شماره امروز: ۵۴۷

معاون فرابورس ایران خبر داد

| | |

معاون فرابورس ایران از رشد ۲ درصدی شاخص بازده و قیمت نقدی شرکت‌های حاضر در بازار پایه بعد از اجرای مقررات جدید خبر داد.

معاون فرابورس ایران از رشد ۲ درصدی شاخص بازده و قیمت نقدی شرکت‌های حاضر در بازار پایه بعد از اجرای مقررات جدید خبر داد.

بهنام محسنی در گفت‌وگو با فارس، در مورد آخرین وضعیت شرکت‌های بازار پایه فرابورس گفت: پس از اجرای مقررات جدید بازار پایه و تقسیم‌بندی 181 شرکت حاضر این بازار در سه تابلوی رنگی، زرد، نارنجی و قرمز، تعداد 125 نماد معاملاتی شرکت‌های حاضر در بازار پایه در تابلوی زرد، 42 شرکت در تابلوی نارنجی و 14 شرکت در تابلوی قرمز درج شدند.

وی گفت: دستورالعمل اجرایی مقررات جدید بازار پایه که از تاریخ 4 شهریور سال جاری در راستای اصلاحات این بازار براساس طبقه‌بندی جدید ابلاغ شد و از 25 شهریورماه به مرحله اجرا رسید.

محسنی خاطرنشان کرد: تعداد 84 شرکت از تابلوی ب وارد تابلوی زرد شده و ارتقاء یافتند، همچنین تعداد 41 شرکت از تابلوی ج به تابلوی زرد ارتقاء یافتند و هم‌اکنون تابلوی زرد به عنوان تابلوی اول بازار پایه فرابورس به شمار می‌رود.به گفته معاون بازارهای خارج از بورس شرکت فرابورس ایران، هر روز در بازار پایه برگزاری حراج انجام می‌شود و این حراج روزانه بر مبنای قیمت پایانی روز قبل است.

به گفته وی، قیمت پایانی هر روز در تابلوی زرد، مبنای دامنه نوسان 3 درصدی در روز بعدی قرار می‌گیرد و قیمت پایانی در هر روز در تابلوی نارنجی مبنای دامنه نوسان 2 درصد در روز بعدی قرار می‌گیرد و قیمت پایانی هر روز در تابلوی قرمز مبنای دامنه نوسان یک درصدی در روز بعدی قرار می‌گیرد. به عبارتی دیگر، در هر سه تابلو هر روز حراج برگزار می‌شود و نوسان قیمت نسبت به قیمت پایانی روز قبل خواهد بود.

محسنی در پاسخ به این پرسش که آیا اعتراض فعالان بازار با اجرای مقررات جدید بازار پایه کمتر شده است، گفت: الان کمترین تغییراتی که قرار بوده انجام شود، در حال اجرا است و عمده‌ترین تغییر در بازار پایه فقط تغییر دامنه نوسان است.

به گفته وی، درخواست از تابلوی داخل بازار پایه اگر بخواهد شرکتی از تابلوی قرمز به نارنجی یا زرد انجام شود یا از تابلوی نارنجی به تابلوی زرد باشد، باید براساس شفافیت اطلاعات باشد که این اطلاعات باید در سامانه ناشران بورسی (کدال) تکمیل و به موقع ارایه شود و کمیته درج هر سال دو مرتبه یک‌بار در مردادماه و بار دیگر در دی‌ماه بررسی می‌کند و شرکت‌هایی که دارای توان برای ارتقاء به بازار باشند، ارتقاء می‌یابند و شرکت‌هایی که اطلاعات را ارایه نکرده باشند، به تابلوی پایین‌تر تنزل می‌یابند.

معاون فرابورس در مورد اینکه تاکنون چند شرکت از بازار پایه به بازارهای اصلی منتقل شده‌اند، گفت: 8 شرکت از بازار پایه فرابورس بعد از طی مراحل پذیرش، وارد بورس تهران شدند و 16 شرکت نیز از بازار پایه پذیرش شده و وارد بازارهای اصلی فرابورس شدند که این هم ارتقا به شمار می‌رود و این ارتقا بیشتر از ارتقا از یک تابلوی بازار پایه به تابلوی دیگر این بازار است.

محسنی در مورد اینکه آیا با اجرای رنگ‌بندی تابلوها، وضعیت معاملات بازار پایه فرابورس بهتر شده است، گفت: از زمان اجرای دستورالعمل که قرار بود در خرداد انجام شود، اما بین اجرا فاصله شد و اجرا به تعویق افتاد، باعث شد که تغییر مقررات زمینه‌ای فراهم کند که تعدادی از شرکت‌هایی که قرار بود در تابلوی نارنجی بازار پایه درج شوند، اطلاعات خود را به موقع ارایه کردند و اکنون در تابلوی زرد یعنی یک مرتبه بالاتر درج شده‌اند و این اثر مقررات بازار پایه بود و روند معاملات و ارزش معاملات نیز در جهت

افزایشی بود.

وی تاکید کرد: البته از نظر ارزش بازار پایه تقریباً تغییری نکرده، اما عدد شاخص بازار پایه که به صورت علنی منتشر نمی‌شود، 2 درصد افزایش نشان می‌دهد؛ یعنی شاخص بازده و قیمت نقدی در شرکت‌های بازار پایه با مقررات جدید 2 درصد نسبت به قبل از اجرای دستورالعمل رشد کرده‌اند.

محسنی گفت: معاملات هر روز روان‌تر و بهتر شده و تعادل بیشتری در نمادهای بازار پایه به چشم می‌خورد و سهامداران از گروه رفتارهای هیجانی که تحت‌تأثیر فضاهای غیررسمی بروز پیدا می‌کند خودداری کنند و با حفظ آرامش، اگر یک سهم دارای ارزندگی است، با اطمینان خاطر تصمیم بگیرند.

وی در پایان تأکید کرد: به‌طورکلی موضوع تغییر دامنه نوسان از نظر علمی هیچ تأثیری بر ارزش ذاتی سهام ندارد و تحت‌تأثیر دامنه نوسان نیست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران