شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاون بازار شرکت فرابورس با اشاره به آغاز عملیات بازار باز گفت: روز گذشته ۱۰ هزار برگه اسناد خزانه اسلامی برای اولین‌بار بین بانک مرکزی و یکی از بانک‌ها معامله شد.

معاون بازار شرکت فرابورس با اشاره به آغاز عملیات بازار باز گفت: روز گذشته ۱۰ هزار برگه اسناد خزانه اسلامی برای اولین‌بار بین بانک مرکزی و یکی از بانک‌ها معامله شد.

به گزارش بورس‌پرس، افسانه اروجی از آغاز عملیات بازار باز برای نخستین‌بار در بازار سرمایه از دیروز خبر داد و گفت: در این روز معامله 10 هزار برگه اسناد خزانه اسلامی در این بازار بین بانک مرکزی و یکی از بانک‌های دارای مجوز به منظور تامین کمبود نقدینگی این بانک انجام شد. وی در مورد ساز و کار عملیات بازار باز توضیح داد: هیات‌مدیره سازمان بورس به بانک مرکزی مجوز معامله‌گری مستقل در عملیات بازار باز داده که این عملیات از طریق اوراق قابل معامله و درج شده در فرابورس و روی اوراق مالی اسلامی که دولت منتشر می‌کند، انجام می‌گیرد. مهم‌ترین هدف بانک مرکزی از آغاز این عملیات، اجرای سیاست‌های پولی بازارمحور است، بانک مرکزی در راستای اعمال سیاست‌ها اگر قصد تزریق پول در اقتصاد داشته باشد، اقدام به خرید اوراق مالی اسلامی و اگر بخواهد پول را جمع‌آوری کند، اقدام به فروش این اوراق در سطح بانک‌ها می‌کند.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه بانک‌ها نیز به منظور تامین کسری وجوه یا مصرف مازاد وجوه و به نسبتی که برای ایجاد توازن در نقدینگی پایان روز احتیاج دارند از این اوراق و بازار استفاده خواهند کرد، گفت: مشتریان معامله‌گر مستقل بانک مرکزی، تمامی بانک‌های دارای مجوز هستند. در جریان عملیات بازار باز، بانک‌ها سفارش‌ها را به معامله‌گر مستقل بانک مرکزی ارایه می‌کنند که در گام بعدی، معامله‌گر مستقل این سفارش‌ها را وارد سامانه کرده و معامله انجام می‌شود. اروجی درباره نحوه معاملات این اوراق هم توضیح داد: تسویه این معاملات به‌صورت T+0 است و در پایان هر روز معاملاتی، تسویه معاملات نیز همان روز صورت می‌گیرد. برای تسویه و پایاپای، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی جابه‌جایی اوراق را بین بانک‌ها انجام می‌دهد و برای انتقال پول ناشی از خرید و فروش این اوراق، اطلاعات معامله را به سامانه ساتنای بانک مرکزی ارسال می‌کند که در همان روزِ انجام معامله، پول میان خریدار و فروشنده از طریق ساتنا جابه‌جا می‌شود.

بنابراین گزارش، طبق بند ۲ قسمت م تبصره ۵ قانون بودجه سال ۹۸ به دولت اجازه داده شده تا در صورت اجرای عملیات بازار باز و وثیقه‌گذاری اوراق مالی اسلامی دولتی از بانک‌ها توسط بانک مرکزی، بخشی از بدهی‌های قطعی و حسابرسی شده به بانک‌ها را تا سقف ۲۰ هزار میلیارد تومان بهادار‌سازی کند که معاملات این اوراق به عنوان دارایی بانک‌ها در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس انجام خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران