شماره امروز: ۵۴۷

کارشناس بازار سرمایه:

| کدخبر: 146269 | |

کارشناس بازار سرمایه گفت: شایعه تحریم پتروشیمی از قبل، تاثیر خود را روی بازار سرمایه گذاشته بود و حالا که این موضوع به حالت اجرا در آمده است نتوانست تاثیر چندانی بر بازار بگذارد.

کارشناس بازار سرمایه گفت: شایعه تحریم پتروشیمی از قبل، تاثیر خود را روی بازار سرمایه گذاشته بود و حالا که این موضوع به حالت اجرا در آمده است نتوانست تاثیر چندانی بر بازار بگذارد.

سید رضا فاطمی در گفت‌وگو با ایرنا افزود: طبق پیش بینی‌های صورت گرفته روند بازار سرمایه از ابتدای هفته جاری به دلیل تحریم پتروشیمی‌ها باید منفی می‌شد اما بازار سرمایه از جمله بازارهایی است که به سرعت با شایعه حرکت می‌کند و با وقوع خبر، اثر آن از بین می‌رود و بازار نسبت به اتفاق رخ داده بی‌تفاوت می‌شود.

وی گفت: اکنون وضعیت فعلی اقتصاد کشور به سمت ثبات در حال حرکت است و اقدامات به کار گرفته شده از سوی رییس بانک مرکزی برای متعادل کردن قیمت ارز اصولی است.

فاطمی اظهار داشت: با توجه به تحریم امریکا و تصورها برای ایجاد جو روانی، قیمت دلار برخلاف پیش بینی‌ها روند کاهشی را در پیش گرفت بنابراین وضعیت اقتصاد کلان می‌تواند به سمت ثبات در حرکت باشد. اما بازار سرمایه به دلیل پتانسیل‌هایی که هنوز دسترسی پیدا نکرده از دیگر بازارها عقب و به سمت افزایشی در حرکت است، ریزش‌هایی که گاهی اوقات در بازار شاهد هستیم چندان جدی نیست بلکه فقط یک اصلاح جزئی را تجربه می‌کند.

  اقبال گروه خودرویی‌ها و بانکی‌ها در بازار سرمایه

وی به اقبال سهام گروه خودرویی‌ها در بازار سرمایه اشاره و بیان کرد: با مطرح شدن بحث افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی سهام و گمان اجرای قطعی آن، سهام ایران‌خودرو با اقبال همراه شد و همچنین گروه سایپا با توجه به اینکه چند سال گذشته یک‌بار اقدام به افزایش سرمایه کرده بود با سهام ایران خودرو هم مسیر شد و مورد توجه سهامداران قرار گرفت.

فاطمی گفت: قیمت دلار که اکنون شرکت‌ها برای محاسبات معاملات خود در نظر می‌گیرند بسیار پایین است. قیمت ارز نیمایی در حد قابل توجهی افزایش پیدا کرده و هنوز بازار چنین مساله‌ای را در محاسبات خود در نظر نگرفته است.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: احتمال پیدا کردن یک راهکار برای خروج از شرایط موجود و توافق در زمینه برجام می‌تواند راه‌حلی برای خروج اقتصاد کشور از شرایط بحرانی باشد.

وی به اقبال گروه بانکی‌ها در بازار سرمایه اشاره و تاکید کرد: نرخ تسعیر ارز به‌شدت در معاملات گروه بانکی‌ها در بازار سرمایه تاثیرگذار است و این موضوع در طول چند روز گذشته باعث مثبت شدن روند معاملات بانک‌ها و شفافیت سهام این گروه‌ها شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران