شماره امروز: ۵۴۷

| | |

محمودرضا خواجه‌نصیری معتقد است که ورود، استفاده از تحلیل و نیز نقدشوندگی در بازارسرمایه تسهیل شده است

محمودرضا خواجه‌نصیری معتقد است که ورود، استفاده از تحلیل و نیز نقدشوندگی در بازارسرمایه تسهیل شده است. بر این اساس سرمایه‌گذاران تازه وارد نباید بدون تحلیل و به‌طور هیجانی در بازار رفتار کنند، بلکه باید برای جلوگیری از آسیب‌ها از نظرات تحلیلگران و عوامل بنیادی پیروی کنند.

به گزارش سنا، هفته گذشته شاهد تحولاتی در بازارهای داخلی و خارجی بودیم، به اعتقاد کارشناسان این تاثیرات بیشتر ناشی از هیجانات کوتاه‌مدت بود و اکنون درحال برگشت است، به‌طوریکه شاخص بورس در روزهای اخیر روندی صعودی در پیش گرفته است.

در این راستا محمودرضا خواجه‌نصیری، عضو هیات‌مدیره شرکت بورس اوراق بهادار تهران در گفت‌وگویی رادیویی پیرامون بررسی روند این روزهای بازارسرمایه تصریح کرد: سرمایه‌گذاران باید در نظر بگیرند که بازار سرمایه، بازاری تخصصی با نگاهی میان مدت و بلندمدت است؛ بنابراین، برای سرمایه‌گذاری در این بازار باید آگاه باشیم که شرایط و اتفاقات سیاسی و غیرسیاسی به‌طور مقطعی بر آن تاثیرگذارند.

وی اضافه کرد: اما اگر تحلیل‌ها در حوزه سرمایه‌گذاری مبتنی بر عوامل بنیادی باشد، نکاتی که بر سودآوری شرکت‌ها تاثیرگذارند با اهمیت‌تر خواهند بود؛ بنابراین با داشتن چنین نگاهی، بسیاری از رفتارهای هیجانی کاهش پیدا خواهد کرد. این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: با توجه به اینکه سال گذشته با رکوردی در حوزه میزان ورود سرمایه‌گذاران به بازارسرمایه مواجه بودیم، ممکن است سرمایه‌گذاران تازه وارد هنوز فرصت نکرده‌ باشند تا با بازارسرمایه به شکل عمیق‌تری آشنا شوند و این افراد عمدتا دچار رفتارهای هیجانی می‌شوند.

خواجه‌نصیری ادامه داد: تنها با مطالعه تاریخچه بازار سرمایه در چند سال گذشته (در ایران و خارج از کشور) می‌توان دریافت که وقوع چنین اتفاقاتی در این بازار به‌طور مقطعی وجود داشته است. در نظر داشته باشید که عمدتا در چنین شرایطی افرادی بیشتر آسیب می‌بینند که به جای عوامل موثر بر سهام به‌طور هیجانی و با کم تجربگی در بازار تصمیم‌گیری می‌کنند.

وی ادامه داد: اگر سرمایه‌گذاران می‌توانند زمان قابل توجهی را برای اندوختن دانش درحوزه بازارسرمایه بگذارند، اقدام به سرمایه‌گذاری کنند؛ در غیر این صورت باید از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری که توسط افراد متخصص مدیریت می‌شود به سرمایه‌گذاری بپردازند، تا در شرایط خاصی مانند چند روز گذشته دچار رفتارهای هیجانی نشده و سرمایه خود را به دلیل نداشتن آگاهی لازم و پیش بینی صحیح در این حوزه از دست ندهند.

عضو هیات‌مدیره شرکت بورس اوراق بهادار تهران تاکید کرد: به‌طور قطع در بازار سرمایه کشور فرصت برای سرمایه‌گذاران با سرمایه‌های خرد و اندک نیز وجود دارد. در این زمینه، بیش از ۶۰۰ نهاد مالی در کشور وجود دارند که وظیفه دارند با انجام مدیریت سرمایه و مشاوره در فعالیت‌های بورسی به سرمایه‌گذاران و مردم کمک کنند. شرکت‌های سبدگردان، مشاور سرمایه‌گذاری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری از جمله این نهادها هستند.

خواجه نصیری افزود: صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌هایی هستند که می‌توان با ارقام بسیار پایین حتی ۱۰۰ هزار تومان نیز در آنها سرمایه‌گذاری کرد، بنابراین محدودیتی برای ورود رقم‌های کوچک برای آنها وجود ندارد. از دیگر مزایای سرمایه‌گذاری از طریق این صندوق‌ها می‌توان به هزینه‌های پایین آنها اشاره کرد، زیرا این صندوق‌ها در واقع سبدهای مشترکی هستند که برای چندین نفر امکان سرمایه‌گذاری دارند و هزینه خدمات آنها به مراتب کمتر است.

وی در خصوص تسهیل شرایط برای ورود به بازار سرمایه و استفاده از تحلیل و امکان نقدشوندگی مناسب در این بازار، توضیح داد: در حال حاضر با وجود خدمات آنلاین، امکان سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه بسیار سهل‌الوصول شده است. سرمایه‌گذاران از این طریق می‌توانند به راحتی از منافع بازار سرمایه استفاده کنند، ضمن اینکه می‌توانند مدیریت پرتفوی و سهام خود را از طریق گروه‌های متخصص به دور از نگرانی‌های روزمره انجام دهند؛ درواقع سرمایه‌گذاران می‌توانند با انتقال منابع خود به صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس هر زمان که منابع خود را نیاز داشتند با فاصله تنها چند روز کاری از آن استفاده کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران