شماره امروز: ۵۴۷

مرور آمار هفتگی و سالانه شاخص بورس و فرابورس

| کدخبر: 146443 | |

شاخص کل بورس از ابتدای امسال تاکنون با ۵۴ هزار و ۶۹۴ واحد افزایش معادل ۳۰.۶ درصد رشد را به ثبت رسانده است.

شاخص کل بورس از ابتدای امسال تاکنون با ۵۴ هزار و ۶۹۴ واحد افزایش معادل ۳۰.۶ درصد رشد را به ثبت رسانده است.

از ابتدای امسال تاکنون در مدت ۵۱ روز معاملاتی تعداد ۲۳۵ میلیارد و ۳۳۹ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۶۳۸ هزار و ۷۷۴ میلیارد ریال در ۱۵ میلیون و ۵۷۰ هزار و ۲۹۰ دفعه مورد در بورس اوراق بهادار معامله قرار گرفته است.

بررسی معاملات بازار سهام به تفکیک بازار نشان می‌دهد در این مدت ۱۶۶ میلیارد و ۷۴ میلیون سهم به ارزش ۳۶۸ هزار و ۶۷۰ میلیارد ریال در ۸ میلیون و ۳۸۲ هزار و ۲۴۱ نوبت در بازار اول؛ ۶۶ میلیارد و ۳۹۳ میلیون سهم به ارزش ۲۳۰ هزار و ۸۶۳ میلیارد ریال در ۷ میلیون و ۵۵ هزار و ۴۲ نوبت در بازار دوم؛ ۷ میلیارد و ۷ میلیون برگه به ارزش ۷ هزار و ۴۶۳ میلیارد ریال در هزار و ۴ هزار و ۸۴۱ نوبت در بازار بدهی، ۲۱ میلیون و ۱۹ هزار قرارداد به ارزش ۳۱۵ میلیارد ریال در ۱۶ هزار و ۶۳۴ نوبت در بازار مشتقه و ۲ میلیارد و ۸۴۳ میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش ۳۱ هزار و ۴۶۴ میلیارد ریال در ۱۱۱ هزار و ۵۳۲ نوبت مورد معامله قرار گرفته است.

شاخص کل نیز که معاملات امسال بورس را از عدد ۱۷۸ هزار و ۶۵۹ واحد آغاز کرده تاکنون با ۵۴ هزار و ۶۹۴ واحد افزایش معادل ۳۰.۶ درصد رشد را به ثبت رسانده و به عدد ۲۳۳ هزار و ۳۵۳ واحد رسیده است. شاخص بازار اول نیز در این مدت با ۳۹ هزار و ۷۲ واحد رشد و شاخص بازار دوم با ۱۱۴ هزار و ۵۰۹ واحد افزایش مواجه شده‌اند.

   بازدهی 3 درصدی فرابورس طی یک هفته

در هفته‌ای که سپری شد در پایان معاملات چهارشنبه 22 خردادماه ارزش بازار فرابورس رشد 3.2 درصدی را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد و بازدهی خود را از ابتدای سال به 21 درصد رساند. به موازات رشد ارزش بازاری فرابورس، آیفکس نیز با قرارگیری در ارتفاع 2957 واحدی بازدهی 31 درصدی را از آغاز سال 98 ثبت کرد.

در کنار رشد 47 واحدی شاخص کل طی این هفته، متغیرهای حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات کل بازارهای فرابورس به ترتیب 95، 73 و 55 درصد افزایش یافت.بدین‌ترتیب معامله‌گران با دست به دست کردن 14 هزار و 308 میلیون ورقه بهادار به ارزش 42 هزار و 963 میلیارد ریال در 897 هزار نوبت معاملاتی، سبزپوشی بازارهای فرابورس را طی این هفته کاری رقم زدند.

در 5 روز کاری هفته گذشته بطور میانگین روزانه 2861 میلیون ورقه بهادار به ارزش 8 هزار و 592 میلیارد ریال دادوستد شده است و تمامی بازارهای فرابورس به استثنای بازار سوم عملکرد مثبتی را از خود نشان داده‌اند.

معامله‌گران طی سومین هفته کاری خردادماه در بازار اول 955 میلیون سهم به ارزش 4 هزار و 788 میلیارد ریال و در بازار دوم 6 هزار و 447 میلیون سهم به ارزش 17 هزار و 744 میلیارد ریال را جابه‌جا کردند که به ترتیب از رشد 109 و 254 درصدی در حجم و افزایش 182 و 150 درصدی ارزش معاملات در بازارهای اول و دوم نسبت به هفته دوم خردادماه حکایت دارد.

بازار پایه نیز شاهد افزایش حدود 40 درصدی حجم و ارزش مبادلات خود بود و هر سه تابلو معاملاتی آن سبزپوش بودند. این بازار میزبان نقل‌وانتقال 6 هزار و 700 میلیون سهم به ارزش 12 هزار و 280 میلیارد ریال بود.

مبادلات اوراق در بازار ابزارهای نوین مالی طی یک هفته به نقل‌وانتقال 192 میلیون ورقه به ارزش 8 هزار و 114 میلیارد ریال منتهی شد که بیشترین ارزش مبادلاتی در این بازار در اختیار اوراق بدهی قرار داشت.

این صدرنشینی اوراق بدهی در بازار ابزارهای نوین مالی تا حدی نیز تحت تاثیر عرضه 3 اسناد خزانه اسلامی در نمادهای معاملاتی «اخزا 723، 720 و 718» بود که به ترتیب با قیمت‌های 630، 651 و 640 هزار ریال کشف قیمت شدند.تمامی این سه اخزا در قالب بودجه سال 1397 از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی منتشر شده و طی خرداد تا آبان‌ماه سال 1400 سررسید می‌شوند؛ ضمن آنکه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه عامل پرداخت در سررسید محسوب می‌شود.

از سوی دیگر نگاهی به عملکرد ابزارهای معاملاتی در بازار ابزارهای نوین مالی نسبت به هفته گذشته حاکی از آن است که افزایش ارزش معاملات اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن به ترتیب 5، 12 و 52 درصد و افزایش حجم معاملات این سه ابزار به ترتیب 9، 46 و 51 درصد بوده است.بدین‌ترتیب اوراق تسهیلات مسکن با افزایش بیش از 50 درصدی حجم و ارزش مبادلات، بیشترین رشد هفتگی را در بازار ابزارهای نوین مالی تجربه کرده است.در میان معاملات خرد بازار سهام، گروه هتل و رستوران با ثبت ارزش سه هزار و 97 میلیارد ریالی و در نتیجه در اختیار گرفتن 11 درصد از ارزش کل این معاملات، در صدر جدول ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام به تفکیک گروه‌های صنعت قرار گرفت.

در جایگاه‌های دوم تا چهارم نیز نام گروه‌های فلزات اساسی؛ محصولات شیمیایی؛ انبوه‌سازی، املاک و مستغلات و حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات به ترتیب با سهم 9، 9 و 8 درصدی از ارزش کل به چشم می‌خورد. در مجموع ارزش معاملات خرد بازار سهام طی هفته جاری به 28 هزار و 659 میلیارد ریال رسید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران