شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر معاملات بورس و فرابورس

| | |

طی روز گذشته پیشروی ۴ هزار و ۸۳ واحدی شاخص کل بورس تهران سبب شد تا این نماگر بار دیگر در میانه کانال ۳۱۸ هزار واحدی قرار گیرد.

گروه بورس|

طی روز گذشته پیشروی ۴ هزار و ۸۳ واحدی شاخص کل بورس تهران سبب شد تا این نماگر بار دیگر در میانه کانال ۳۱۸ هزار واحدی قرار گیرد. در این روز رشد قیمت در نماد های فلزی-معدنی، پتروپالایشی به همراه رونق در بسیاری از نمادهای دیگر شاخص بورس تهران را به سطح ۳۱۸ هزار و ۶۷۰ واحد رساند. این رشد که به مثابه افزایش ارزش ۱.۳درصدی ارزش بورس تهران بود، بیش از هرچیز از افزایش تقاضا در نمادهای «فملی» «فولاد» و «همراه» اثر پذیرفت. رشد دست‌جمعی شاخص‌های بورس روز یکشنبه حکایت از آن دارند که اکثر صنایع بورسی به دلیل بازگشت خوش بینی در بازار سهام با رشد قیمت مواجه شده‌اند. با این حال برخی از نمادها مانند «وکار»، «نوری» و «شفن» توانستند از میزان رشد شاخص در روز یادشده بکاهند.

بازگشت به روند سعودی به بازار سهام در روز های گذشته پس از آن رخ می‌دهد که طی یک ماه و نیم اخیر افزایش یکباره عرضه به کاهش بیش از ۱۰ درصدی شاخص کل بورس تهران منجر شد و به‌موجب آن اصلاح سنگینی را در بسیاری از نمادهای بازار ایجاد کرد. با این حال طی هفته‌های اخیر آرام شدن هیجانی معاملات و کاهش میزان عرضه‌ها سبب شد تا ‌شاهد منطقی تر شدن رفتار معامله‌گران نسبت به روزهای پایانی مهر ماه باشیم.

آنطور که از معاملات روزهای گذشته به نظر می آید در حال حاضر کمرنگ شدن خطر دریافت مالیات از سهام به درست یا غلط امیدواری را به داد و ستد های بازار سرمایه بازگردانده است. بر این اساس می‌توان گفت که نگرانی ایجاد شده در جهت ورود بازار سرمایه به بخش‌‌های مالیات دهنده کشور در حال حاضر در روند فعلی معاملات محلی از اعراب ندارد. همین امر سبب شده تا پس از یک دوره فرایسشی از استراحت بازار دوباره به گزارش‌های فصلی سامانه کدال خوشبین می شود.

 گفتنی است که در حال حاضر انتظار می رود که بازار سهام گزارش‌های ۹ ماهه امیدوارکننده‌ای را در هفته های آتی شاهد باشد همین امر سبب شده تا بسیاری از تحلیلگران در صدد پیش خور کردن افزایش فرض شده قیمت ها در روزهای اولیه دی‌ماه باشند.

همچنین نقدشوندگی در بورس از دلایل مهمی برای روی آوردن سرمایه‌های خرد به بازار سرمایه است و نیز افزایش قیمت مسکن باعث شده بسیاری از دارندگان سرمایه‌های کوچک نتوانند در بازار مسکن سرمایه‌گذاری کنند، بنابراین با هر میزان سرمایه می‌توانند در بورس اوراق بهادار تهران حاضر شده و سرمایه‌گذاری کنند.

دیروز معامله‌گران بورس بیش از 3.5 میلیارد سهام،‌حق تقدم و اوراق مالی در قالب 453 هزار معامله و به ارزش 1730 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

طی این روز شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی با افزایش 1093 واحد به رقم 85 هزار و 371 واحد رسید؛ شاخص قیمت با معیار هم‌وزن 1134 واحد شد کرده و به رقم 64 هزار و 523 واحد رسید. شاخص آزاد شناور با رشد 5 هزار و 567 واحد به رقم 374 هزار و 406 واحد رسید. شاخص بازار اول بورس با افزایش 2هزار و 806 واحد به 228 هزار و 837 واحد رسید و شاخص بازار دوم بورس با افزایش 9028 واحد به رقم 660 هزار و 531 واحد رسید.

عمده نمادهای مهم بورسی در تقویت شاخص کل اثرگذار بودند که از جمله می‌توان به نماد معاملاتی صنایع ملی مس ایران فولاد مبارکه، همراه  اول، گروه مپنا، پتروشیمی خارک، بانک ملت و مخابرات ایران اشاره کرد.

نمادهای پربیننده مربوط به بانک تجارت به قیمت هر سهم 453 ریال، بانک ملت 5هزار و 951 ریال، بانک اقتصاد نوین 2990 ریال و نماد سایپا‌، ایران خودرو، ماشین‌سازی اراک و پالایش نفت اصفهان و نیز بانک صادرات به قیمت 574 ریال بوده است.

طی روز یکشنبه در فرابورس ایران شاخص کل 38 واحد رشد کرد و به رقم 4131 واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس به بیش از 237 هزار میلیارد تومان رسید. در این روز معامله‌گران فرابورس بیش از 1.7 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 311 هزار معامله و به ارزش 1132 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همچنین در این روز نمادهای ذوب آهن، فولاد هرمزگان، شرکت مدیریت انرژی امید تابان حور، بیمه کوثر، مولد نیروگاهی جهرم، تولید برق عسلویه و پالایش نفت شیراز در تقویت شاخص فرابورس اثرگذار بوده‌اند؛ همچنین نمادهای پربیننده فرابورس شامل ذوب آهن اصفهان، گروه صنایع کاغذ پارس، توسعه مولد نیروگاهی جهرم، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، بانک دی، قند شیروان قوچان بجنورد، کشت و صنعت شهداب ناب خراسان، جنرال مکانیک، داروسازی آوه سینا و کشاورزی و دامپروری بینالود بودند.

روز گذشته با پیام ناظر بازار برخی از نمادهای بورسی مشمول توقف برخی بازگشایی شده،‌ تعدادی مشمول حراج و یا وقفه معاملاتی شدند.

دیروز توقف نماد معاملاتی سیمان سپاهان، صنایع شیمیایی ایران با پیام ناظر روی داد. بازگشایی نماد معاملاتی صنایع پتروشیمی، بازگشایی نماد شرکت عمران و توسعه فارس و نیز فولاد کاوه جنوب کیش و بازگشایی نماد صنعتی و تولیدی درخشان تهران روی داد همچنین در پیام دیگری توقف نماد شرکت داروپخش و نیز وقفه در معاملات نماد شرکت دارویی لقمان صورت گرفت.

وقفه معاملاتی نماد تولید محور خودرو، وقفه معاملاتی نماد روزدارو و نیز داروسازی جابربن‌حیان صورت گرفت. در پیام دیگری بازگشایی نماد شرکت شیشه و گاز وقفه معاملاتی نماد دارویی برکت، وقفه نماد معاملاتی دارویی سبحان و نیز چاپ افست ، وقفه معاملاتی نماد داروسازی زهراوی، وقفه معاملاتی در نماد داروسازی ابوریحان، وقفه معاملاتی بیمه البرز صورت گرفت. همچنین با پیام دیگری از ناظر بازار شرکت شیمی دارویی داروپخش و نیز شرکت کارخانجات داروپخش بازگشایی شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران