شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بنا بر گفته‌های مدیرعامل بورس انرژی بازار ما منطقه‌ای است و حمل آن به صورت زمینی انجام می‌شود

آیا اوضاع صادرات فرآورده‌های نفتی روبه‌راه است

بنا بر گفته‌های مدیرعامل بورس انرژی بازار ما منطقه‌ای است و حمل آن به صورت زمینی انجام می‌شود و خوشبختانه مشکلی در این حوزه نداریم.

به گزارش ایلنا، سید علی حسینی درباره وضعیت عرضه فرآورده در بورس انرژی اظهار داشت: در صنعت پالایشی وضعیت خوبی داریم، 10 پالایشگاه در کشور داریم که مازاد نیاز کشور فرآورده تولید می‌کنند و این ظرفیت مازادِ قابل صادرات یک موقعیت رقابتی به صنعت پالایشی کشور در منطقه داده و به همین دلیل عرضه فرآورده‌هایی مثل بنزین، گازوئیل، نفت سفید و گاز مایع باثبات و منظم است و استقبال خوبی هم از آن می‌شود. وی افزود: در حال حاضر مشکل خاصی در عرضه‌ها نداریم و فرآیند رو به رشدی طی می‌شود.مدیرعامل بورس انرژی در ادامه درباره موضوع تحریم و نقش آن در روند صادرات از مسیر بورس گفت: بازار ما منطقه‌ای است و حمل آن به صورت زمینی انجام می‌شود و خوشبختانه مشکلی در این حوزه نداریم، عرضه فرآورده در بورس به نفع کشور است چون از خام فروشی محصولات صنعت پالایش جلوگیری می‌شود.

وی افزود: نفت خام و میعانات در پالایشگاه‌ها، پالایش شده و با انجام فرآیند روی آنها صادر می‌شود یعنی هم به رونق تولید کمک کرده، هم از خام فروشی جلوگیری می‌کند و هم برای کشور درآمدزایی مناسبی دارد. ضمن اینکه در راستای مسوولیت‌های اجتماعی در منطقه هم است چون کشورهای منطقه در حوزه تولید فرآورده وضعیت مناسبی ندارند و مردم آنها می‌توانند از بنزین، گازوئیل، نفت سفید و گاز مایع باکیفیت استفاده می‌کنند و این نشان می‌دهد کشور ما در حوزه مسوولیت‌های اجتماعی در منطقه کارهای خوبی انجام می‌دهد.

2 درصد شرکت‌ها اطلاعات مالی ارایه نمی‌کنند

رییس سازمان بورس در نشست هم اندیشی با اقتصاددانان جوان اعلام کرد: ۹۰ درصد از شرکت‌ها، اطلاعات خود را به موقع به بورس ارایه می‌کنند، ۸ درصد تاخیر دارند و دو درصد هم اطلاعات خود را ارایه نمی‌کنند.

به گزارش ایلنا، شاپور محمدی افزود: این در حالی است زمانی که بنده این مسوولیت را برعهده گرفتم تنها ۴۲ درصد از شرکت‌ها، اطلاعات خود را به موقع به بورس عرضه می‌کردند، ۲۳ درصد از شرکت‌ها اطلاعات خود را به بورس نمی‌دادند و بقیه هم با تاخیر اطلاعات خود را عرضه می‌کردند.

وی اضافه کرد: در ۴ سال گذشته اوراق بدهی از ۱۴ هزار میلیارد تومان به ۱۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته و ارزش صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازار سرمایه، به بیش از ۱۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران