شماره امروز: ۵۴۷

خدیوی، کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد

| | |

یک مدیر سرمایه‌گذاری، ضمن اشاره به اتفاقات مثبت اخیر در بازار سرمایه، به تشریح دلایل و شواهدی پرداخت که روند صعودی را در این بازار ادامه‌دار می‌کند .

یک مدیر سرمایه‌گذاری، ضمن اشاره به اتفاقات مثبت اخیر در بازار سرمایه، به تشریح دلایل و شواهدی پرداخت که روند صعودی را در این بازار ادامه‌دار می‌کند . امیر محمد خدیوی در گفت‌وگو با سنااظهار داشت: روند رو به رشد بازار سرمایه به دو دلیل ادامه خواهد داشت: یکی اینکه ورود نقدینگی تازه به دلایل اقتصادی به بورس ادامه دارد و دیگر اینکه نقدینگی، انگیزه‌ای برای خروج از بازار سرمایه ندارد. این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه امروز دیگر بازار سرمایه، خودش را با قیمت دلار تطبیق داده و فاصله قیمتی را جبران کرده است، گفت: بخشی از روند صعودی به این موضوع مربوط است. خدیوی همچنین افزود: در حال حاضر از نظر فنی معاملات به خوبی در بازار انجام می‌شود؛ هرچند ممکن است برخی سهم‌ها بیش از ارزش واقعی‌شان معامله شوند اما در باقی موارد بیشتر سهام با ارزش واقعی خودشان معامله می‌شوند و سهام شرکت‌ها نیز به قیمت اصلی خود رسیده‌اند. وی در خصوص ورود پول جدید به بازار سرمایه و تاثیر مثبت بر این بازار گفت: نفس این اتفاق مثبت است و برای بازار سرمایه فرصت خواهد بود؛ اما نکته مهم‌تر در این میان ماندگاری نقدینگی در این بازار است. به دلیل شرایط اقتصادی به خصوص در مورد سطح درآمد خانوار، افراد نتوانسته‌اند فاصله بین درآمد اصلی و تورم را جبران کنند؛ بنابراین بازارهای موازی جای جذابی برای سرمایه‌گذار خرد (که تعداد آنها بسیار زیاد و تعیین‌کننده است) ندارد.

مدیر سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری فیروزه آسیا با اشاره به اینکه اصلی‌ترین رقیب برای سرمایه‌گذاری خرد، بازار پول است یادآور شد: در حال حاضر بازار پول، سود مناسبی با توجه به پوشش ریسک و رشد قابل توجهی نیز ندارد. ورود نقدینگی به بازار سهام باتوجه به آنچه گفته شد بیش از هر زمان دیگری محتمل است . خدیوی با اشاره به اینکه در حال حاضر با توجه به امکاناتی که در بازار سرمایه برای انباشت نقدینگی ارایه می‌شود جذابیت برای ماندگاری به خصوص برای سهامدار خرد زیاد است، تشریح کرد: فعالیت در بازار سرمایه تا سقف مشخصی از پرداخت مالیات معاف است، معاملات کامودیتی‌ها معاف از مالیات است و همین طور معافیت‌های متعدد دیگر جذابیت فعالیت در این بازار را افزایش و انگیزه برای خروج را کاهش داده است. وی اضافه کرد: در شرایط فعلی حتی خروج پول نقد از بازار نیز صرفه اقتصادی ندارد و بسیاری از فعالان بازار حتی در زمان فروش یک سهم ترجیح می‌دهند آن را در بازار سرمایه (برای مثال در بخش صندوق‌های قابل معامله) دوباره سرمایه‌گذاری کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران