شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر معاملات بورس و فرابورس

| | |

روز گذشته شاخص بورس تهران رکوردی تازه برجای گذاشت و در حالی دومین هفته از شهریورماه را به اتمام رساند

گروه بورس|

روز گذشته شاخص بورس تهران رکوردی تازه برجای گذاشت و در حالی دومین هفته از شهریورماه را به اتمام رساند که شاخص بورس تهران برای نخستین‌بار در تاریخ محاسبه این نماگر به رقم 290 هزار و 178 واحدی رسید. به موجب رشدی که در این روز شاهد بودیم، این شاخص به میزان 4هزار و 600 واحد رشد کرد، که حاکی از افزایش 1.6درصدی ارزش بازار یاد شده است.

بر اساس آمارهای معاملاتی، روز گذشته اکثر شاخص‌های بورس با رشد مواجه شدند بطوری که شاخص‌ قیمت «وزنی- ارزشی» با ۱۲۳۷ واحد افزایش معادل ۱.۶۱ درصد به ۷۷ هزار و ۹۹۱ واحد، شاخص کل «هم وزن» با ۱۷۵۲ واحد رشد معادل ۲.۲۶ درصد به ۷۹ هزار و ۲۰۴ واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با ۱۱۷۳ واحد افزایش، معادل ۲.۲۶ درصد به ۵۳ هزار و ۱۹ واحد، شاخص آزاد شناور با ۵۲۹۲ واحد رشد، معادل ۱.۶۳ درصد به ۳۳۰ هزار و ۷۶ واحد، شاخص بازار اول با ۲۸۷۱ واحد افزایش معادل ۱.۳۷ درصد به ۲۱۱ هزار ۸۲۳ واحد و شاخص بازار دوم با ۱۱۴۹۶ واحد رشد معادل ۲ درصد، به ۵۸۵ هزار و ۹۲۹ واحد رسید.

از سویی دیگر در این روز ۶ نماد «فارس با ۸۰۱ واحد، فولاد با ۳۸۷ واحد، رمپنا با ۳۶۷ واحد، اخابر با ۲۶۱ واحد، پارسان با ۲۱۶ واحد و شتران با ۲۱۵ واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

این گزارش می‌افزاید، در روز گذشته شاخص‌های صنایع تالار شیشه‌ای نیز با رشد مواجه شدند بطوری که شاخص صنایع «انتشار و چاپ با ۴۹۹۰۰ واحد صعود معادل ۴.۹۲ درصد به یک هزار و ۶۳ واحد، فنی مهندسی با ۱۳۵ واحد افزایش معادل ۴.۸۹ درصد به ۲ هزار و ۹۱۷ واحد، اطلاعات و ارتباطات با ۱۴ واحد رشد معادل ۴.۶۱ درصد به ۳۳۷ واحد، کاشی و سرامیک با ۴۳۶ واحد افزایش معادل ۴.۴۸ درصد به ۱۰ هزار و ۱۷۵واحد، محصولات کاغذ با ۳۳۶۳ واحد رشد، معادل ۴.۳۸درصد به ۸۰ هزار و ۶۵ واحد، وسایل ارتباطی با ۳۰۴ واحد افزایش معادل ۴.۳۱ درصد به ۷ هزار و ۳۷۴ واحد، منسوجات با ۱۵۳ واحد رشد معادل ۴.۱۰درصد به ۳ هزار و ۸۹۲ واحد» رسید.

در عین حال، نگاهی به آمارهای معاملاتی این روز در بازار سهام مشخص می‌کند: قیمت سهام نمادهای «سرود، پلاسک، وبیمه، سکرما، غنوش، غدشت و غپینو» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «فپنتا، فخاس، لخزر، فنورد، لابسا، غمهرا و شاملا» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند و در تابلوهای بورس به ثبت رسیدند.

به این ترتیب، در پایان داد و ستدهای روز قبل بورس تهران، در ۳۶۱ هزار نوبت معاملاتی، ۳میلیارد و ۲۴۰ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۱۴ هزار و ۱۹۱ میلیارد تومان در بورس معامله شد.

در فرابورس نیز اوضاع معاملات چهارشنبه همانند بورس، پر رونق و رو به رشد بود. به موجب همین رونق در آخرین روز هفته شاخص کل فرابورس 55 واحد رشد کرد و به سطح سه هزار و 770 واحد رسید. در این روز نمادهای «زاگرس»، «ذوب» و «دماوند» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بازار یاد شده داشتند و نمادهای «مارون»، «بپاس» و «ارفع» نیز تاثیر منفی بر پیشروی نماگر فرابورس گذاشتند. گفتنی است، نمادهای «ذوب»، «دی» و «سمگا» نیز از جمله نمادهایی بودند که در فرابورس ایران توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کردند و در صدر نمادهای پربیننده این بازار در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران قرار گرفتند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران