شماره امروز: ۵۴۷

| | |

زمانی در دنیا و بورس‌های پیشرفته، بزرگ‌ترین شرکت‌های بازار سرمایه شرکت‌های حوزه انرژی بودند

زمانی در دنیا و بورس‌های پیشرفته، بزرگ‌ترین شرکت‌های بازار سرمایه شرکت‌های حوزه انرژی بودند ولی امروز دیگر بیشترین ارزش بازار را در اختیار ندارند و شرکت‌های دانش‌محور، جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش سنا، به گفته یک کارشناس بازار سرمایه هرچند شرکت‌های فعال در حوزه انرژی هنوز سودآوری بالایی دارند، اما امروز بیشترین ارزش بازار متعلق به شرکت‌های دانش محور است که شاید محصول فیزیکی خاصی هم نداشته باشند.

امیر تقی‌خان تجریشی با تاکید بر اینکه شرکت‌های «فن محور» قدرتمندی در کشور فعال هستند که قابلیت پذیرش در بازار سرمایه را دارند، بیان کرد: با توجه به اینکه استقبال مردم از شرکت‌های فن محور مقبول است، ورود آنها به این بازار می‌تواند منشأ تحول و نوآوری باشد.

وی افزود: قطعا اگر این شرکت‌ها با حمایت و سرمایه بیشتری همراه شوند، می‌توانند تحول سریع و عمیق‌تری هم در اقتصاد کلان داشته باشند.تجریشی همچنین گفت: وزارت اقتصاد اخیرا صنایع پیشران ایران را در فهرستی گردآوری کرده است که در گروه‌های مختلف صنعتی قرار دارند و برخی از آنها در بازار سرمایه فعال هستند. اما یکی از حوزه‌هایی که به عنوان حوزه متحول‌کننده صنعت به آن نگاه می‌شود در بخش خدمات و به‌طور خاص اقتصاد هوشمند است که در اقتصادهای قدرتمند دنیا هم قابل مشاهده است.امیر تقی‌خان تجریشی در ادامه اظهار داشت: بازار سرمایه چه به صورت مالکانه و چه به صورت بدهی نقش بسزایی در تامین مالی دارد که نباید از آن غافل شد.وی با اشاره به رونق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و ظرفیت‌های مناسب این بازار گفت: همان‌طور که از نام این بازار مشخص است، این بازار مجرایی برای تشکیل سرمایه است.

تجریشی خاطرنشان کرد: موضوع تامین سرمایه می‌تواند در بازار بدهی هم اتفاق بیفتد، گاهی اوقات به جای اینکه به سمت مدیریت ریسک برویم آن ریسک را حذف می‌کنیم؛ یعنی اگر شرکتی بخواهد اوراقی را منتشر کند که احتمال نوسان در بازار داشته باشد کلا آن را حذف می‌کند، در صورتی که می‌توان با اهمیت دادن به شرکت‌های رتبه بندی، ریسک را مدیریت کرد.

 این کارشناس بازار سرمایه افزود: اگر شرکت یا بنگاهی رتبه بالایی کسب کند می‌تواند برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای، بدون برخی بروکراسی‌ها مانند ضامن، انتشار اوراق را انجام دهد، بنابراین بازار سرمایه چه به صورت مالکانه و چه به صورت بدهی نقش بسزایی در تامین مالی دارد.تجریشی در خصوص نقش بازار سرمایه در اصلاح نقدینگی موجود در کشور هم گفت: نقدینگی موضوعی است که باید به صورت اقتصادی بررسی شود، گاهی اوقات گفته می‌شود بهتر است نقدینگی را به بازار سرمایه هدایت کرد در صورتی که گردش نقدینگی در گروه‌های دارایی مهم است. با توجه به اینکه جذابیت بازار سرمایه بیشتر از سایر بازارها است؛ می‌تواند گردش بیشتری را نسبت به سایر گروه‌های دارایی به خود اختصاص دهد.

وی با بررسی عملکرد دولت در اجرای درست برنامه تامین مالی از سوی بازار پول و سرمایه گفت: برنامه‌های دولت در خصوص تامین سرمایه، همواره بر این مبنا بوده که نظام بانکی، تامین سرمایه کوتاه‌مدت و بازار سرمایه، تامین سرمایه بلندمدت را اجرا کند اما این هدف هنوز به‌طور کامل محقق نشده است.تجریشی درباره راه‌های تقویت سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه توضیح داد: اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی می‌تواند در سطوح مختلف از سوی سازمان بورس، شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس، نهاد‌های مالی فعال در بازار و از طریق برنامه‌های آموزشی و دیگر ابزارها انجام شود. البته باید گفت متاسفانه قوانینی وجود دارد که انگیزه بازاریابی را از فعالان اقتصادی و نهادهای مالی می‌گیرد؛ به بیان دیگر اجرای قوانین سلیقه‌ای می‌تواند باعث تضعیف بازارهای مالی و کاهش سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران