شماره امروز: ۵۴۷

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح کرد

| | |

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: فروش سهام ۲۰ هزار میلیارد تومان از اموال دولت در قالب صندوق‌های قابل معامله در بورس نوعی مردمی‌سازی اموال دولتی است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: فروش سهام ۲۰ هزار میلیارد تومان از اموال دولت در قالب صندوق‌های قابل معامله در بورس نوعی مردمی‌سازی اموال دولتی است. به گزارش تسنیم، شاپور محمدی در مورد فروش اموال دولتی در قالب صندوق‌های قابل معامله در بورس گفت، این مساله شاید بیشتر مردمی‌سازی باشد چرا که این نوع از سهام به بخش یا شخص خاصی فروخته نمی‌شود وعموم مردم و هرکس با کد ملی خود می‌تواند سهام مشخصی را با تخفیف خریداری کند.

رییس سازمان بورس گفت: این کار دو مزیت دارد، اول همه مردم می‌توانند در این روند شرکت کنند و در نتیجه یک نوع مردمی‌سازی صورت می‌گیرد. دوم فروش سهام با تخفیف است که باعث می‌شود اگر بازار دچار نوسان شود مردم ضرر نکنند.

به گفته محمدی، این دو مساله باعث می‌شود فروش سهام اموال دولت در قالب صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) سیاست مناسبی باشد. معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد، البته این بدین معنا نیست که دولت نمی‌تواند این اموال را به شیوه قبلی به فروش برساند اما این یک سیاست مکملی است در کنار دیگر سیاست‌های دولت که می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

اخیرا وزیر اقتصاد در نشست بررسی راهکارهای مولد‌سازی اموال دولتی اعلام کرده بود پیشنهاد مولد‌سازی ۵۰ هزار میلیارد تومانی ذکر شده در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ از طریق بورس اوراق بهادار یا با قیمت‌گذاری کارشناسان رسمی دادگستری و در نهایت افراز املاک صورت خواهد گرفت. فروش اموال مازاد دولت یکی از اهداف اصل 44 است که طی سال‌های اخیر با خصوصی‌سازی‌هایی که از طریق سازمان خصوصی‌سازی انجام می‌شد گاه به نااهل نیز منتقل شده است که ساز و کارهای بورسی فروش اموال مازاد دولت می‌تواند از این آسیب جلوگیری کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران