شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات)، ارزش صندوق‌های قابل معامله (ETF) در بازار سرمایه را بیش از ۱۵۰هزار میلیارد ریال اعلام کرد.

۱۵۰ هزار میلیارد ریال ارزش صندوق‌های ETF

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات)، ارزش صندوق‌های قابل معامله (ETF) در بازار سرمایه را بیش از ۱۵۰هزار میلیارد ریال اعلام کرد. بر اساس جدیدترین آمارها، ارزش صندوق‌های قابل معامله در پایان مردادماه ۹۸ به رقم ۱۵۰هزار و ۳۹۶ میلیارد ریال رسید. هم‌اکنون ۳۸ صندوق قابل معامله در بازار سرمایه ایران فعال هستند که صندوق سرمایه‌گذاری آرمان پرند مپنا با ۴۱ هزار و۶۴۴ میلیارد ریال بزرگ‌ترین صندوق ETF است. صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد آفرین پارسیان با ۱۲ هزار و۹۰۰ میلیارد ریال، امین یکم فردا با ۱۰ هزار و۱۹۹میلیارد ریال، آرمان آتی کوثر با ۱۰هزار و۱۳۶ میلیارد ریال، کمند با ۱۰ هزار و۱۱۸میلیارد ریال، پارند پایدار سپهر با ۱۰هزار و۱۰۸ میلیارد ریال، به ترتیب در رتبه‌های دوم تا ششم بزرگ‌ترین صندوق‌های ETF بازار سرمایه قرار دارند. همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری کیان، پاداش سهامداری توسعه یکم وآسمان امید در مکان‌های هفتم تا دهم جدول بزرگ‌ترین صندوق‌های ETF  ایستاده‌اند.

ثبت اطلاعات سهامداران در «سجام» اجباری شد

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: تمام متقاضیان دریافت خدمات پایه مکلف به ثبت اطلاعات خود در سامانه جامع اطلاعات مشتریان «سجام» هستند. در این اطلاعیه آمده است: بنا بر مصوبه ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۷ سازمان بورس و اوراق بهادار، کلیه متقاضیان دریافت خدمات پایه نظیر کد معاملاتی مکلفند نسبت به ثبت اطلاعات خود در سامانه فوق اقدام نمایند. همچنین کلیه اشخاص تحت نظارت (ناشران) ملزم به ثبت، تکمیل و به روزرسانی اطلاعات مشتریان در این سامانه هستند. گفتنی است، از تاریخ ۲۵ مهرماه ۱۳۹۸ پذیرش، ثبت و هرگونه اقدام بابت درخواست‌ها با ارایه مستندات مبتنی بر ثبت و به‌روز‌رسانی اطلاعات در سامانه سجام انجام می‌پذیرد. کلیه ناشران برای دریافت آخرین نسخه فرم‌ها به بخش فرم‌های شرکت در تارنمای شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به نشانی www.csdiran.com مراجعه کنند. لازم به ذکر است، سجام یک سامانه زیر ساختی برای شناسایی مشتریان جهت ورود به باشگاه بزرگ بازار سرمایه ایران است که تمام فعالان این بازار اعم از سرمایه‌گذاران، مشتریان و مدیران نهادها در این سامانه، فقط یک بار برای همیشه اطلاعات خود را در آن ثبت خواهند کرد و پس از احراز هویت حضوری قادر به دریافت خدمات مبتنی بر داده‌های تایید شده خواهند بود. بر اساس این گزارش، از طریق این سامانه اطلاعات هویتی، شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و اقامت دایمی فرد ثبت می‌شود و از آن به بعد هیچ نهاد مالی نیازی به دریافت مجدد اطلاعات آن سهامدار را ندارد. سهامداران می‌توانند با مراجعه به سایت www.sejam.ir ثبت نام خود را به صورت الکترونیکی انجام دهند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران