شماره امروز: ۵۴۷

| | |

با توجه به رونق بازار و حجم بالای نقدینگی شاهد آن هستیم که تمامی ابزارهای موجود، شکل عملیاتی بهتری به خود گرفته‌اند.

با توجه به رونق بازار و حجم بالای نقدینگی شاهد آن هستیم که تمامی ابزارهای موجود، شکل عملیاتی بهتری به خود گرفته‌اند.

به گزارش سنا، محمد ثریانژاد با اشاره به استفاده ابزارهای جدید در بورس گفت: از آنجایی که حجم معاملات بازار سهام به‌شدت افزایش یافته یا به نوعی بازار عمیق شده است، ابزارهای معاملاتی نیز بیشتر جنبه عملیاتی به خود گرفته‌اند.

وی افزود: فروش تعهدی آخرین ابزار رونمایی شده در بازار است که کمک به پویاتر شدن بازار می‌کند و استفاده از آن در شرایط عادی یا رکود وجود دارد، اما در نهایت با توجه به رونق بازار و حجم بالای نقدینگی شاهد آن هستیم که تمامی ابزارهای موجود در بازار شکل عملیاتی بهتری به خود گرفته‌اند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: رشد امسال بازار سرمایه تحت تاثیر اتفاقات مختلفی قرار گرفت که مهم‌ترین آنکه البته همچنان ادامه دارد، افت ارزش پول ملی یا رشد نرخ ارز است، بیش از ۶۰ درصد شرکت‌های بورسی نرخ‌گذاری بر مبنای قیمت دلار یا نرخ جهانی دارند، بنابراین افزایش نرخ دلار نیمایی و رشد فروش محصولات همچنین توسعه برخی پروژه‌ها باعث بازدهی مثبت آنها شده است.

 این کارشناس بازار سرمایه، تورم را یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های رشد بورس دانست و معتقد است که این پارامتر با توجه به وضعیت فعلی اقتصاد همچنان عاملی پیشتاز در نوسانات این بازار است.

وی در خصوص تجدید ارزیابی دارایی شرکت‌ها گفت: تجدید ارزیابی دارایی شرکت‌ها یکی دیگر از علت‌های رشد نرخ سهام است. در گذشته شرکت‌هایی که مشمول ماده ۱۴۱ قانون اساسی بودند این کار را انجام می‌دادند. اما با میزان تورمی که طی ۲ سال اخیر در کشور وجود دارد بسیاری از شرکت‌ها حتی آنهایی که زیان‌ده نیستند در راستای افزایش توان عملیاتی و اعتبارگیری از سیستم بانکی، تجدید ارزیابی را در دستور کار خود گذاشته‌اند، البته موضوعی که در IFRS نیز بر آن تاکید زیادی شده ارایه صورت‌های مالی دقیق و تجدید ارزیابی دارایی است که بهتر است همه شرکت‌ها این کار را انجام دهند.

ثریا نژاد میزان نقدینگی را که امسال راهی بورس شده، معادل حجم نقدینگی سال ۹۰ دانست و گفت: انتقال یا ورود پول‌های سرگردان از بازارهای موازی به بورس معادل تزریق نقدینگی است که در سال ۹۰ به بورس شد، البته که این اتفاق به خاطر چشم‌انداز منفی که برای بازارهای موازی وجود دارد افتاده اما بورس باید با هوشمندی کامل سعی بر حفظ این میزان نقدینگی داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر آموزش به سهامداران قبل از ورود به بازار سهام گفت: سازمان بورس و متولیان بازار سرمایه همیشه هشدارهای لازم را به سهامداران جدید همچنین فعالان بازار می‌دهند اما اینکه فرد چه تصمیمی برای نحوه حفظ یا رشد سرمایه خود در بورس می‌گیرد بر عهده خودش است؛ به عقیده من با کاهش محدودیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری، این میزان حجم نقدینگی به سمت آنها هم سوق پیدا می‌کند چرا که آمارها نشان داده سرمایه چندانی راهی این صندوق‌ها نشده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران