شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر معاملات بورس و فرابورس

| | |

بازار سهام در روز گذشته در مسیر صعود گام برداشت. طی این روز افزایش تقاضا در نمادهای بانکی و خودرویی سبب شد

گروه بورس|

بازار سهام در روز گذشته در مسیر صعود گام برداشت. طی این روز افزایش تقاضا در نمادهای بانکی و خودرویی سبب شد تا شاخص کل بورس تهران به میزان هزار و 962 واحد رشد کند و در میانه کانال 304 هزار واحدی قرار گیرد. در چهارمین روز معاملات بورس تهران در این هفته، ارزش معاملات به کمتر از هزار میلیارد تومان رسید اما شاخص کل توانست روند آرام رشد را حفظ کند. طی روزهای گذشته نماگرهای بازار سهام  نوسان‌های کم حجم و اندکی را پشت‌سر می‌گذارند.

در این روزها مقدار حجم و ارزش معاملات بورس به دلیل قطعی‌های اینترنت کاهش یافته است و فعالان بازار تا حدودی محافظه کارتر شده‌اند.

شاخص آزاد شناور نیز با ۳۴۱۷ واحد افزایش تا تراز ۳۵۴ هزار و ۹۲ بالا رفت و شاخص بازار اول و دوم هر کدام به ترتیب ۱۱۵۳ و ۵۲۶۸ واحد رشد کردند. همچنین شاخص کل هم‌وزن با ۱۵۶۵ واحد افزایش رقم ۸۶ هزار و ۷۹۰ را تجربه کرد.

تعدادی از نمادهای بانکی از جمله بانک صادرات، بانک تجارت و بانک ملت روی شاخص‌های بازار سرمایه تاثیر افزایشی داشتند، اما دو نماد صادرات و تجارت بیشترین تاثیر مثبت را روی شاخص‌ها گذاشتند.

پس از آن ایران خودرو و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نیز هر کدام ۷۱ و ۶۵ واحد روی شاخص‌های کل تاثیر داشتند. پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت تبریز و صنایع پتروشیمی خلیج فارس هر کدام به ترتیب ۵۱، ۴۶ و ۴۵ واحد تاثیر کاهنده روی شاخص‌های بازار سرمایه داشتند.

در این میان فلزات اساسی در روز سه شنبه بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند؛ به طوری که در این گروه ۹۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۰۴ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. بانکی‌ها پس از فلزات اساسی در رتبه دوم از نظر ارزش معاملات قرار گرفتند و با معامله نزدیک به ۶۹۹ میلیون سهم و اوراق مالی به ارزش بیش از ۷۶ میلیارد تومان این جایگاه را تثبیت کردند.

از جمله نمادهای پر بیننده در بورس اوراق بهادار تهران طی روز گذشته می‌توان به «وتجارت»، «وبملت» و «خساپا» اشاره کرد. همچنین در این روز نماد معاملاتی «کخاک» متعلق به شرکت صنایع خاک چینی ایران بیسترین تقاضا و نماد معاملاتی «غنوش» متعلق به شرکت نوش مازندران بیشترین صف فروش را داشتند.

روز گذشته در بورس تهران ۲۷۸ سهم با رشد قیمت و ۷۰ سهم با افت قیمت روبه‌رو شدند. همچنین در فرابورس ایران ۱۶۳ سهم با رشد قیمت و ۳۳ سهم افت قیمت را تجربه کردند. طی این روز ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران به ۹۲۰ میلیارد تومان رسید که این موضوع نشان می‌دهد ارزش معاملات در روزهای جاری کاهش یافته است. همچنین حجم معاملات هم ۱.۹ میلیارد سهم و اوراق مالی رسیده است. آیفکس نیز با رشد ۵۵ واحدی مواجه شد و تا رقم ۳۹۲۱ بالا رفت. همچنین ارزش معاملات فرابورس عدد ۵۷۳ میلیارد تومان را تجربه کرد و حجم معاملات به رقم ۶۵۳ میلیون سهم و اوراق مالی رسید. نمادهای ذوب آهن (ذوب) و پتروشیمی زاگرس (زاگرس) در معاملات روز گذشته بیشترین تاثیر مثبت و پترشیمی مارون (مارون) و پتروشیمی شیراز (شراز) بالاترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران