شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر آمار معاملات بورس و فرابورس

| | |

معاملات نخستین روز هفته در بورس تهران با رشد 1.79 درصدی شاخص کل این بازار خاتمه یافت. به موجب این رشد نماگر اصلی بازار سرمایه 5 هزار و 614 واحد رشد کرد و به سطح 320 هزار و 24 واحد رسید.

گروه بورس|

معاملات نخستین روز هفته در بورس تهران با رشد 1.79 درصدی شاخص کل این بازار خاتمه یافت. به موجب این رشد نماگر اصلی بازار سرمایه 5 هزار و 614 واحد رشد کرد و به سطح 320 هزار و 24 واحد رسید.

 بر این اساس ارزش بورس تهران که در ماه‌های اخیر با سیری صعودی افزایش یافته است، در پایان داد و ستدهای روز گذشته به رقم هزار و 169 هزار و 581 میلیارد تومان بالغ شد. ارزش دلاری این بازار نیز با احتساب قیمت دلار 11 هزار و 450 تومان در صرافی‌های دولتی به بیش از 102 میلیارد دلار رسیده است. بر اساس آمارهای معاملاتی، دیروز اکثر شاخص‌های بورس با رشد مواجه شدند به‌طوری که شاخص‌ قیمت «وزنی - ارزشی» با ۱۵۰۹ واحد افزایش معادل ۱.۷۹ درصد به ۸۶ هزار و ۱۳ واحد، شاخص کل «هم وزن» با ۲۴۱۳ واحد رشد معادل ۲.۶۴ درصد به ۹۳ هزار و ۹۶۴ واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با ۱۶۱۵ واحد افزایش، معادل ۲.۶۴ درصد به ۶۲ هزار و ۸۹۹ واحد، شاخص آزاد شناور با ۷۸۷۷ واحد رشد، معادل ۲.۱۷ درصد به ۳۷۱ هزار و ۹۱ واحد، شاخص بازار اول با ۴۲۰۲ واحد افزایش معادل ۱.۸۴ درصد به ۲۳۲ هزار ۸۶۷ واحد و شاخص بازار دوم با ۱۰۸۷۷ واحد رشد معادل ۱.۷۰ درصد، به ۶۴۹ هزار و ۵۲۷ واحد رسید.

از سویی دیگر روز گذشته ۷ نماد « فولاد با ۷۴۳ واحد، اخابر با ۲۶۵ واحد، ومعادن با ۲۴۳ واحد، کگل با ۲۲۱ واحد، وپاسار با ۱۵۸ واحد، تاپیکو با ۱۴۹ واحد و حکشتی با ۱۴۸ واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

این گزارش می‌افزاید، در روز شنبه شاخص‌های صنایع تالار شیشه‌ای نیز با رشد مواجه شدند به‌طوری که شاخص صنایع «وسایل ارتباطی با ۴۷۵۰ واحد صعود معادل ۶.۱۲ درصد به ۸۲هزار و ۴۲۰ واحد، اطلاعات و ارتباطات با ۱۸ واحد افزایش معادل ۴.۷۴ درصد به ۴۰۴ واحد، لاستیک با ۳۴۷۰ واحد رشد معادل ۴.۶۶ درصد به ۷۷ هزار و ۸۷۴ واحد، زراعت ۳۷۲۷ واحد افزایش معادل ۴.۶۳ درصد به ۸۴ هزار و ۲۲۰ واحد، حمل و نقل با ۳۷۶ واحد رشد، معادل ۴.۳۷ درصد به ۸ هزار و ۹۷۷ واحد، وسایل ارتباطی با ۴۱۹ واحد افزایش معادل ۴.۳۲ درصد به ۱۰ هزار و ۱۲۹ واحد، محصولات چوبی با ۱۵۲۱۴ واحد رشد معادل ۴.۳۱ درصد به ۳۶۸ هزار و ۲۰۵ واحد» رسید.

در عین حال نگاهی به آمارهای معاملاتی دیروز بازار سهام مشخص می‌کند: قیمت سهام نمادهای «چدن، دابور، غالبر، ددام، سیستم، کبافق و قلرست» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «تمحرکه، ولغدر، کلوند، غدشت، کمنگنز، کپارس و سیلام» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند و در تابلوهای بورس به ثبت رسیدند.

به این ترتیب، در پایان داد و ستدهای روز قبل بورس، در ۵۱۱ هزار نوبت معاملاتی، ۴ میلیارد و ۷۷۹ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۲۲ هزار و ۲۱۲ میلیارد تومان در بورس معامله شد.

در فرابورس ایران نیز وضعیت تا حد زیادی مشابه بورس بود به‌طوری‌که طی روز گذشته در فرابورس ایران شاخص کل 79 واحد رشد کرده و به رقم 4247 واحد رسید. همچنین ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس به بیش از 241 هزار میلیارد تومان رسید.

در این روز معامله‌گران فرابورس بیش از 1.4 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 225 هزار نوبت معامله و به ارزش 1012 میلیارد تومان داد و ستد کردند. نمادهای تاثیرگذار در تقویت شاخص فرا بورس شامل پتروشیمی مارون، پتروشیمی زاگرس، سهامی ذوب‌آهن اصفهان، فولاد هرمزگان جنوب، قاسم ایران، تولید نیروی برق دماوند و توسعه مولد نیروگاهی جهرم بوده‌اند و نماد پتروشیمی زاگرس بیشترین اثر کاهش در شاخص فرابورس را داشته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران