شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر معاملات بازار سهام

| | |

روند صعودی قیمت‌ها در بازار سهام همچنان به قوت خود باقی است. بر همین اساس معاملات دومین روز هفته در بورس تهران

گروه بورس|

روند صعودی قیمت‌ها در بازار سهام همچنان به قوت خود باقی است. بر همین اساس معاملات دومین روز هفته در بورس تهران با رشد شاخص‌ها خاتمه یافت و طی آن شاخص کل بورس تهران با 2 هزار 723 واحد افزایش به کانال 356 هزار واحدی رسید. در خلال معاملات روز گذشته ارزش بورس از هزار و 300 هزار میلیارد تومان فراتر رفت و نماگر اصلی این بازار در حالی در سطح 365 هزار و 721 واحد آرام گرفت که ارزش دلاری بازار یاد شده 100 میلیارد و 154 میلیون دلار بوده است.

بر اساس آمارهای معاملاتی، روز جاری اکثر شاخص‌های بورس با رشد مواجه شدند به‌طوری که شاخص‌ قیمت «وزنی - ارزشی» با ۷۲۸ واحد افزایش معادل ۰.۷۷ درصد به ۹۵ هزار و ۴۴۴ واحد، شاخص کل «هم وزن» با ۹۶۴ واحد رشد معادل ۰.۸۶ درصد به ۱۱۲ هزار و ۸۵۵ واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با ۶۴۳ واحد افزایش، معادل ۰.۸۶ درصد به ۷۵ هزار و ۳۷۰ واحد، شاخص آزاد شناور با ۳۴۷۱ واحد رشد، معادل ۰.۸۲ درصد به ۴۲۴ هزار و ۲۵۱ واحد، شاخص بازار اول با ۲۱۲۷ واحد افزایش معادل ۰.۸۴ درصد به ۲۵۵ هزار ۴۸۹ واحد و شاخص بازار دوم با ۴۸۷۳ واحد رشد معادل ۰.۶۶ درصد، به ۷۴۲ هزار و ۴۲۳ واحد رسید.

از سویی دیگر در خلال معاملات این روز ۷ نماد «فارس با ۴۳۲ واحد، فولاد با ۴۲۴ واحد، کگل با ۳۵۲ واحد، کچاد با ۲۹۹ واحد، فملی با ۱۸۷ واحد، وامید با ۱۷۰ واحد و ومعادن با ۱۶۹ واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

بنا بر آنچه که درآمار معاملات روز یک‌شنبه به ثبت رسیده است شاخص‌های صنایع تالار شیشه‌ای نیز با رشد مواجه شدند به‌طوری که شاخص صنایع «سایر معادن با ۴۱۴۰ واحد صعود معادل ۵.۰۱ درصد به ۲ هزار و ۵۸۵ واحد، انتشار و چاپ با ۵۰۶۷۱ واحد افزایش معادل ۴.۸۱ درصد به ۱۳ هزار ۷۰۲ واحد، محصولات فلزی ۳۶۸۰ واحد رشد معادل ۴.۱۷ درصد به ۵ هزار و ۶۶ واحد، کانه فلزی ۲۸۹۳ واحد افزایش معادل ۳.۹۹ درصد به ۹ هزار و ۹۵ واحد، کاشی و سرامیک با ۴۵۶ واحد رشد، معادل ۳.۳۶ درصد به ۱۴ هزار و ۳۷ واحد، منسوجات با ۱۵۱ واحد افزایش معادل ۳.۱۸ درصد به ۴ هزار و ۹۱۸ واحد، انتشار و چاپ با (۶۱۶) واحد کاهش معادل (۴.۱۶) درصد به ۱۴ هزار و ۱۹۹ واحد» رسید.

در عین حال نگاهی به آمارهای معاملاتی روز گذشته بازار سهام حکایت از آن دارد که قیمت سهام نمادهای «چدن، خچرخش، ونیرو، کسعدی، خلنت، سنیر و سفانو» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «خپویش، قلرست، خمحور، سدور، پکویر، لپارس و سقاین» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند و در تابلوهای بورس به ثبت رسیدند.

به این ترتیب، در پایان داد و ستدهای روز گذشته در بورس تهران، در ۵۵۹ هزار نوبت معاملاتی، ۴ میلیارد و ۲۳۹ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۲۲ هزار و ۶۰۹ میلیارد تومان در بورس معامله شد.

در فرابورس نیز به موجب تشابه دلیل روانی و بنیادی حاکم بر بازار کلیت معاملات تشابه زیادی به بورس داشت. در خلال معاملات روز گذشته در این بازار شاخص کل 51 واحد رشد کرد و به رقم 4610 واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس به بیش از 265 تریلیون تومان بالغ شد.

امروز معامله‌گران فرابورس بیش از 1.6 میلیارد سهام حق تقدم اوراق مالی در قالب 311 هزار نوبت معامله و به ارزش 1358 میلیارد تومان دادوستد کردند.

امروز نمادهای سنگ آهن گهرزمین، پتروشیمی زاگرس، میدکو، فولاد ارفع، فرابورس ایران و مادیران در تقویت شاخص فرابورس اثرگذار بودند و نماد پتروشیمی مارون در کاهش شاخص موثر بوده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران