شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بازارهای سهام کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا روز دوشنبه همزمان با شدت یافتن تنش‌ها در خاورمیانه فرو ریخت.

بازارهای سهام کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا روز دوشنبه همزمان با شدت یافتن تنش‌ها در خاورمیانه فرو ریخت.

به گزارش ایرنا، روزنامه بانکوک پست تایلند روز دوشنبه گزارش داد: بازار سهام ۱۰ کشور عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا «آسه‌آن» در پی تنش‌های فزاینده در خاورمیانه و درواکنش به این رخدادها روند نزولی به خود گرفت.

طبق این گزارش شاخص اصلی بورس اوراق بهادار تایلند دیروز با کاهش ۰.۸۷ درصدی روبه رو شد. بازار سهام فیلیپین نیز ۱.۸ درصد نزولی شد زیرا افزایش قیمت جهانی نفت با ایجاد هراس از فشارهای تورمی برای کشورهای وارد‌کننده نفت همراه بود.

به گزارش بانکوک‌پست سایر بازارهای جنوب شرق آسیا نیز به دلیل افزایش و تداوم تنش‌های خاورمیانه در وضعیت قرمز قرار داشتند. این رسانه تایلندی افزود: بهای جهانی نفت نیز بیش از ۲ درصد افزایش داشت و نفت خام برنت درهربشکه افزون بر ۷۰ دلار معامله شد چرا که دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا، عراق را تهدیدبه تحریم‌های اقتصادی درواکنش به اقدام پارلمان این کشور کرده است.

پارلمان عراق روز (یکشنبه) با برگزاری نشستی درباره اخراج نیروهای امریکایی از این کشور به خروج تمامی نیروهای خارجی رای داد. نمایندگان عراقی همچنین خواستار منع استفاده از حریم هوایی عراق به هر دلیلی توسط نیروهای خارجی شد. پارلمان عراق همچنین خواستار تقدیم شکایت رسمی به سازمان ملل و شورای امنیت علیه امریکا شد که دونالد ترامپ به این اقدام واکنش نشان داد و عراق را تهدید به اعمال تحریم کرد. این اقدامات پارلمان عراق در واکنش به حمله تروریستی امریکا علیه فرماندهان مقاومت انجام شد. سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه ۸ نفر دیگر بامداد روز جمعه در مسیر فرودگاه بغداد به دستور «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری امریکا و با پهپادهای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) ترور شدند و به شهادت رسیدند. دونالد ترامپ تهدید کرده است که در صورت مجبور شدن نیروهای امریکایی به خروج از امریکا، تحریم‌هایی را علیه عراق، دومین تولید‌کننده بزرگ نفت در سازمان کشورهای صادر‌کننده نفت (اوپک) اعمال خواهد کرد. بغداد روز گذشته از نیروهای امریکایی و سایر نیروهای خارجی خواست تا عراق را ترک کنند.

بانکوک پست در گزارشی از تاثیر تحولات خاورمیانه بر اقتصاد شرق آسیا نوشت: ترامپ عراق را که دومین کشور تولید‌کننده بزرگ نفت دراوپک است، تهدید به تحریم کرده چرا که پارلمان این کشور با مصوبه‌ای خواستار خروج نیروهای خارجی از این کشور شده است .  براساس این گزارش نرخ برابری پزو فیلیپین نیز امروز در مقابل دلار امریکا ۰.۲ درصد کاهش داشت. علاوه براین بازار بورس اوراق بهادار مالزی نیز روز دوشنبه با کاهش ۰.۹ درصدی حجم معاملات و خریداران اوراق سهام روبه رو شد. بازارسهام اندونزی نیز با ۱.۱ درصد کاهش همراه بود که این رقم بییشترین نرخ ریزش این بازار در یک‌ماه گذشته بوده است. شرکت‌های مالی و مصرف‌کننده در جنوب شرق آسیا از جمله بانک مرکز آسیا و بانک رایت اندونزی از مهم‌ترین متضرران ریزش بازار سهام در جنوب شرق آسیا در روز دوشنبه بودند. شاخص نقدشوندگی سهام ۴۵ شرکت بزرگ اندونزیایی نیز در بازار بورس این کشور و منطقه به میزان ۱.۵ درصد کاهش یافت.

برخی از بخش‌های مهم مالی و صنعتی سنگاپور نیز امروز به ترتیب با افت ۰.۸ و ۱.۲ درصدی روبه رو بودند.

پیش‌تر برخی از کارشناسان بازار بورس و اوراق شرق آسیا اعلام کردند ترور سردار شهید قاسم سلیمانی توسط امریکا  ضمن تاثیر بر اقتصاد شرق آسیا از جمله کاهش ارزش سهام در بورس کره جنوبی، سرمایه‌گذاران و سهامداران این کشور را نیز به‌شدت نگران کرده است.

به گفته این کارشناسان تحولاتی که در آینده رخ می‌دهد مانند مسائل خاورمیانه، اوضاع کره شمالی و تنش‌های فزاینده میان ایران و امریکا روی کره جنوبی به ویژه بازار بورس این کشور و سایر کشورهای شرق آسیا تاثیرات فراوانی دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران