شماره امروز: ۵۴۷

هیات مدیره بورس تهران مطرح کرد

| | |

بازار سهام طی هفته گذشته دچار تلاطم زیادی بود که شاید در دید بسیاری از تحلیلگران، بازار سرمایه دچار نوسان شده است؛

بازار سهام طی هفته گذشته دچار تلاطم زیادی بود که شاید در دید بسیاری از تحلیلگران، بازار سرمایه دچار نوسان شده است؛ اما نکته‌ای که در این میان وجود دارد و تجربه نشان می‌دهد این است این تلاطم، با اوضاعی که به نام «بحران» از آن یاد می‌شود متفاوت است.

به گزارش سنا، محمودرضا خواجه‌نصیری، در این خصوص اظهار داشت: حجم حمایت‌ها در بازار چه از نظر تعداد اشخاص حقوقی که در بازار حمایت کردند و چه از نظر ارزش معاملات، نشان‌دهنده، حجم و ارزش بالایی در حمایت از بازار سرمایه بود که به نظر می‌رسد، موضوع حمایت از بازار اگر در دفعات قبلی، تنها یک حمایت صرف در مقطع خاص بود، اما این‌بار حمایت فراتر از این دیده می‌شود.

وی در این خصوص ادامه داد: خود این موضوع نشان‌دهنده این است که جریان حمایت از سهام داران تداوم دارد و این موضوعی است که به هر ترتیب در سطح کلان در حال پیگیری است.

خواجه‌نصیری افزود: این را باید در نظر بگیرید که بازار سرمایه از ابتدای سال، رشد قابل توجهی داشته و این موضوع در حقیقت منجر به این شده است که با توجه به روند افزایش قیمت در بازار، بسیاری از سرمایه‌گذاران جدید که وارد بازار سرمایه شده‌اند، تجربه‌ای از نوسان نداشته‌اند و با فروش‌های هیجانی، بازار را متلاطم کرده‌اند.

این عضو هیات‌مدیره بورس تهران گفت: اینجانب به عنوان شخصی که سال‌های متمادی در بازار سرمایه تجربه دارم نوسانات متعددی را در بازار سهام شاهد بوده‌ام که روندهای افزایشی متعدد یا افت‌های ریزشی قابل توجه بازار، دوباره به روند اصلی خود بازگشته و فرصت‌هایی برای سودآوری بوده است. نکته اساسی که وجود دارد این است که ما هم‌اکنون ممکن است سرمایه‌گذارانی را داشته باشیم که چنین تجربه‌ای را نداشتند و از زمان ورودشان به بازار سرمایه تا به امروز صرفا شاهد رشد مستمر بازار سرمایه بوده‌اند که این طبیعتا با ذات بازار سرمایه در تضاد است زیرا بازار سرمایه در حقیقت بازاری است که متاثر از شرایط شرکت‌ها، صنایع و کلیت بازار است.

وی در ادامه با اشاره به تجربه‌های گذشته در بازار سرمایه عنوان داشت: نکته دیگری که وجود دارد این است که تجربه نشان داده که بازار در میان مدت و بلندمدت فرصت‌هایی را ایجاد می‌کند که منجر به بازدهی می‌شود و طبیعتا سرمایه‌گذارانی در این بازار برنده بوده‌اند که تمایلی به ماندن، صبر و تحلیل بیشتری را داشتند .

وی گفت: نکته دیگری که وجود دارد این است که به نظر می‌رسد ما بعد از پشت سر گذاشتن فشار هفته اخیر و ریسک‌های سیستماتیک موجود، از هفته آینده به سمت تعادل و کاهش هیجان پیش می‌رویم. طبیعتا اراده بخش زیادی از فعالان اقتصادی اعم از اشخاص حقوقی یا حقیقی بر این بوده است . بر همین اساس سیاست‌های دیگری در جهت حمایت از بازار علاوه بر خرید سهام اعمال می‌شود و به نوعی بر اساس این سیاست‌ها سرمایه‌گذاری‌هایی برای بلندمدت مورد حمایت قرار می‌گیرند.

خواجه‌نصیری در ادامه با اشاره به نکته‌های مهم سرمایه‌گذاری بیان کرد: اساسا تمام فاکتورهایی که امروز در بازار سرمایه ممکن است نگران‌کننده باشد می‌تواند منجر به این شود که بازار ارز یا کالاها در کشور با رشد مواجه شوند و چنین اتفاقاتی در میان مدت موجب می‌شود دارایی شرکت‌ها افزایش یابد و اساسا ارزش شرکت‌ها بالا برود. لذا، این یک تجربه تکرار شده است و بعد از اینکه فضای حاکم بر هیجان بازار فروکش کند، مجددا بسیاری از سرمایه‌گذاران به دنبال فرصت‌های سرمایه‌گذاری خواهند بود چرا که تجربه ثابت کرده در چنین شرایطی فرصت سرمایه‌گذاری در میان مدت بازدهی نخواهد داشت و بازخورد تمام این مسائل منجر به بازدهی در طولانی مدت می‌شود.

محمودرضا خواجه‌نصیری در ادامه با ارایه توصیه‌هایی به سهامداران اشاره داشت: توصیه به سرمایه‌گذاران این است که نگاه و برنامه خود را میان مدت‌تر و بلندمدت‌تر کنند، تاریخچه بازار سرمایه را با دقت مطالعه کنند و بازدهی سرمایه‌گذاران را پس از بهبود نسبی شرایط کشور بسنجند . پیشنهاد می‌کنم سهامداران امروز با یک تحلیل قوی فرصت‌هایی که در بازار بر اساس شرایط هیجانی پیش آمده را بازنگری کنند و مطمئن باشند که فرصت‌های سیستماتیک که موجب وارد کردن ریسک عمومی بر بازار می‌شود قطع به یقین موجب به به وجود آمدن سهم‌های زیادی شده است که به لحاظ بنیادی در چند هفته گذشته خریدشان با قیمت‌های امروز رویا بوده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تمام این شرایط را مد نظر قرار بدهید و با انتخاب درست، بهبود پورتفوی و اصلاح سبد‌ها، یک سبد خوب را ایجاد کنید . موقعیت فعلی بازار این اجازه را می‌دهد تا بتوانید سبد‌های نامطلوب خود را با سبد‌های بهتر چینش کنید و در میان مدت منتظر باشید تا ریسک‌های عمومی بازار از بین برود و انتخاب بهینه و تحلیل‌های به‌موقع موجب پاداش در آتیه خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران