شماره امروز: ۵۴۷

| | |

پیش‌بینی بهبود عملکرد صنعت پتروپالایشی‌ها در نیمه دوم سال: مدیرعامل پالایشگاه نفت تهران با اشاره به افزایش میزان مصرف سوخت

  پیش‌بینی بهبود عملکرد صنعت پتروپالایشی‌ها در نیمه دوم سال:  مدیرعامل پالایشگاه نفت تهران با اشاره به افزایش میزان مصرف سوخت کشور در ۶ ماهه دوم، وضعیت فروش فرآورده‌های پتروشیمی و پالایشی را در نیمه دوم سال افزایشی ارزیابی کرد. به گزارش سنا، لطف‌الله هنگی درباره شرایط پیش روی صنایع پتروشیمی و پالایشی در نیمه دوم سال گفت: با وجود اینکه معمولا در تابستان با مصرف زیاد بنزین مواجه هستیم، اما همواره این مصرف به همراه مصرف نفت خام و سایر سوخت‌ها در فصل پاییز و زمستان افزایش می‌یابد. بر این اساس طبق روال هر سال انتظار افزایش تقاضا در فرآورده‌های پتروپالایشی و افزایش فروش آنها را داریم. وی تاثیر این فروش را بر تقاضای سهام پتروشیمی و پالایشی بدیهی دانست و با تاکید بر سهم قابل توجه سهام شرکت‌های مذکور در بازار سرمایه خاطرنشان کرد: سهام این شرکت‌ها با انتشار گزارش‌های خوب یا انتظار انتشار این گزارش‌ها در بازار طرفداران خود را دارد. ضمن این که، حرکت این صنایع همواره بر حرکت شاخص نیز موثر است و همواره با رشد بازار نیز همراه بوده است. مدیرعامل پالایشگاه نفت تهران با اشاره به صحبت بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت گفت: همانطور که وزیر نفت نیز اعلام کردند قرار است با سرمایه‌گذاری این دو شرکت پالایشی در بندرسیراف پروژه ساخت پالایشگاه میعانات گازی و پتروپالایشی اجرایی شود که با توجه به سودآوری ۵ تا ۱۰ برابری پتروپالایشی‌ها نسبت به پالایشی‌ها، سود خوبی را عاید هر دو شرکت خواهد کرد. بر این اساس برنامه‌های پیش رو می‌تواند نوید‌دهنده رشد سهام این صنعت در بازار سرمایه نیز باشد.

  شفاف‌سازی «خبهمن» از یک واگذاری:  گروه بهمن با انتشار اطلاعیه‌ای از واگذاری ۶ درصدی سهام شرکت صنایع ریخته‌گری ایران خبر داد. گروه بهمن با سرمایه ثبت شده ۱۰ هزار میلیارد ریال توضیحاتی از واگذاری خود در روز ۱۵ مهر ماه سال جاری ارایه داد. «خبهمن» در تاریخ یاد شده، ۶.۵۵ درصد سهام شرکت صنایع ریخته‌گری را به قیمت هر سهم ۲ هزار و ۱۷۳ ریال واگذار کرده است. جمع مبلغ معامله شده ۱۷۹ میلیارد و ۶۶۲ میلیون ریال و سود واگذاری پس از کسر مخارج انتقال مبلغ ۱۵۴ میلیارد و ۸۴۴ میلیون ریال برآورد شده است. یادآوری می‌شود درصد مالکیت گروه بهمن از شرکت صنایع ریخته‌گری تا پیش از واگذاری، ۲۱.۴۳ درصد بوده است و این عدد پس از این اقدام به ۱۴.۸۸ درصد رسیده است. لازم به ذکر است شرکت صنایع ریخته‌گری ایران در بازار دوم بورس پذیرش شده است. تعداد سهام واگذار شده طی دوره از ۹ مهر ماه ۱۳۹۸ تا ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۸ بر اساس موارد عنوان شده فوق بوده و در هیچ جلسه معاملاتی تعداد سهام واگذار شده بیش از ۵ درصد کل سهام شرکت نبوده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران