شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ارزش کل بازار فرابورس و شاخص این بازار (آیفکس) در پایان معاملات نخستین ماه زمستان امسال به ترتیب رشد ۱۷ و ۱۶ درصدی را به ثبت رساندند. به گزارش ایبِنا،

رشد حجم و ارزش معاملات فرابورس

ارزش کل بازار فرابورس و شاخص این بازار (آیفکس) در پایان معاملات نخستین ماه زمستان امسال به ترتیب رشد ۱۷ و ۱۶ درصدی را به ثبت رساندند. به گزارش ایبِنا، نگاهی به کارنامه فرابورس در نخستین ماه پاییز امسال نشان می‌دهد طی ۲۱روز معاملاتی تعداد ۴۰میلیارد و ۴۹۹میلیون ورقه بهادار در ۵میلیون و ۹۳۳هزار نوبت به ارزش ۳۸۰هزار و ۳۲۳میلیارد ریال در بازارهای فرابورس خرید و فروش شده است که به ترتیب از رشد ۱۲۰درصدی حجم، افزایش ۱۲۰درصدی نوبت‌های معاملات و رشد ۳۲۵درصدی ارزش معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد.این در حالی است که میانگین حجم روزانه معاملات فرابورس در ماه گذشته ۳۰۴میلیون ورقه و میانگین ارزش معاملات نیز ۱۲۸۶۰میلیارد ریال بوده است.همچنین بازار اول فرابورس در ماهی که گذشت تغییر مالکیت ۴ میلیارد و ۳۲۱میلیون ورقه بهادار به ارزش ۳۳هزار و ۱۵۹میلیارد ریال و بازار دوم مبادله ۱۶میلیارد و ۸۴۱میلیون ورقه بهادار به ارزش ۱۳۰هزار و ۸۹میلیارد ریال را به خود دیدند که این ارقام به ترتیب بیانگر افزایش ۱۸۰درصدی حجم و رشد ۵۰۸درصدی ارزش معاملات در بازار اول و رشد ۱۳۱درصدی حجم و ۴۷۴درصدی ارزش معاملات بازار دوم در مقایسه با دی‌ماه سال ۹۷ است. این گزارش می‌افزاید: در بازار ابزارهای مالی نیز تعداد ۱۳۲میلیون اوراق بدهی به ارزش ۱۲۰هزار و ۷۸۷میلیارد ریال معامله شده است که از افزایش ۲۲۸درصدی حجم و ۲۴۴درصدی ارزش معاملات این بازار در دی‌ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت می‌کند.افزون بر این، بالغ بر ۱۱۰۰میلیون واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به ارزش ۱۷میلیارد و ۸۸۰میلیون ریال و ۳ میلیون و ۳۰۰هزار ورقه گواهی تسهیلات مسکن (تسه) به ارزش ۱۴۱۵میلیارد ریال در این مدت در این بازار مورد معامله قرار گرفته است که نشان از افزایش ۱۶۹درصدی حجم و رشد ۱۹۹درصدی ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و همچنین رشد ۱۰۲درصدی حجم و افزایش ۵۲درصدی ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن در مقایسه با دی‌ماه پارسال دارد. این گزارش می‌افزاید: شاخص کل فرابورس نیز که معاملات دی‌ماه امسال را از ارتفاع ۴۵۵۹واحد آغاز کرده بود با ثبت رشد ۱۶درصدی در پایان این ماه به ارتفاع ۵۳۰۱واحد رسید و افزایش ۱۳۵درصدی را هم از ابتدای امسال به نام خود ثبت کرد.

بازدهی ۱۳۰ درصدی تدپیکس در ۲۰۱روز معاملاتی

شاخص بورس از ابتدای امسال تاکنون در مدت ۲۰۱روز معاملاتی، ۲۳۲هزار و ۵۵۲واحد رشد را به ثبت رسانده است. به گزارش ایبِنا، از ابتدای امسال تاکنون در مدت ۲۰۱روز معاملاتی تعداد ۸۶۳میلیارد و ۱۰۰میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۳۴۱۵هزار و ۳۱۱میلیارد ریال در ۷۹میلیون و ۹۵۲هزار و ۸۴۲دفعه در بورس اوراق بهادار معامله قرار گرفته است. همچنین بررسی معاملات بازار سهام به تفکیک بازار نشان می‌دهد در این مدت ۵۶۹میلیارد و ۲۱۵میلیون سهم به ارزش ۱۶۷۷هزار و ۷۷۵میلیارد ریال در ۳۷میلیون و ۹۲۴هزار و ۹۳۹نوبت در بازار اول؛ ۲۷۰میلیارد و ۸۴۸میلیون سهم به ارزش ۱۴۲۴هزار و ۸۱۱میلیارد ریال در ۴۱میلیون و ۱۷۶هزار و ۱۰۳نوبت در بازار دوم؛ ۷۵میلیون و ۶۰۰هزار برگه به ارزش ۷۳هزار و ۱۸۵میلیارد ریال در ۲۳هزار و ۹۷۰نوبت در بازار بدهی، ۲۱۶میلیون و ۲۵۰هزار قرارداد به ارزش ۱۷۳۱میلیارد ریال در ۱۰۲هزار و ۲۴۳نوبت در بازار مشتقه و ۲۲میلیارد و ۷۴۶میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش ۲۳۷هزار و ۸۱۱میلیارد ریال در ۷۲۵هزار و ۵۸۷نوبت مورد معامله قرار گرفته است.شاخص کل نیز که معاملات امسال بورس را از ارتفاع ۱۷۸هزار و ۶۵۹ واحد آغاز کرده است، تاکنون ۲۳۲هزار و ۵۵۲واحد رشد، ‌معادل ۱۳۰.۱۷ درصد افزایش را به ثبت رسانده و به ارتفاع ۴۱۱هزار و ۲۱۱واحد رسیده است.شاخص بازار اول نیز در این مدت با رشد ۱۶۰هزار و ۷۷۲واحدی و شاخص بازار دوم با رشد ۵۱۰هزار و ۱۰۸واحدی به ترتیب ۱۲۰.۱۰ و ۱۴۷.۷۹درصد افزایش داشته‌اند.

سقوط کرونایی بورس چین

افزایش مرگ‌ و میر ناشی از شیوع ویروس کرونا به ۱۷ نفر در چین، منجر شد تا شاخص‌های سهام آسیا سقوط کنند.به گزارش ایبِنا به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، روز پنجشنبه (۳ بهمن ۹۸)، با افزایش مرگ‌ و میر ناشی از شیوع ویروس کرونا به ۱۷ نفردر چین، شاخص‌های سهام آسیا سقوط کردند. نیکی ژاپن ۰.۶۵ درصد افت کرد.در بازار چین، شاخص کامپوزیت شانگهای با سقوط سنگین ۱.۴۶ درصد سقوط کرد و شاخص هانگ‌سنگ ۱.۴۹ درصد از ارزش خود رااز دست داد.ای‌اس‌اکس استرالیا ۰.۸۳ درصد افت کرد و کوسپی کره‌جنوبی ۰.۷۸ درصد پایین آمد.قیمت طلا با افزایش وحشت از فراگیر شدن ویروس کرونا ثابت ماند. قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای امریکا ۱۵۵۷.۲۰ دلار شد.داده‌های صادرات ژاپن که در روز پنجشنبه منتشر شد نشان می‌دهد صادرات این کشور در ماه دسامبر بیش از آنچه انتظار می‌رفت افت کرده است.سازمان سلامت جهانی تصمیم‌گیری روز چهارشنبه خود برای اعلام شرایط اضطراری ناشی از ویروس کرونا را به تعویق انداخت.

بر این اساس، تحلیلگران معتقدند بازارهای جهانی در انتظارند تا ببینند آیا وضعیت آنقدر که گمان می‌کنند خطرناک خواهد شد یاشرایط بهبود خواهد یافت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران