شماره امروز: ۵۴۷

کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد

| | |

بازار سرمایه طی دو سال گذشته، روند صعودی و مناسبی را پشت سر گذاشت و در ماه‌های اخیر هم نقدینگی بسیار زیادی وارد این بازار شد.

بازار سرمایه طی دو سال گذشته، روند صعودی و مناسبی را پشت سر گذاشت و در ماه‌های اخیر هم نقدینگی بسیار زیادی وارد این بازار شد. افزایش حجم مبنا در شرایط فعلی می‌تواند ریسک سرمایه‌گذاران تازه وارد را کاهش دهد و تصمیم مناسبی ارزیابی می‌شود.

به گزارش سنا، محمد مهدی، در خصوص تغییرات حجم مبنا در بورس و فرابورس اظهار داشت: تغییر حجم مبنا در شرایطی در دستور کار نهاد نظارتی بازار سرمایه قرار گرفت که می‌تواند برای نمادهای بزرگ بازار با قابلیت نقدشوندگی بالا جذابیت ایجاد کند و این مهم یکی از راهکارها برای هدایت نقدینگی و عملا افزایش کارایی بازار است.

وی در این خصوص ادامه داد: سازمان بورس با افزایش حجم مبنا کمک کرد تا نمادهای کوچک که با حجم نقدینگی اندک، آستانه مثبت و منفی پنج درصد را در روز تجربه می‌کردند و با حجم معاملاتی قابل توجهی نمی‌توانستند رویه کشف قیمت روزانه را تغییر دهند، به وضعیت جدید مبنی بر افزایش حجم معاملات جهت کشف قیمت تغییر رویه دهند.

بحرالعلوم در ادامه افزود: به این ترتیب، این مصوبه کمک می‌کند که بخشی از نقدینگی بازار از سمت سهم‌های کوچک که به لحاظ سودآوری حمایت نمی‌شوند به سمت سهام بزرگ و سودآور با نقدینگی بیشتر هدایت شود و عملا این تصمیم به دلیل جذابیت فعلی بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی، موجب رشد متوازن و عملا افزایش کارایی بازار خواهد شد.وی اظهار داشت: تنها موردی که در این میان موجب نگرانی برخی سهامداران شده این است که زمانبندی در این میان لحاظ نشده است. بهتر است تغییرات بنیادی در شیوه‌ها و زیرساخت‌های بازار با فاصله یک ماه اعمال شود و تجربه قوانین بازار پایه این مهم را به خوبی به اثبات رساند که بازار نیاز به زمان دارد تا خود را با شرایط جدید وفق دهد.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه در خصوص مصوبه دیگر سازمان بورس مبنی بر اعمال محدودیت یک ماهه برای تازه واردان به بازار سرمایه بیان داشت: نوسانات بسیار قابل توجه نشان می‌دهد که تازه واردان به بازار، از طریق کانال‌های مجازی یا مشورت‌های شفاهی از افراد غیر حرفه‌ای با هیجان وارد بازار می‌شوند و پدیده صف نشینی را ایجاد می‌کنند. به همین طریق با هر رخدادی که منجر به نوسان می‌شود نزدیک به ۷۰۰ هزار کد معاملاتی به دنبال یکدیگر عکس العمل نشان می‌دهند .به گفته بحرالعلوم، افرادی که تحصیلات مالی یا تحصیلات مرتبط نداشته و تجربه‌ای در زمینه معاملات سهام ندارند می‌توانند راحتی موجب نوسان در بازار شوند. لذا، نهاد ناظر با اعمال قانونی جدید می‌تواند موجب غربالگری در افرادی شود که وارد بازار می‌شوند.وی گفت: البته اعمال محدودیت بر کد اولی‌ها می‌توانست روش دیگری نیز داشته باشد. به این ترتیب که کد اولی‌ها در ابتدا تنها مجاز باشند وارد صندوق‌های سرمایه‌گذاری شوند یا این افراد تازه وارد در یک محدوده زمانی بتوانند تنها روی ۵۰ شرکت برتر بازار سرمایه معامله داشته باشند یا اینکه عرضه‌های اولیه را بیش از پیش رونق می‌دادیم وتنها این عده از سرمایه‌گذاران را مجاز به حضور در عرضه‌های اولیه می‌کردیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران