شماره امروز: ۵۴۷

| | |

فروش تعهدی که دارای ماهیتی مشابه فروش استقراضی (Short Selling) است و در آن از عقد وکالت جهت رفع مشکلات شرعی استفاده شده،

فروش تعهدی که دارای ماهیتی مشابه فروش استقراضی (Short Selling) است و در آن از عقد وکالت جهت رفع مشکلات شرعی استفاده شده، می‌تواند به تنوع بازار سرمایه کمک شایانی کند؛ این ابزار به گونه ‌ای طراحی شده که می‌تواند به سرمایه‌گذاران در شرایط نزولی بازار سهام کمک کند تا از این وضعیت نیز منتفع شده و کسب سود کنند.

به گزارش سنا، حبیب رضا حدادی در خصوص فروش تعهدی بیان داشت: با توجه به اراده موجود و به ویژه تلاش سازمان بورس و اوراق بهادار و تصویب دستورالعمل فروش تعهدی اوراق بهادار در شرکت بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، در صورت فراهم شدن تمامی زیرساخت‌‌های لازم به ویژه زیرساخت ‌های فنی، می‌توان شاهد استفاده گسترده از این ابزار توسط فعالان بازار بود. وی ادامه داد: البته با توجه به اهرمی عمل کردن این ابزار و وجود ریسک در کنار سایر تبعات آن، نمی‌توان از ابتدا و در وهله اول استفاده از آن را برای تمامی سهم‌های موجود و در هر حجمی تجویز کرد؛ بلکه باید ابتدا این ابزار در حجم محدود و برای آن دسته از سهامی عملیاتی شود که نوسان شدیدی در فواصل زمانی کوتاه‌مدت گریبانگیر آن سهم نبوده و به اصطلاح سهم از ثبات بیشتری برخوردار باشد و پس از بررسی نتایج حاصله و دریافت بازخوردها و رفع نواقص و مشکلات احتمالی، نسبت به تعمیم این ابزار به سایر سهم‌‌ها با حجم ‌های بیشتر اقدام کرد. حدادی در ادامه در خصوص اهمیت هوش مصنوعی در بازار سرمایه خاطرنشان کرد: اهمیت هوش مصنوعی بر کسی پوشیده نیست. فعالان بازارهای مالی و به ویژه بازارهای سرمایه در کشورهای مختلف نیز سال ‌های اخیر و همگام با سایر بازارها سعی کرده ‌اند تا از این تکنولوژی جهت بهبود دقت و سرعت در انجام فرآیندها و وظایف محوله خود استفاده کنند. این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: هوش مصنوعی به ویژه در بازارهای سرمایه پیشرفته دنیا نقش مهمی را بر عهده گرفته که از آن جمله می‌توان به نقش آن در تصمیم ‌سازی‌‌ها و حتی تصمیم ‌گیری‌‌های مرتبط با مدیریت صندوق‌های سرمایه ‌گذاری، قیمت ‌گذاری اوراق بهادار جدید، تجزیه و تحلیل سهام و پیش ‌بینی روند قیمت سهام، کشف و افشای تخلفات بازار‌های سرمایه، مدیریت پرتفوی، معاملات الگوریتمی و بازارگردانی اوراق بهادار اشاره کرد. این مقام مسوول در ادامه در خصوص تأثیر بودجه بر بازار سرمایه خاطرنشان ساخت: با گذشت چند هفته از ارایه لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ از سوی دولت و بررسی آن در مجلس شورای اسلامی، بررسی ‌های مختلفی از سوی نهاد‌ها و افراد مختلف صورت گرفت و آثار مثبت و منفی آن بر بازار سرمایه تحلیل شد. حدادی ادامه داد: بخش مهمی از لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ به فروش اموال منقول و غیرمنقول دولتی از مجرای بازار سرمایه اختصاص دارد. فروش اموال دربرگیرنده فروش سهام است که این موضوع نیاز به زیرساخت مناسب بازار سرمایه دارد. لذا می‌توان امیدوار بود که بازار سرمایه در سال پیش‌رو از این حیث، از رشد مناسبی برخوردار شود. این کارشناس بازار با اشاره به روند بازار سرمایه در روزهای گذشته بیان داشت: بازار سرمایه در هفته ‌های اخیر توانسته رشد قابل توجهی را تجربه کند و افزایش شاخص و گذشتن از رقم 472 هزار واحد و ادامه روند آن در روزهای جاری، مویدی بر این موضوع است. به یقین، بخش اعظمی از این رشد بازار مرهون بهبود فعالیت شرکت ‌های حاضر در این بازار و افزایش درآمد و سودآوری این شرکت ‌ها است. وی گفت: البته در این بین افزایش ارزش صادرات غیر نفتی و افزایش ارزش دارایی بسیاری از شرکت ‌ها، که متأثر از رشد نرخ ارز ‌است، بر این موضوع تأثیرگذار بود. حدادی در پایان خاطرنشان ساخت: افراد تازه وارد می‌توانند با مراجعه به نهادهای مالی تخصصی در بازار سرمایه از جمله شرکت‌‌های تأمین سرمایه ضمن بهره‌ مندی از رشد بازار سرمایه، ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار را به حداقل رسانند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران