شماره امروز: ۵۴۷

| | |

به گفته مدیرعامل بورس انرژی از ابتدای امسال تاکنون پنج میلیون و ۶۹۰ هزار و ۷۴ تن فرآورده نفتی در بورس انرژی معامله شد.

به گفته مدیرعامل بورس انرژی از ابتدای امسال تاکنون پنج میلیون و ۶۹۰ هزار و ۷۴ تن فرآورده نفتی در بورس انرژی معامله شد. به گزارش ایرنا، سید‌علی حسینی با بیان اینکه میزان عرضه دو برابر میزان معامله بوده است، اضافه کرد: هر هفته بالغ بر ۵۰۰ هزار تن فرآورده نفتی در بورس عرضه می‌شود. مدیرعامل بورس انرژی خاطرنشان کرد: سهم صادراتی فرآورده‌های نفتی معامله شده از فروش داخلی بیشتر بوده است، گفت: حدود چهار میلیون و ۶۱ هزار و ۲۵۲ تن فروش صادراتی و یک میلیون و ۶۲۸ هزار و ۲۵۲ تن فروش داخلی بوده است. وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو اظهار داشت: هیچ مانعی برای عرضه نفت خام در بورس انرژی وجود ندارد و وزارت نفت به دنبال عرضه این کالا در بورس انرژی است.

حسینی به پیچیدگی‌های موجود در معاملات نفت اشاره کرد و افزود: در شرایط فعلی آنچه بتوان معامله کرد از طریق امور بین‌الملل شرکت نفت در حال انجام است اما همچنان به دنبال ایجاد راهکارهای جدید برای عرضه نفت خام در بورس به صورت موفقیت‌آمیز هستیم. وی اظهار داشت: با توجه به شرایط صادرات ایران و استراتژی حاکم در کشور تمرکز بیشتری را در عرضه فرآورده‌های نفتی داریم، اکنون وضعیت صادرات، فروش و معاملات در حوزه فرآورده‌های نفتی مطلوب به نظر می‌رسد. مدیرعامل بورس انرژی با بیان اینکه هیچ مانعی برای عرضه نفت خام در بورس انرژی وجود ندارد، گفت: وزارت نفت به دنبال عرضه این کالا در بورس انرژی است اما بیشتر به دنبال راهکاری برای موفقیت آمیز بودن معاملات نفت در این بورس هستیم.

    راه‌اندازی بازار آب، اولویت کاری

بورس انرژی

وی به آخرین اقدامات صورت گرفته برای عرضه آب در بورس انرژی اشاره کرد و گفت: اکنون برای این اقدام در مرحله امکان‌سنجی هستیم و نمی‌توان به زودی در مورد آن به جمع‌بندی رسید. حسینی گفت: در چند ماه اخیر به دلیل مشکلات ایجاد شده در حوزه آب به دلیل بارش برف و سیل‌های فصلی، فرصت تفکر برای متولیان حوزه جهت راه‌اندازی بورس آب فراهم نشد. مدیرعامل شرکت بورس انرژی خاطرنشان کرد: راه‌اندازی بازار آب از جمله اولویت‌های کاری این بورس محسوب می‌شود اما مسوولان فعال در این حوزه درگیر مشکلات حاکم در حوزه آب شدند.

وی با بیان اینکه نمی‌توان زمان مشخصی را برای راه‌اندازی بازار آب مطرح کرد، افزود: راه‌اندازی آن مزیت‌های زیادی را با خود به همراه دارد که می‌تواند مصرف آب را بهینه و انتقال آن را توجیه‌پذیر کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران