شماره امروز: ۵۴۷

بررسی وضعیت بازار سهام در آخرین روز هفته

| | |

روند صعودی بازار سهام یک روز دیگر تداوم یافت و در پایان معاملات روز چهارشنبه شاخص کل بورس تهران به میزان ۱۰ هزار و ۹۲۹ واحد رشد کرد.

گروه بورس|

روند صعودی بازار سهام یک روز دیگر تداوم یافت و در پایان معاملات روز چهارشنبه شاخص کل بورس تهران به میزان ۱۰ هزار و ۹۲۹ واحد رشد کرد. این صعود 2.1 درصدی که شاخص کل را به سطح ۵۵۵ هزار و ۱۶۷ واحد رساند بار دیگر نشان داد که سیل نقدینگی وارد شده به بورس و فرابورس به راحتی قابل مهار نیست و سرمایه‌گذاران در نبود روزهای‌های موازی همچنان گسیل دارایی خود به سمت بازار سهام فکر می‌کنند.

در این روز شاخص کل هم وزن که نشانگر وضعیت تمامی نمادهای حاضر در بورس تهران بدون در نظر گرفتن سهم آنها از کل بازار است نیز افزایش ۲.۸ درصدی را شاهد بود که به رشد ۳ هزار و ۲۶۹ واحدی این نماگر منجر شد و آن را به سطح ۱۸۶ هزار و ۲۶۶ واحد رساند.

در این روز نماد‌های فلزی-معدنی و پتروشیمی در کنار برخی از نمادهای بانکی بیشترین تاثیر را بر صعود شاخص کل بورس تهران داشتند به‌طوری که «فولاد»، «فملی» و «رمپنا» سه نمادی بودند که به ترتیب در رتبه نخست تاثیر و نماگر یاد شده قرار داشتند.

 در این روز رشد دسته جمعی قیمت‌ها سبب شد تا بازده بورس تهران طی سال جاری به حدود 212 درصد برسد و ارزش ریالی آن از دو هزار هزار میلیارد تومان فراتر رود.

بر این اساس با در نظر گرفتن قیمت ۱۵ هزار و ۳۸۰ تومانی هر دلار امریکا در صرافی‌های دولتی تهران ارزش بورس تهران پس از شش سال به محدوده ۱۳۱ میلیارد دلار رسید.

در فرابورس ایران نیز کلیت معاملات تشابه بسیاری با دیگر بازوی بازار سهام داشت، به‌طوری که رشد ۱۵۱ واحدی شاخص کل فرابورس آن را به سطح ۷ هزار و ۱۰۴ واحد رساند. ارزش بازار اول و دوم در این بستر معاملاتی به‌لطف همه‌گیری رشد قیمت‌ها از ۴۰۰ میلیارد تومان عبور کرد و به ۴۱۸ میلیارد تومان بالغ شد. در این روز نمادهای «کگهر»، «میدکو» و «زاگرس» بیشترین اثر را بر رشد شاخص بازار یاد شده داشتند.

رشد سریع قیمت‌ها به همراه تغییر دایمی مولفه‌های موثر بر بازار سهام سبب شده تا تحلیل مستمر این بازار به خصوص در حال حاضر که قیمت سهام در بسیاری از نمادها از حدود پذیرفته شده تحلیلی فراتر رفته، بیش از پیش اهمیت یابد.

روند معاملات بورس در گذشته به گونه‌ای بود که بازار به مدت هفت ماه رشد می‌کرد و بعد از آن به مدت دو ماه وارد فاز اصلاح می‌شد اما اکنون نهایتا اصلاح سه روز ادامه دارد و به شکلی کوتاه مدت و غافلگیرکننده است.

به گزارش سنا، ولید هلالات به رشد پرشتاب این روزهای بازار سرمایه اشاره و بیان کرد: نکته‌ای که اکنون در زمینه بازار سرمایه وجود دارد این است که با تحلیل این بازار در بین دیگر بازارها رشد بازار سرمایه معنادار می‌شود.

وی اضافه کرد: زمانی که فضای دیگر بازارها را مورد ارزیابی قراردهیم، مشاهده می‌شود، علاوه بر التهاب موجود در بازار دلار، قیمت سکه به حدود ۶ میلیون تومان رسیده که این افزایش قیمت‌ها از نظر روانی باعث می‌شود تا سهامدار تمایل چندانی به فروش‌سهام خود در بورس نداشته باشند.

هلالات افزود: تا چند وقت گذشته به محض ایجاد التهاب در نرخ ارز یا افزایش قیمت سکه، مردم به سرعت اقدام به خرید طلا، سکه و ارز در بازار می‌کردند اکنون با توجه به افزایش شدید قیمت‌ها در این بازارها، خرید برای مردم عادی سخت شده و دیگر نمی‌توانند به راحتی تصمیم به خرید در بازارهای موازی با بازار سرمایه کنند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه متوسط قیمت دلار در پاییز ١٠ هزار تومان بوده است در حالی که اکنون قیمت دلار به بیش از ۱۵ هزار تومان رسیده است، گفت: همه این مسائل دست به دست هم داده شد تا زمینه رونق بازار سرمایه و نیز رکود در دیگر بازارها فراهم شود، در التهابات ایجاد شده شاهد سرمایه‌های کمی از سوی مردم برای ورود به سمت بازار طلا و ارز هستیم.

وی افزود: بازار سرمایه بازار بزرگی نیست و از شناوری زیادی برخوردار نیست، بنابراین ورود نقدینگی زمینه رشد در این بازار را فراهم کرده است.

هلالات به کاهش میزان فروش و عرضه در بازار سرمایه اشاره و بیان کرد: مردم ترس از این موضوع دارند که سهام خود را بفروشند و در فاصله‌ای که نقد هستند دلار و سایر بازارها رشد با اهمیتی کند و دیگر دارای قدرت خرید در هیچ بازاری نباشند.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: در چنین فضایی دیگر نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از بازار را ارایه داد و اعلام کرد انتهای این رشد کجاست، تا وقتی که فضای ملتهب در ذهن سرمایه‌گذاران در زمینه بازارهای موازی وجود داشته باشد سهامداران اقدام به فروش سهام خود نمی‌کنند.

وی افزود: اکنون میزان عرضه‌ها محدود و به‌شدت کاهش یافته اما تقاضا از سمت بازارهای رقیب و افرادی که به صورت سنتی در بازار بودند در حال انجام است همین افزایش تقاضا زمینه رشد بازار سرمایه را نسبت به دیگر بازارها مهیا کرده است.

هلالات ضمن تاکید بر اینکه با توجه به چنین رشد پرشتابی از سوی بازار سرمایه نمی‌توان گفت شاخص بورس دارای حباب است، اظهار داشت: اگر اعلام شود بازار سرمایه برخلاف رسم همیشه روند صعودی را در پیش گرفته باید گفت سخت‌گیری دولت در برابر بازارهای موازی باعث شده تا نقدینگی به سمت بورس‌آید و این بازار رشد کند.

 این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه متوسط شرکت‌هایی که صادرکننده هستند و درآمد آنها وابسته به دلار است حدود ۶۵ درصد از ارزش بازار را به خود اختصاص دادند، خاطرنشان کرد: متوسط نرخ دلار در ۹ ماه نخست سال برای شرکت‌ها حدود ۱۰ هزار تومان بود در حالی که اکنون دلار نیمایی به بیش از ۱۳ هزار تومان افزایش یافته؛ بنابراین می‌توان گفت قیمت دلار نسبت به ۹ ماه نخست سال حدود ۳۰ درصد افزایش یافته و طبیعی است که شاهد ایجاد هیجان خرید و نیز رشد بازار سرمایه باشیم.

هلالات خاطرنشان کرد: رشد چشمگیر بازار سرمایه عاملی نیست که بتوان گفت، شاخص بورس حباب دارد، بلکه سخت‌گیری دولت در برابر بازارهای موازی باعث شده تا نقدینگی به سمت بورس‌آید و این بازار رشد پرشتابی را تجربه کند.

به گفته وی، هیچ یک از مسائل داخلی و خارجی نتوانسته در بورس ایران تاثیرگذار باشد، این موضوع نشان می‌دهد هر کسی که نگران وضعیت فعلی است به جای خرید دلار اقدام به خرید سهام دلاری کرده است.

هلالات خاطرنشان کرد: امروز در دنیا، کرونا گسترش یافته و بورس آنها با ریزش همراه شد، در حالی که در ایران، هیچ تاثیری مشاهده نمی‌شود، بلکه زمینه رشد بیشتر شاخص بورس فراهم شد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: اصلاح بخشی از ذات بازار است، اما به دلیل بالا بودن هیجان و حجم معاملات آن در صورت ورود به فرآیند اصلاح، مدت آن محدود خواهد بود.

وی پیش‌بینی خود از روند معاملات بورس این‌گونه بیان کرد: چنانچه بخواهیم دلار را صعودی ببینیم، رشد بازار سرمایه هم ادامه‌دار است و شاخص نسبت به اعداد فعلی بالاتر می‌رود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران