شماره امروز: ۵۴۷

با حضور مدیران ارشد بازار سرمایه و صنعت برق کشور

| | |

با راه‌اندازی بازار گواهی ظرفیت، واگذاری اشتراک جدید در شبکه سراسری برق کشور یا افزایش قدرت قراردادی مشترکین مستلزم ارایه میزانِ متناسبی از این گواهی خواهد بود.

با راه‌اندازی بازار گواهی ظرفیت، واگذاری اشتراک جدید در شبکه سراسری برق کشور یا افزایش قدرت قراردادی مشترکین مستلزم ارایه میزانِ متناسبی از این گواهی خواهد بود.

به گزارش سنا، در این مراسم سیدعلی حسینی، مدیرعامل بورس انرژی گفت: بازار سرمایه یکی از موفق‌ترین ارکان اقتصادی کشور است و نیروی جوان و متخصص نقطه قوت آن محسوب می‌شود.

حسینی ضمن بیان اینکه بازار سرمایه ایران در زمینه زیرساخت‌ها، امکانات فنی و فناوری اطلاعات در منطقه پیشرو است، گفت: صمیمانه از همه افرادی که برای رشد و اعتلای اقتصاد کشور تلاش می‌کنند قدردانی می‌کنیم.

مدیرعامل بورس انرژی ایران با اشاره به اینکه راه‌اندازی بازار گواهی ظرفیت، اقدامی ارزشمند در اقتصاد ملی است، افزود: گواهی ظرفیت سندی است قابلِ مبادله که با اجازه وزارت نیرو مبتنی بر ایجاد ظرفیتِ نیروگاهی قابل اتکاءِ جدید یا کاهشِ قدرتِ قراردادی مشترکین موجود صادر می‌شود؛ واحد گواهی ظرفیت کیلووات است که معرفِ تعهدِ تدارک یک کیلووات ظرفیت مطمئن نیروگاهی به‌مدت نامحدود باشد. واگذاری اشتراک جدید در شبکه سراسری برق کشور یا افزایش قدرت قراردادی مشترکین مستلزم ارایه میزانِ متناسبی از گواهی ظرفیت است.وی با بیان اینکه اوراق گواهی ظرفیت به دو نوع نقدی و آتی قابل تقسیم است، ادامه داد: اوراق گواهی ظرفیت سر رسید شده یا نقدی در قالب بازار نقدی معامله می‌شود و از طریق نیروگاه‌های موجود یا مشترکینی که مایل به کاهش قدرت قراردادی هستند منتشر می‌شود. معمولا خریداران این اوراق متقاضیان اتصال به شبکه یا افزایش قدرت قراردادی بالای پنج مگاوات، نیروگاه‌های مواجه با افت ظرفیت و بازنشستگی وسرمایه‌گذاران عادی هستند.

مدیرعامل بورس انرژی افزود: درحال حاضر پیش نیاز حضور متقاضیان جدید با قدرت قراردادی بالای پنج مگاوات خرید بسته‌های ظرفیت از بازار گواهی ظرفیت بوده و پس از آن می‌توانند انرژی مورد نیاز خود را از بازار برق بورس انرژی ایران خریداری کنند.سیدعلی حسینی به اوراق گواهی ظرفیت سررسید‌دار (آتی) نیز اشاره کرد و افزود: این اوراق بر مبنای تعهد نیروگاه مبنی بر ایجاد ظرفیت مطمئن نیروگاه برای تاریخ مشخصی درآینده منتشر می‌شود. با توجه به این موضوع، اوراق گواهی ظرفیت مذکور را می‌توان به صورت سررسیددار و در قالب قراردادهای سلف موازی استاندارد منتشر کرد. در این حالت نیروگاهی که متقاضی تامین مالی جهت احداث نیروگاه‌ و تامین ظرفیت در آینده است با این اوراق تامین مالی کرده و در سررسید ظرفیت تعهدی را تامین می‌کند.

مدیرعامل بورس انرژی ایران مزایای ایجاد بازار گواهی ظرفیت و مزایای اقتصادی آن را برشمرد و گفت: کشف صحیح قیمت هزینه برقراری انشعاب بر اساس سازوکار عرضه و تقاضا در بازار، ارایه چشم‌انداز مناسب به تصمیم‌گیران دولتی و سیاست‌گذاران جهت توسعه ظرفیت تولید و ارسال سیگنال اقتصادی به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، حصول اطمینان از تناسب افزایش ظرفیت تولید برق با رشد مصرف در کشور تسهیل و تسریع تأمین مالی صنعت برق، تسهیل ورود بخش خصوصی به صنعت برق و سرمایه‌گذاری در آن، کاهش دغدغه وزارت نیرو جهت توسعه ظرفیت تولید جدید و احداث نیروگاه‌های جدید، کاهش بروکراسی و طی روال اداری به منظور دریافت انشعاب برق توسط مشترکین جدید و جمع‌آوری و کاهش ظرفیت موجود توسط مشترکین فعلی، افزایش نقدشوندگی و سیالیت بازار به واسطه عرضه ظرفیت بلااستفاده برق توسط متقاضیان کاهش قدرت قراردادی، تخصیص بهینه منابع و کاهش هزینه‌ها از مهم‌ترین مزایای راه‌اندازی این بازار جدید است.

سیدعلی حسینی ضمن اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر جنگ اقتصادی افزود: در جنگ اقتصادی استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه راه گشا است و باید بیش از گذشته به این بازار توجه داشت.

در آیین گشایش بازار گواهی ظرفیت ۵۰۸ هزار ورقه گواهی ظرفیت به ارزش ۷ میلیون و ۶۵ هزار و ۸۱۴ ریال (معادل یک کیلو وات) عرضه شد که از این میزان ۱۱۰ هزار ورقه خریداری شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران