شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 148139 | |

نسخه جدید و به‌روز‌شده اپلیکیشن درگاه الکترونیکی سهامداران (دارا) با قابلیت رصد نمادهای معاملاتی و شاخص‌های بازار سرمایه آغاز به کار کرد.

نسخه جدید و به‌روز‌شده اپلیکیشن درگاه الکترونیکی سهامداران (دارا) با قابلیت رصد نمادهای معاملاتی و شاخص‌های بازار سرمایه آغاز به کار کرد.

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) با اعلام این خبر گفت: درگاه یکپارچه ذی‌نفعان بازار سرمایه که به صورت آزمایشی به بهره‌برداری رسیده و شامل سه بخش «دارا، دانا و ناظر» است، حجم انبوهی از دسترسی‌ها را برای فعالان و ذی نفعان بازار سرمایه فراهم می‌آورد.

به گزارش سنا، فهیمی با بیان اینکه یکپارچه‌سازی سرویس‌های تخصصی، ارتقای شفافیت و اطلاع‌رسانی صحیح و ارایه خدمات به صورت آنلاین و غیرحضوری از جمله اهداف راه‌اندازی «دارا» است، افزود: با این سامانه، بطور مستقیم هم دسترسی به خدمات شرکت سپرده‌گذاری و هم اطلاعاتی که نزد این شرکت است، امکان پذیر می‌شود که با حجم خدمات و اطلاعاتی که به صورت مراجعه حضوری یا روش‌های سنتی قبلی دریافت می‌شد، واقعا قابل مقایسه نیست.

مدیرعامل سمات، مهم‌ترین بخش این درگاه یکپارچه را «دارا» دانست و گفت: این درگاه در اختیار سرمایه‌گذاران قرار خواهد گرفت؛ یعنی سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی اعم از سهامداران یا دارندگان صکوک و حتی در آینده نزدیک، دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها قادر خواهند بود با مراجعه به سایت شرکت سپرده‌گذاری و دانلود این اپلیکیشن در سطحی باورنکردنی و به شکلی انعطاف‌پذیر به تمام اطلاعات مورد نیاز دسترسی پیدا کنند.

به گفته فهیمی، پیش نیاز استفاده از این درگاه واحد هم ثبت نام در سامانه سجام خواهد بود؛ به این معنا که وقتی این اپلیکیشن روی گوشی یا سیستم شما بالا می‌آید، شناسه شرکت یا شماره ملی فرد را درخواست می‌کند و بر این اساس، رمز یک‌بار مصرفی در اختیار گذاشته می‌شود تا در لوح یا گوشی همراه مورد نظر قابل فعال‌سازی باشد.

وی با بیان اینکه نسخه وب، اندروید و ios  این درگاه قابل استفاده است، افزود: بعد از فعالسازی، سرمایه‌گذاران که از نظر ما مهم‌ترین ذینفعان بازار هستند و شامل سرمایه‌گذاران خرد و کلان حقیقی و حقوقی هستند، به مجموعه‌ای از داشبوردها دسترسی پیدا می‌کنند.

مدیرعامل سمات اظهار داشت: اولین داشبوردی که استفاده‌کنندگان این درگاه به آن دسترسی خواهند داشت، «سبد دارایی» است. یعنی فرد قادر خواهد بود به ترکیب دارایی و میزان آن در هر نماد دسترسی داشته باشد که طیفی از اطلاعات شامل ارزش ریالی، تعداد سهام، درصد از کل و نوع دارایی را در برخواهد گرفت. ضمن اینکه این سبد دارایی، قابلیت جست‌وجو بر اساس بازه زمانی را هم دارد و این امکانی است که پیش از این برای دریافت آن هموطنان از هر نقطه‌ای از کشور باید حضوری به شرکت سپرده‌گذاری یا مراکز سه گانه استانی مراجعه می‌کردند.

فهیمی، دومین داشبورد درگاه تخصصی ذی‌نفعان بازار سرمایه را داشبورد «گزارش گردش معاملات» ذکر کرد و گفت: این داشبورد بسیار حایز اهمیت است و علاوه بر اینکه گزارش جدیدی را در اختیار هموطنان قرار می‌دهد، امکان نظارت بر فعالیت کارگزاران از طریق سهامداران را فراهم و از بسیاری از تخلفات و ناهنجاری‌های احتمالی جلوگیری می‌کند. این داشبورد، همچنین اطلاعات مربوط به گردش معاملات را تا یک روز قبل در اختیار خواهد گذاشت و قابلیت گزارش‌گیری نیز دارد.

سومین داشبورد از درگاه تخصصی ذی نفعان بازار سرمایه که مدیرعامل سمات به آن اشاره کرد، داشبورد «مجامع» بود. به گفته فهیمی، سهامداران از طریق این داشبورد، این امکان را پیدا خواهند کرد که اطلاعات مجامع شرکت را به صورت متمرکز در اختیار داشته باشند. سهامدار همچنین به لیست مجامع دسترسی دارد و با کلیک کردن روی هر کدام از آنها می‌تواند اطلاعیه آن را از سامانه کدال بازخوانی کند و در جریان جزییات مجمع قرار گیرد.

وی افزود: با راه‌اندازی نسخه جدید این اپلیکیشن، علاوه بر اینکه خدمات شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در سطح کشور گسترش خواهد یافت، سهامداران قادر خواهند بود به صورت الکترونیک در مجامع عمومی شرکت‌ها حضور یابند و این امر شفافیت را در بازار سرمایه ارتقا، هزینه برگزاری مجامع را کاهش و کارایی مجامع را افزایش خواهد داد.

فهیمی، «اطلاعیه‌های نماد» را داشبورد دیگری از درگاه تخصصی ذی‌نفعان بازار سرمایه (دارا) دانست که برای مدیریت صحیح پرتفوی سهامداران کاربرد دارد.

وی از «گزارش دارایی» به عنوان آخرین داشبورد دارا یاد کرد و گفت: در این داشبورد، حتی دارایی‌های غیرقابل معامله و فریز شده نیز قابل مشاهده است. کارگزار ناظر آن را ببینید و قابل گزارش‌گیری نیز هست. فهیمی در پایان راه‌اندازی درگاه واحد ذی‌نفعان بازار سرمایه را تحولی بنیادین در ارایه خدمات به سرمایه‌گذاران خواند و اظهار داشت: این سامانه، سرمایه‌گذاران را از بسیاری از رفت و آمدها و مراجعات حضوری به شرکت‌ها، بانک‌ها و دفاتر شرکت‌های فرابورسی و بورسی بی‌نیاز و زمینه صرفه‌جویی در سطح اقتصاد ملی را فراهم خواهد کرد.

خاطرنشان می‌شود: امکان حضور و ثبت رای در مجامع الکترونیکی، مشاهده اخبار بازار سرمایه، اطلاع‌رسانی از طریق پیامک، کیف پول الکترونیکی، دسترسی در تمام پلتفرم‌های وب و اخذ گواهی سپرده دارایی از دیگر قابلیت‌های دارا خواهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران