطرح کرد

| | |

یک کارشناس بازار سرمایه صندوق‌های سرمایه‌گذاری را بستری مناسب برای سرمایه‌گذاران بورسی ارزیابی کرد که همواره امن‌تر از ورود مستقیم به بازارند و با تحلیل و معاملات منطقی مانع رفتار احساسی سهامداران جدید می‌شوند.

یک کارشناس بازار سرمایه صندوق‌های سرمایه‌گذاری را بستری مناسب برای سرمایه‌گذاران بورسی ارزیابی کرد که همواره امن‌تر از ورود مستقیم به بازارند و با تحلیل و معاملات منطقی مانع رفتار احساسی سهامداران جدید می‌شوند.

به گزارش سنا، رمضانعلی سلمانی‌نژاد افزایش حجم معاملات در سال جاری را یک تغییر پارادایم محسوس در بازار سرمایه عنوان کرد و گفت: عوامل مختلفی از جمله بازدهی نامطلوب بازارهای موازی و رکود آنها، کنترل موثر نوسانات نامتعارف نرخ ارز بورس را شکوفا کردند، اما به نظر می‌رسد مهم‌ترین عاملی که باعث رشد چشمگیر بورس شده، ورود به دوره بلوغ و تعمیق بازار است.

وی افزود: منظور از تغییر پارادایم یعنی منحنی عمر بورس از دوره رشد وارد دوره بلوغ شده که این موضوع با توجه به ورود سهامداران و پول جدید در بازار به وضوح قابل رویت است. بورس در گذشته نه چندان دور، شاید گزینه اول سرمایه‌گذاری مردم محسوب نمی‌شد و بسیاری از مردم سرمایه‌گذاری خود را در بازارهای مسکن، طلا و ارز انجام می‌دادند، اما هم‌اکنون شاهد آن هستیم که سرمایه‌گذاری از این بازارها به سوی بورس سوق یافته است.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: با تحلیل روند سال جاری و انتظاراتی که از فراز و فرود بازار وجود دارد، نشانه‌ها حاکی از ادامه روند صعودی است. امسال، سالی استثنایی برای بازار سرمایه بود و به نظر می‌رسد سال آینده نیز به نسبت سایر بازارها بازدهی مناسب‌تری داشته باشد، البته این رشد با سرعت و شیب کمتر ادامه خواهد یافت.

وی که مدیرعامل یک شرکت سبدگردان نیز هست، اظهار کرد: برای حفظ نقدینگی موجود در بورس، باید تدابیر آموزشی لازم برای سهامداران جدید در نظر گرفته شود. از مهم‌ترین نکات آموزشی، ایجاد انتظارات واقع بینانه برای سرمایه‌گذاران است، به گونه‌ای که هرگونه مواجهه احتمالی با شیب کمتر بازدهی در سال آینده نسبت به سال جاری، منجر به خروج پول از بازار نشود.

سلمانی‌نژاد با اشاره به ابزارهای نوین معاملاتی و نقش آن بر بازار بیان کرد: ویژگی حایز اهمیت بازار سرمایه هدایت نقدینگی به سمت نیازهای تأمین مالی است. لذا بدیهی است به موازات نیازهای جدید در بازار سرمایه، باید ابزارهای جدید هم طراحی و به کار گرفته شود.

وی افزود: تجربه نشان داده همواره ابزارهای جدیدی که به خوبی طراحی شده‌اند، مورد استقبال فعالان بازار قرار گرفته و اثرگذاری خود را در پاسخگویی به نیازهای بازار نشان داده‌اند. از طرفی سازمان بورس نیز چابکی خود را در طراحی و به‌روز‌رسانی ابزارها نشان داده است. در عین حال، برخی ابزارهای مالی اسلامی، در کشورهای دیگر هم راه‌اندازی و به کار گرفته شده‌اند که می‌توانند الگوی مناسبی برای ما باشند.

وی با تاکید بر حمایت از صندوق‌های سرمایه‌گذاری گفت: صندوق‌ها همیشه یک بستر مناسب و امن‌تر از ورود مستقیم سهامداران به بورس هستند و بازدهی مناسبی هم دارند، پس می‌توان با حمایت از صندوق‌ها رفتار هیجانی سهامداران جدید را نیز کنترل کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران