شماره امروز: ۵۴۷

در گفت‌وگو با کارشناس بازار سرمایه مطرح شد

| | |

پیشروی شاخص‌های سهام در بورس و فرابورس همچنان ادامه دارد. در این میان آنچه که توانسته طی روزهای گذشته به رشد

گروه بورس|

پیشروی شاخص‌های سهام در بورس و فرابورس همچنان ادامه دارد. در این میان آنچه که توانسته طی روزهای گذشته به رشد قیمت نمادهای مختلف بینجامد هجوم نقدینگی به معاملات نمادها است. در حالی که تا چندی قبل مهم‌ترین عامل رشد قیمت در بازار سهام توجه به ارزندگی شرکت‌ها لزوم تعدیل قیمت آنها با بهای ارز بود، حالا خود خوشبینی به تداوم روند به دلیلی مهم تبدیل شده تا این روزها شاهد افزایش قیمت در بسیاری از نمادهای بازار باشیم.

بنا بر گفته بسیاری از کارشناسان، رخوت بازارهای موازی و قطع امید بسیاری از اقشار مردم نسبت به آینده بهای مسکن، طلا و ارز سبب شده تا سهولت انجام معامله در بورس و فرابورس به عاملی مهم برای ورود به چرخه معاملات بازار سهم تبدیل شود. به دنبال چنین رویکردی بورس تهران دیروز هم شاهد افزایش قیمت‌ها بود؛ افزایشی که به صعودی نماگر اصلی این بازار به آستانه کانال 357 هزار واحدی منجر شد.

 در حالی که تا همین چندی پیش ارزش معاملات بورس تهران از 900 میلیارد تومان در روز فراتر نمی‌رفت، بورس تهران در حال حاضر کمتر روزی را با ارزش معاملات کمتر از 2 هزار میلیاردی به اتمام می‌رساند. ارزش بالای معاملات در روزهای گذشته تماما حکایت از آن دارد که با خوش‌بینی به رشد مداوم قیمت‌ها توانسته اقشار مختلفی را اعم از حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای به داد و ستدهای سهام جلب کند. این رخداد سبب شده تا حالا بیش از آنکه بررسی وقایع مربوط به عواملی نظیر بودجه و تحریک‌ها برای فعالان بازار جذاب باشد، توجه به جریان نقدینگی، رفتار سرمایه‌گذاران خرد و روند تغییرات قیمت در نمادهای کوچک‌تر بازار در مرکز توجه تحلیلگران قرار بگیرد.

 در همین راستا سیاوش وکیلی معتقد است که عکس‌العمل بازار سهام به دو مقوله افزایش نرخ ارز و تورم مثبت بوده و از همین رو است که با رشد شاخص‌های بازار سرمایه پس از ارایه بودجه توسط دولت مواجهیم.

به گزارش پایگاه سنا، یک کارشناس بازار سرمایه درخصوص روند گزارش عملکرد شرکت‌ها بیان کرد: باتوجه به کاهش نسبی نرخ ارز در ماه‌های مهر و آبان، گزارش شرکت‌ها نیز متاثر از این موضوع قرار گرفت به‌طوری‌که در آبان ماه با کاهش نسبی در نرخ‌های فروش و بعضا فروش «مقداری» محصولات مواجه بودیم.

وی در بررسی تحرک نقدینگی در بازار سرمایه توضیح داد: رشد فزاینده نقدینگی در جامعه که اکنون به رقمی بالغ بر دو میلیون میلیارد تومان افزایش یافته، به مثابه یک انرژی نهفته است که ورود حتی بخشی از آن به هر بازاری آن را با دگرگونی‌های جدی مواجه می‌کند.

وکیلی افزود: از ابتدای سال جاری نیز شاهد ورود بخشی از این نقدینگی به بازار سرمایه هستیم که تداوم روند رشدی ارزش معاملات و عبور آن از سطح ۴۰۰۰ میلیارد تومان نیز بیانگر این واقعیت است. با تداوم این شرایط کماکان خالص ورود نقدینگی حقیقی به بازار مثبت بوده و شاهد انتقال مالکیت سهام از حقوقی‌ها به سهامداران حقیقی هستیم.

وی با اشاره به اینکه باید مراقب نقدینگی‌های وارده به بازار سرمایه باشیم، ابراز داشت: طی ماه اخیر، شاهد رشد قیمتی بی‌دلیل برخی از نمادها و انفعال برخی سهامداران عمده در عرضه به موقع سهام جهت جلوگیری از نوسان قیمت بودیم. بنابراین انتظار می‌رود سرمایه‌گذاران با توجه به موارد بنیادی اقدام به خرید سهام کنند و از حضور در شرکت‌هایی که بالاتر از ارزش ذاتی معامله می‌شوند، خودداری کنند.

وکیلی در خصوص روند بازار طی هفته‌های آتی با توجه به موارد طرح شده در بودجه اظهار کرد: طبق بودجه ارایه شده توسط دولت، موضوع خاصی که بر عملکرد و سودآوری شرکت‌های بورسی تاثیرگذار ملموسی از هر دوجنبه مثبت و منفی داشته باشد قابل مشاهده نیست و انتظار می‌رود با فرض ثبات شرایط، روند بازار به همین روال پیش رود.

  رشد شاخص به دنبال ارایه بودجه ۹۹

وی توضیح داد: با توجه به ارقام درآمدی لحاظ شده در بودجه به خصوص در مبحث فروش مقداری نفت و نرخ تسعیر ارز حاصله، کسری بودجه دولت دور از ذهن نیست که این موضوع تورم و رشد قیمت محصولات را در پی دارد. از همین رو، انتظار می‌رود شاهد رشد قیمت سهام شرکت‌ها و در پی آن رشد شاخص باشیم.

  ارز و بازارسرمایه

سیاوش وکیلی در پاسخ به این پرسش که افزایش نرخ دلار چه اثری بر روند بازار دارد، گفت: در فقدان بهره‌وری، روند نزولی اجرای طرح‌های توسعه‌ای در عمده صنایع و شرکت‌ها و رکود حاکم بر فضای اقتصادی کشور، رشد نرخ ارز و تورم حاصل از آن به عنوان محرک رشد درآمدی و متعاقب آن افزایش ارزش سهام شرکت‌ها محسوب می‌شود.

 وی افزود: با افزایش نرخ ارز در وهله نخست ارزش سهام شرکت‌های صادراتی به دلیل ارتباط مستقیم با نرخ ارز افزایش یافته و در مرحله بعد با افزایش تورم عمومی، شرکت‌های داخلی فروش نیز با افزایش سودآوری و تطبیق قیمت سهام متناسب با رشد سودآوری مواجه می‌شوند.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص اثر توافق تجاری چین و امریکا بر صنایع فلزی و قیمت کامودیتی‌ها اظهار کرد: با بهبود نسبی فضای مذاکرات بین امریکا و چین و تحقق فاز نخست تفاهم تجاری بین این دو کشور، قیمت کامودیتی‌ها نیز افزایش یافته به‌طوری‌که طی هفته‌های اخیر با رشد تقریبا ۱۰ درصدی در نرخ محصولات معدنی و فلزی مواجه هستیم.

وکیلی در ادامه گفت: با توجه به تزلزل جایگاه سیاسی ترامپ در ریاست‌جمهوری امریکا و آغاز فرآیند استیضاح در مجلس نمایندگان امریکا، تحقق تفاهم همه‌جانبه حداقل تا زمان ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ دور از ذهن به نظر می‌رسد که واکنش محتاطانه سرمایه‌گذاران و تحلیل گران به این اتفاق بیانگر این موضع است؛ از منظر داخلی به ظاهر این اتفاق رویداد مثبتی برای بازار سرمایه تلقی شده و با توجه به کامودیتی محور بودن بازار سرمایه ایران، افزایش نرخ‌های جهانی تاثیر‌گذاری مثبتی خواهد داشت. اما باید توجه داشت که در مقطع فعلی، چین از نقش ویژه‌ای در خنثی‌سازی اثرات تحریم برخوردار است هر چند که میزان آن نسبت به ادوار قبلی تحریمی بسیار کاهش یافته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران