شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس دانشکده اقتصادی و امور اداری دانشگاه لرستان، سود حاصل از معامله در بازار سرمایه را سودی با آثار ماندگار در اقتصاد ارزیابی کرد و گفت:

رییس دانشکده اقتصادی و امور اداری دانشگاه لرستان، سود حاصل از معامله در بازار سرمایه را سودی با آثار ماندگار در اقتصاد ارزیابی کرد و گفت: خلق ثروت در این بازار می‌تواند کل جامعه را منتفع کند .

مسعود طاهری نیا به سنا گفت: سوداگری در بازارهایی همچون ارز و سکه و طلا کمکی به تولید در کشور نمی‌کند و چه بسا مضر به حال اقتصاد و تولید ملی باشد . اما کسانی که سرمایه‌های خرد خود را در بورس می‌گذارند، هم سود شیرین‌تر و ماندگارتری عاید خود می‌کنند و هم در سطح کلان به اقتصاد کشور کمک کرده‌اند .

وی یکی از ضعف‌های دروس دانشگاهی را همچنان عدم کاربردی بودن آن در محیط‌های عملی و صنایع و شرکت‌ها دانست و اظهار داشت: متاسفانه با وجود اینکه دانشجو دروس خیلی زیادی را در رشته‌های تخصصی می‌گذراند ولی وقتی وارد بازار می‌شود و می‌خواهد کار اجرایی کند، دچار ضعف است .

طاهری نیا افزود: البته اخیرا در سیاست‌های اعلام شده وزارت علوم تحقیقات و فناوری این اشکال تا حدودی برطرف و دروس مهارتی بیشتری به سر فصل‌های رشته‌های مختلف اضافه شده است.

وی با استقبال از اقدام سازمان بورس و اوراق بهادار در برگزاری سمینار «بررسی قابلیت‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه» در استان لرستان، اظهار داشت: همایش‌هایی از این دست که بیشتر هم حالت آموزشی و کارگاهی دارد، قطعا برای کل اقتصاد کشور مفید است و از این حیث که انگیزه‌ای برای دانشجویان ایجاد می‌کند تا با بورس و مفاهیم اولیه آن آشنا شوند، در دیگر استان‌ها هم قابل تکرار خواهد بود .

رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه لرستان اظهار داشت: استان لرستان اگر چه به لحاظ مالی و ظرفیت‌های اقتصادی استان فقیری نیست، اما به دلایلی درجه ریسک‌پذیری در میان افراد جامعه پایین است و سرمایه‌گذاران عموما ترجیح می‌دهند پول خود را در جایی بگذارند که ماهانه یک درآمد ثابت داشته باشند که البته این روند با آموزش و فرهنگ‌سازی قابل تغییر است.

طاهری‌نیا ادامه داد: فرهنگ‌سازی و آشنایی با ادبیات بازار سرمایه از جمله اهدافی است که در این گردهمایی‌ها محقق می‌شود؛ ضمن اینکه دانشجویان یاد می‌گیرند که از همان زمان تحصیل در عرصه اقتصاد کشور ایفای نقش کنند و حتی با پس اندازهای خرد از دریچه بازار سرمایه به خلق ثروت کمک و سود خوبی عاید خود کنند. وی همچنین با توجه به کشاورزی بودن این استان، بورس کالا را یکی از بهترین فرصت‌ها برای ارایه محصولات از جمله زعفران، انجیر و گردو دانست و گفت: علاوه بر این محصولات که محصولات اصلی تولیدی در لرستان است، در عرصه تولید سنگ و صنعت گردشگری در این استان هم می‌توان خوش درخشید؛ مشروط به اینکه فرهنگ‌سازی کنیم تا مردم جرات پیدا کنند و وارد این حوزه‌ها شوند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران