شماره امروز: ۵۴۷

با وجود بحران‌های سیاسی و اقتصادی جهانی، بورس به کدام سو می‌رود؟

| | |

بازار سهام این روزها دستخوش اتفاقاتی شده است که بسیاری از آنها در ید اختیار سرمایه‌گذاران و حتی شرایط سیاسی و اقتصادی داخلی نیست و کار را برای پیش‌بینی‌کنندگان وضعیت بازارهای جهانی نیز دشوار می‌کند.

گروه بورس|

بازار سهام این روزها دستخوش اتفاقاتی شده است که بسیاری از آنها در ید اختیار سرمایه‌گذاران و حتی شرایط سیاسی و اقتصادی داخلی نیست و کار را برای پیش‌بینی‌کنندگان وضعیت بازارهای جهانی نیز دشوار می‌کند. نگاهی به روند قیمت‌ها در روزهای اخیر، حاکی از آن است که در بازار جهانی قیمت نفت به۵۸.۲ دلار، مس ۵.۷۶۲ دلار، روی ۲.۲۳۸ دلار، سرب ۲.۰۶۲ دلار، آلومینیوم ۱.۷۷۴ دلار، انس، ۱.۴۹۷ دلار اوره ۲۶۹ دلار، متانول ۲۳۳ دلار و بیلت صادراتی ایران ۳۸۸ دلار رسیده است.

از طرف دیگر ذخایر کالاهای اساسی در انبارهای بورس کالای لندن کاهش داشتند (به جز سرب) . ذخایر آلومینیوم ۱,۰۰۴,۲۲۵ تن، ذخایر مس ۲۷۴,۵۲۵ تن، ذخایر روی ۷۷,۱۵۰ تن و ذخایر سرب ۸۴,۰۰۰ تن (بیشترین رشد ذخایر) گزارش شده است.

بنابراین احتمالا اثر این کاهش ذخایر و به تبع آن افزایش قیمت‌ها به بازار ایران نیز می‌رسد و تحلیلگران حرفه‌ای بورس ایران، برای ادامه معاملات به این موارد نیز توجه خواهند داشت. البته موضوعات داخلی نیز به نوسانات داخلی بازارها دامن زده است. به عنوان مثال می‌توان به تصویب لایحه مالیات بر عایدی سرمایه‌های مسکن، طلا، ارز و خودرو اشاره داشت که با مبرا شدن بازار سهام از این مصوبه، احتمال بهبود شرایط بازار سهام را به دنبال خواهد داشت.

در همین رابطه، یک کارشناس بازار سرمایه گفت: تصویب لایحه مالیات بر عایدی سرمایه‌های موجود در بازار مسکن، طلا، ارز و خودرو باعث می‌شود تا این بازارها بیشتر از پیش در رکود فرو بروند.

مجتبی معتمدنیا، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با ایرنا به صحبت‌های مطرح‌شده در خصوص تصویب مالیات بر عایدی سرمایه و نیز تاثیر آن بر بازار سرمایه اشاره و بیان کرد: به صورت منطقی بازار باید به سمت شرکت‌های بزرگ پیش رود اما به دلیل کمبود وجود نقدینگی در این سهم‌ها بازار به دنبال تک سهم‌هایی است که دارای بازیگر هستند و امکان رشد در آنها وجود دارد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه لایحه مالیات بر عایدی سرمایه باعث جذابیت دو گروه اوراق با درآمد ثابت و بازار سرمایه خواهد شد، گفت: به نظر نمی‌رسد که در وضعیت کنونی شاهد انتقال سرمایه از دیگر بازارها به سمت بازار سرمایه باشیم زیرا باید این نکته را مدنظر قرار داد که هر بازاری در هر شرایطی دارای مشتریان خاص خود است.

وی اظهار داشت: سرمایه‌های مردم عادی ممکن است وارد بازار سرمایه شوند اما سرمایه‌های موجود در بازارهای موازی وارد بورس نخواهد شد.

معتمدنیا پیرامون روند معاملات بورس در هفته‌ای که گذشت افزود: به دلیل اختلاف موجود مابین امریکا و چین قیمت جهانی ریزش پیدا کرد و به‌طور طبیعی موجب رکود در سهام گروه‌های کامودیتی محور شد.

وی اضافه کرد: اقدام حقوقی‌ها نسبت به فروش سهام شرکت‌های بزرگ از دیگر عوامل تاثیرگذار در رشد اندک شاخص بورس در بازار هفته گذشته بود و قدرت پول برای رشد سهم‌های بزرگ کاهش یافت.

معتمدنیا گفت: میزان نقدینگی موجود در بازار، قدرت حرکت در سهم‌های بازار را ایجاد نکرد و به‌طور طبیعی شایعه جمع‌آوری دلار ۴۲۰۰ تومانی موجب شد تا سرمایه‌ها بیشتر به سمت گروهای غذایی، دارویی و لاستیکی برود و بیشترین رشد را در این گروه‌ها شاهد هستیم.به گفته وی، نماد مخابرات به دلیل شایعات مطرح شده درخصوص افزایش سرمایه از محل تجدید بر ارزیابی دارایی با افزایش میزان تقاضا همراه شد.

معتمدنیا با بیان اینکه بازار قدرت رشد در گروه‌های بزرگ و ورود نقدینگی در این بازارها را ندارد، گفت: به‌طور طبیعی بازار به سمت سهم‌های کوچک در حرکت است و این خطر ایجاد می‌شود تا سهم‌هایی که قیمت‌شان از ارزش ذاتی آنها بیشتر است در حال معامله باشند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه براساس

پیش‌بینی‌های صورت گرفته بازار همچنان به روند موجود ادامه خواهد داد، گفت: بازار جذاب‌تری که بتواند سرمایه‌های موجود در بازار سرمایه را به سمت خود جذب کند، وجود ندارد، به همین دلیل همچنان سرمایه‌های موجود در اختیار سهامداران به سمت این بازار وارد خواهد شد.

 تاثیر مثبت تصویب لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در بورس

مهدی طحانی، دیگر کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با ایرنا با بیان اینکه بعید به نظر می‌رسد که لایحه مالیات بر عایدی سرمایه با رای مثبت همراه شود، گفت: تصویب لایحه بر عایدی سرمایه به نفع بازار سرمایه است و به مرور سرمایه‌ها از بازارهای موازی وارد بازار سرمایه خواهد شد.طحانی در پایان خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد که در آینده نزدیک شاهد تصویب این لایحه و تاثیر آن بر بازار سرمایه نخواهیم بود.این کارشناس بازار سرمایه گفت: در هفته‌ای که گذشت دو اتفاق بر بازار سایه انداخته بود، قیمت کامودیتی‌ها در بورس جهانی بود که به دلیل جنگ تجاری مابین امریکا و چین به طرز معناداری کاهش پیدا کرد و از سوی دیگر قیمت نفت و فلز روی ۱۰درصد و نرخ مس با کاهش پنج درصدی همراه شدند که این موضوع به‌شدت روند معاملات بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار داد.طحانی برابری نرخ دلار با ریال را دومین عامل تاثیرگذار در معاملات بازار سرمایه دانست و افزود: کاهش حباب موجود در قیمت دلار و سکه و نزدیک شدن قیمت‌ها به یکدیگر مهم‌ترین اتفاق این مدت محسوب می‌شود و تاثیرگذار در بازار سرمایه بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: ۷۰ درصد از اتفاقات موجود در بازار سرمایه تحت تاثیر سهم‌های کامودیتی محور است که همین عامل باعث می‌شود تا نگران اتفاق‌های رخ داده در بازار‌های جهانی باشیم.وی پیرامون صنایع برتر موجود در بازار سرمایه اضافه کرد: اکنون سهم‌های دارویی به دلیل احتمال آزادسازی نرخ ۴۲۰۰ تومان که آینده آن اصلا مشخص نیست، مورد توجه بازار سرمایه قرار گرفته است.

طحانی گفت: باید توجه داشت که این صنایع چندان پرقدرت نیستند که بخواهیم به عنوان صنایع برتر آنها را معرفی کرد و سهامداران سرمایه‌های خود را به آن سمت سوق دهند.این کارشناس بازار سرمایه افزود: انتظار می‌رود در هفته جاری چهار صنعت اصلی بازار سرمایه (فلزات، کانه‌های فلزی، پتروشیمی و پالایشی‌ها)

با اقدامات رخ داده در صنایع کامودیتی محور و تقویت آنها به عنوان صنایع برتر محسوب شوند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران