شماره امروز: ۵۴۷

عضو هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار:

| | |

معاون نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار از تدوین و اصلاح چند دستورالعمل مهم خبر داد.

معاون نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار از تدوین و اصلاح چند دستورالعمل مهم خبر داد.

سعید فلاح پور، معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس با اشاره به برگزاری نشست صبح روز گذشته هیات‌مدیره این سازمان به سنا گفت: در جلسه امروز اصلاحات مربوط به دستورالعمل شرکت‌های سبدگردانی به تصویب رسید.وی با تاکید بر اینکه فعالان بسیاری برای تاسیس سبدگردانی در انتظار این اصلاحیه بودند خاطرنشان کرد: این اصلاحات دغدغه‌های متقاضیان تاسیس سبدگردانی را در مواردی همچون فرآیند صدور کد، نقش امین سبدگردانان در کدهای اختصاصی و سایر تسهیلات مطرح شده پوشش می‌دهد.سعید فلاح پور از شرایط جدید تاسیس نهادهای مالی خبر داد و افزود: پس از ماه‌ها بررسی، اصلاح این دستورالعمل انجام شد و ان‌شاء‌الله ظرف دو هفته آینده ابلاغ خواهد شد تا فعالان متقاضی تاسیس نهاد مالی بتوانند با استفاده از این دستورالعمل به بازار سرمایه وارد شوند.

 از نظرسنجی برای بهبود دستورالعمل‌ها بهره‌مند می‌شویم

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار بهره‌مندی از نظریات صاحب‌نظران و فعالان بازار را رویه‌ای همیشگی در ایجاد تغییرات و تدوین دستورالعمل‌ها دانست و اظهار کرد: بر این اساس اکنون پیش‌نویس اولیه دستورالعمل جامع صندوق‌های سرمایه‌گذاری را برای انجام نظرخواهی روی سایت cmr.seo.ir قرار داده‌ایم.

وی افزود: در این دستورالعمل شرایط فعالیت صندوق‌ها به صورت متنوع آمده است، ضمن اینکه در آن بحث‌های نظارتی جدید نیز مطرح شده است. البته این دستورالعمل برای بورس‌ها، کانون کارگزاران و کانون نهادهای سرمایه‌گذاری نیز ارسال شده است تا از طریق روش‌هایی که خود آنها اتخاذ می‌کنند نظرات فعالان بازار سرمایه جمع‌آوری شود.فلاح‌پور با درخواست از رسانه‌ها برای اطلاع‌رسانی در زمینه این نظرسنجی‌ها یادآور شد: تجربه قبلی ما این است که در خصوص نظرسنجی‌ها اطلاع‌رسانی لازم انجام می‌شود، اما در زمان اجرا گفته می‌شود که «کی چنین چیزی مطرح شده است؟» و درباره آن اظهار بی‌اطلاعی می‌شود و رسانه‌ها می‌توانند کمک کنند تا این مشکل حل شود.

 بازار سرمایه به دنبال تسهیل فعالیت‌هاست

این مقام مسوول در نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس با تاکید بر حرکت این سازمان در راستای سیاست‌های کلان کشور گفت: بورس نیز همچون سایر نهادها برای بهبود فضای کسب و کار و تسهیل شرایط فعالیت‌های اقتصادی تلاش می‌کند و برای این مهم خود را از سایر بخش‌ها مستثنی نمی‌داند.وی با تاکید بر رسالت این معاونت در بازار سرمایه خاطرنشان کرد: این نهاد می‌کوشد تا کنار اجرای سیاست تسهیل فرآیندها، وظایف نظارتی خود را نیز به خوبی انجام دهد؛ چراکه ما یک نهاد ناظر هستیم و باید همواره به گونه‌ای عمل کنیم که هر دو موضوع حفظ شود و با یکدیگر در تعارض قرار نگیرد.

 دستورالعمل صندوق مسکن و مستغلات

به زودی ابلاغ می‌شود

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص صندوق‌های املاک و مستغلات گفت: اصول اصلی مربوط به این صندوق‌ها در هیات‌مدیره تصویب شد و دستورالعمل آن نیز نهایتا ظرف دو هفته آینده ابلاغ می‌شود.

وی اجرای این دستورالعمل در بازار سرمایه را مفید خواند و تصریح کرد: عملیاتی شدن این مصوبه می‌تواند کمک خوبی به بخش مسکن کند، از این جهت که ابزار مناسبی را در اختیار فعالان حوزه مسکن قرار می‌دهد تا بتوانند از طریق اجاره داری و خرید و فروش کسب سود کنند.فلاح‌پور یادآور شد: صندوق دیگری با نام صندوق زمین و ساختمان از گذشته فعالیت داشته است که فعالیت آن به این شکل است که شرکت‌های فعال اقدام به خرید زمین و اجرای عملیات ساخت و ساز می‌کنند و پس از فروش، از آن پروژه خارج می‌شوند و مردم و سرمایه‌گذاران از این منفعت می‌برند. اما موضوع صندوق جدیدی که تاسیس کرده‌ایم متفاوت است.

وی در تشریح فعالیت صندوق‌های جدید گفت: صندوق‌های جدید در زمینه کسب درآمد از اجاره‌داری مسکن و خرید و فروش ملک فعالیت خواهند کرد و بحث ساخت و ساز در آنها مطرح نیست. نهادهای حقوقی بزرگ که در این زمینه فعال هستند می‌توانند جذب منابع داشته باشند و در حوزه مسکن سرمایه‌گذاری کنند و اجاره‌داری را به صورت حرفه‌ای در کشور اجرا کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران