شماره امروز: ۵۴۷

| | |

یک کارشناس بازار سرمایه در خصوص روند طی شده در معاملات هفته گذشته بازار و افت و خیزهای بازار گفت:

یک کارشناس بازار سرمایه در خصوص روند طی شده در معاملات هفته گذشته بازار و افت و خیزهای بازار گفت: بروز چنین حالتی در معاملات یک روز آن هم در شرایطی که ریسک خاص سیستماتیک و غیر سیستماتیک اتفاق نیفتاده است، بی‌شک تحت تاثیر هیجانات است که اغلب با رفتارهای شتابزده، خود را نشان می‌دهد. به گزارش سنا، فردین آقا بزرگی با تاکید بر کاذب بودن اغلب هیجانات مترتب بر معاملات بازار در شرایط کنونی خاطرنشان کرد: آنچه در ۱۰ روز گذشته شاهد آن بودیم فروش سهام در ابتدای ساعات معاملات با گمان رسیدن قیمت سهم به یک نقطه اشباع از سوی برخی سهامداران بوده است؛ بر این اساس به دلیل هجوم بی‌دلیل عرضه، شاهد افت قیمت‌ها نیز بودیم. وی اضافه کرد: در این شرایط برخی افراد با تشخیص اینکه ممکن است با افت بیشتری مواجه باشیم، اقدام به فروش سهم خود کرده و پس از اشباع عرضه، بازار به تعادل و سپس به سمت تقاضا چرخش کرد. در نظر داشته باشید که این اتفاقات سبب رفتارهای هیجانی، چه در عرضه و چه در تقاضا (در ساعاتی از فعالیت بازار) می‌شود که شاید با صبوری بتوان از آسیب این هیجانات در امان بود.

   انتظار صعود دایمی سهم صحیح نیست!

آقابزرگی با تاکید بر فاکتور ورود نقدینگی به عنوان عامل اصلی در رشد شتابان بازار سرمایه در سال‌های اخیر گفت: این عامل همچنان پابرجاست و این اتفاق به خودی خود خوب است، البته نباید این انتظار را داشت که سهمی پیاپی بالا برود و باید همواره با داشتن تحلیل و چشم‌انداز به داد و ستد در بازار سرمایه پرداخت.

وی یادآور شد: این در حالی است که صرفا به دلیل افزایش قابل توجه شاخص در ابتدای سال (به خصوص در دو هفته گذشته) و عبور شاخص از مرز روانی ۴۰۰ هزار واحد، همچنین وقوع برخی جریانات سیاسی، روند بازار به گونه‌ای است که فعالیتِ محتاطانه می‌طلبد. این کارشناس بورسی با تاکید بر ضرورت نگاه الگوریتمی به بازار افزود: این نوع نگاه در شرایط کنونی امکان فعالیت حرفه‌ای‌تر را فراهم می‌کند؛ چراکه اکنون فعالیت در بازار و خرید و فروش ادامه دارد، حجم معاملات روزانه بالای ۴ و ۵ میلیارد تومان است و باید هر نوع تحرکی در این بازار با تحلیل و بررسی محتاطانه انجام شود.

    سفته‌بازی لازمه رونق بازار است

آقا بزرگی در خصوص فعالیت نوسانگیران در بازار سرمایه و تاثیر فعالیت‌های سفته بازانه بر بورس گفت: شاید در نگاه اول این نوع فعالیت‌ها مخرب یا حتی بازدارنده به نظر برسد، ولی فلسفه وجودی سفته بازان در بازار این است که هم باعث افزایش نقد شوندگی می‌شوند و هم گردش معاملات را افزایش می‌دهند، ضمن اینکه با این فعالیت‌ها قیمت‌ها نیز به جایگاه اصلی خود نزدیک‌تر می‌شود.

وی تصریح کرد: بنابراین چنانچه این افراد در بازار وجود نداشته باشند، بین نقطه اصلاح قیمت و نقطه کارشناسی با کمبود مواجه می‌شویم؛ درواقع حضور این افراد مانند مکانیسمی در سیستم الگوریتمی کار می‌کند و قیمت‌ها را دقیقا به سمت و سوی مورد نظر هدایت می‌کنند.

   ادامه ورود پول، حامی رشد بازار است

فردین آقا بزرگی، گذر از برخی مقاومت‌های گمانه‌زنی شده را با تکیه بر ورود نقدینگی دور از انتظار ندانست و گفت: معتقدم حتی بدون ورود نقدینگی جدید و تنها با تکیه بر نقدینگی موجود، شاهد رشد حداقل ده درصدی تا انتهای سال باشیم.

وی تصریح کرد: عوامل موثر در این پیش‌بینی، تحلیل‌های بنیادی هستند و عمدتا بخش قابل توجهی از آن به تحلیل بودجه و انتظارات تورمی که برای سال ۹۹ در بودجه پیش بینی شده بر می‌گردد؛ این در حالی است که اکنون با حداقل ۴۰ درصد تورم مواجهیم و با فرض ثابت بودن شرایط حال حاضر، عواملی مانند کاهش درآمدهای نفتی و عدم ورود منابع حاصل از ارز صادرات، نقدینگی را به سمت رکود هدایت می‌کند.

آقابزرگی با اشاره به چشم‌انداز ادامه رشد بازار افزود: یکی از دلایل مهم برای این پیش‌بینی، وجود اختلاف ارز سامانه نیما با نرخ ارزی است که بسیاری از شرکت‌ها محصولات خود را بر اساس همان مبنا قیمت‌گذاری می‌کنند و صادرات یا فروش محصولات آنها در وضعیت سود و زیان اثر می‌گذارد؛ البته بخش عمده‌ای از شرکت‌ها که در حال حاضر زیانده هستند و با اعمال قیمت‌های نظارتی و بعضا آزادسازی قیمت‌ها که ناگزیر اتفاق می‌افتد، از گردونه عملیات خارج می‌شوند. از سوی دیگر به‌طور قطع بخش عمده‌ای از نقدینگی ۲۰هزار میلیارد تومانی موجود در سطح جامعه، به سمت بازار سرمایه و بورس جریان پیدا می‌کند.

     حساسیت  غیرسیستماتیک  بازار کاهش یافت

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص تاثیر تصویب یا عدم تصویب FATF بر بازار سرمایه اظهار کرد: به دلیل وجود تحریم‌ها، چنانچه این لایحه به تصویب هم برسد تاثیری در فرآیند ورود منابع مالی یا اتصال ما به ارتباطات ارزی بین‌الملل نخواهد داشت، اما اگر FATF تصویب نشود تاثیر خاصی بر روابط مالی و اقتصادی در کشور ما نخواهد داشت. ضمن اینکه اکنون پس از گذر از اتفاقات سیاسی و ریسک‌های بزرگی همچون ترور سردار سلیمانی و پاسخ ایران، حساسیت بازار به ریسک‌های اینچنینی کاهش یافته است.

وی یادآور شد: پس از وقوع این اتفاقات افت شدید شاخص طی دو یا سه روز جبران شد. بنابراین چنانچه بازار واکنشی به عدم تصویب FATF نیز نشان دهد، ضعیف و مقطعی و شاید در حد یک یا دو ساعت در یک جلسه معاملاتی باشد و در نهایت بازار فورا به تعادل دست پیدا می‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران