شماره امروز: ۵۴۷

مدیر بازار اولیه سازمان بورس مطرح کرد

| | |

مدیر بازاراولیه سازمان بورس با اشاره به تکلیف بودجه مبنی بر عرضه ۵ درصد سهام استقلال و پرسپولیس گفت: بستر عرضه آماده است ولی احصا شرایط به وزارت ورزش و هیات‌مدیره باشگاه‌ها مربوط است.

مدیر بازاراولیه سازمان بورس با اشاره به تکلیف بودجه مبنی بر عرضه ۵ درصد سهام استقلال و پرسپولیس گفت: بستر عرضه آماده است ولی احصا شرایط به وزارت ورزش و هیات‌مدیره باشگاه‌ها مربوط است.

به گزارش بورس‌پرس، علی بیک‌زاده در خصوص واگذاری سهام دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در بورس به سنا گفت: در بند ح تبصره ۲ قانون بودجه سال ۹۸ تکلیف شده ۵ درصد از سهام استقلال و پرسپولیس در بورس کشف قیمت، عرضه و بعد به‌صورت بلوکی فروخته شود. وزارت ورزش و سازمان خصوصی‌سازی طی ۲۰ جلسه مساله را بررسی کرده‌اند ولی اهم مطالب و اساس ساز و کار بورس بحث شفافیت صورت‌های مالی است. یعنی وقتی سهام یک شرکت به عموم عرضه می‌شود اولین موضوعی که مردم بر اساس قانون تجارت مطالبه می‌کنند صورت‌های مالی شفاف است.

وی ادامه داد: دراین دو باشگاه، حساسیت بسیار خاصی وجود دارد که یک فرصت به وجود آورده تا هواداران را به سهامداران تبدیل کنیم. ولی سهامداران و هواداران هم باید شفافیت داشته باشند. این دو باشگاه سال‌ها به شکل دولتی اداره شده‌اند و اکنون نیازمند این موضوع هستند. در حالی که در صورت‌های مالی زیان دارند و بندهایی در حسابرسی دارند که باید تعیین تکلیف شود.

این مقام مسوول افزود: ازدیاد بدهی‌ها به دارایی‌ها ایجاد زیان می‌کند. یعنی اگر در باشگاه یا مجموعه درآمدها کفاف هزینه‌ها را ندهد زیان ایجاد می‌شود. در قانون تجارت تعریف زیان مشخص است و موارد متعددی دارد. باید توجه داشت صورت‌های مالی شرکت‌ها، دارایی‌ها و بدهی‌ها می‌تواند متعلق به سال فعلی یا منتقل شده از گذشته باشد. یک شرکت یا مجموعه اقتصادی گردش حساب دارد و ممکن است بدهی‌هایی از گذشته داشته باشد.

بیک‌زاده گفت: باید در صورت‌های مالی به دنبال جزییات باشیم. یادداشت‌ها و اسناد مالی باید در صورت‌های مالی دیده شود چون نگاه به صورت‌های مالی از بعد اقتصادی وضعیت بدهی‌های گذشته را مشخص می‌کند . در تعیین تکلیف بدهی گفته می‌شود طلب چقدر است و بابت آن چک داده می‌شود. نیاز مردم برای حمایت از این باشگاه‌ها شفافیت است. ممکن است تعداد سهامداران این دو باشگاه بیشترین تعداد سهامداران تاریخ باشد.

وی با بیان اینکه موضوع دوم اصلاح ساختار مالی است، گفت: در این دو باشگاه یک مقدار زیان و سرمایه داریم که باید تعیین تکلیف شود. در یک باشگاه یک میلیون تومان و در یک باشگاه ۱۰ میلیون تومان سرمایه داریم. اگر قرار بر واگذاری باشد باید ظرفیت دادن سهم به خریداران را داشته باشد بنابراین سرمایه باید افزایش پیدا کند که بتوان سهام را به مردم عرضه کرد.

مدیر بازار اولیه سازمان بورس افزود: میزان عرضه‌های اولیه بستگی به متقاضیان عرضه و بورس‌ها دارد . در فرابورس هر ماه یک الی دو عرضه داریم. در مورد عرضه این دو باشگاه، وزارت ورزش و هیات‌مدیره استقلال و پرسپولیس مسوول هستند. چارچوب و بستر آماده است ولی احصا این شرایط به این دو باشگاه مربوط است. لذا اگر دوستان اسناد و مدارک را ارایه کنند و شرایط داشته باشند واگذاری صورت می‌گیرد ولی اینکه آیا دوستان می‌توانند این شرایط را داشته باشند یا خیر باید از هیات‌مدیره استقلال و پرسپولیس موضوع را جویا شویم.

بیک‌زاده با اشاره به اطلاعات لازم برای واگذاری سهام این دو باشگاه گفت: قانون برخی از ابهامات این واگذاری اعم از شرایط و ضوابط شفافیت اطلاعاتی، سرمایه کافی و بحث اظهارنظر حسابرس و بحث برند این دو باشگاه را مشخص کرده است.‌ اگر با این موارد همه ابهامات برطرف شود بر اساس قانون مکلف هستیم و عرضه را انجام می‌دهیم. جای شرکت‌های ورزشی در بورس خالی است که اگر درآمدزایی و شفافیت مالی آنها بررسی و مشخص شود می‌توانند در بورس عرضه شوند.

وی در پاسخ به سوال آیا عرضه باشگاه‌ها در بورس را راهکار مناسبی می‌دانید یا خیر؟ گفت: بورس برای صنایع سودده و گسترش تامین مالی بهترین راهکار است و در اکثر کشورهای دنیا نیز سهام باشگاه‌ها در بورس پذیرفته شده اما متاسفانه باشگاه‌های ایران درآمد مشخصی نداشته و بیشتر به صنایع یا دولت وصل هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران