شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر آمار معاملات بورس و فرابورس

| کدخبر: 145751 | |

شاخص کل در بازار سهام دیروز (شنبه) با 2 هزار و 89 واحد عقب‌نشینی به رقم 222 هزار و 387 واحد رسید.

گروه بورس|

شاخص کل در بازار سهام دیروز (شنبه) با 2 هزار و 89 واحد عقب‌نشینی به رقم 222 هزار و 387 واحد رسید.بر این اساس شاخص قیمتی و بازده نقدی (کل) طی همین یک روز 0.93 درصد کاهش یافت. در معاملات روز گذشته پنج میلیارد و ۳۲۷ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۳ هزار و ۱۰۶ میلیارد ریال در ۳۲۲ هزار نوبت داد و ستد شد. همچنین شاخص کل (هم وزن) با ۱۳۲ واحد کاهش به ۵۱ هزار و ۱۳۱ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با ۹۱ واحد کاهش به ۳۵ هزار و ۳۰۱ واحد رسیدند. شاخص آزاد شناور نیز با دو هزار و ۸۲۱ واحد کاهش به رقم ۲۵۱ هزار و ۳۶۱ واحد رسید، شاخص بازار اول یک هزار و ۹۴۷ واحد و شاخص بازار دوم دو هزار و ۲۶۴ واحد کاهش داشتند. در بین همه نمادها، بانک تجارت (وتجارت) با ۷۶ واحد، سایپا (خساپا) با ۶۰ واحد، بانک صادرات ایران (وبصادر) با ۵۹ واحد و سرمایه‌گذاری دارویی تامین (تیپیکو) با ۲۸ واحد در بین هه نمادها بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. در مقابل، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با ۳۷۵ واحد، ملی صنایع مس ایران (فملی) با ۳۵۴ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) با ۱۵۹ واحد، نفت و گاز پتروشیمی تامین (تاپیکو) با ۱۵۱ واحد، گروه مپنا (رمپنا) با ۱۲۲ واحد، پالایش نفت تبریز (شبریز) با ۱۰۵ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با ۹۶ واحد از جمله گروه‌هایی بودند که افت شاخص بورس را رقم زدند. در بین نمادهای دیروز نماد بانک تجارت، بانک ملت، سایپا، ایران خودرو، سیمان تهران، ملی صنایع مس ایران و فولاد مبارکه اصفهان در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند. گروه خودرویی‌ها در معاملات روز گذشته صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه یک میلیارد و۳۷۶ میلیون برگه سهم به ارزش ۲ هزار و ۳۰۲ میلیارد ریال داد و ستد شد.

   کاهش 14 واحدی آیفکس

روز گذشته در فرابورس ایران نیز شاخص کل کاهشی بوده و با 14 واحد ریزش به رقم 2785 واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از 156 هزار میلیارد تومان رسید. دیروز معامله‌گران فرابورس بیش از 1.3 میلیارد سهام و حق تقدم در قالب 191 هزار نوبت معامله و به ارزش 755 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

دیروز نمادهای کگهر، دماوند در تقویت شاخص فرابورس اثرگذار بوده و نمادهای مارون، ‌زاگرس، ذوب، ‌هرمز، میدکو در شاخص کاهش فرابورس موثر بودند. نمادهای پربیننده فرابورسی مربوط به شرکت‌هاب ذوب‌آهن اصفهان، صنایع کاغذ پارس، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، توسعه و عمران استان کرمان، کشت و صنعت شهداب ناب خراسان، پتروشیمی زاگراس و ریل‌پرداز سیر بوده‌اند.

همچنین دیروز با پیام ناظر بازار نمادهای کنور مربوط به توسعه معدنی و صنعتی صبانور، نماد غپینو مربوط به صنعتی پارس مینو، غشهد مربوط به شهدایران به خاطر برگزاری مجمع عمومی سالانه متوقف شدند. همچنین نماد دعبیدح مربوط به حق تقدم شرکت داروسازی دکتر عبیدی بازگشایی شد. نماد قنیشا مربوط به شرکت قند نیشابور نیز پس از برگزاری مجمع بازگشایی شد، نماد دلقما مربوط به داروی لقمان نیز متوقف شد همچنین عدم بازگشایی نماد معاملاتی قثابت مربوط به کارخانه‌های ثابت خراسان مشمول عدم بازگشایی شد .

همچنین با پیام ناظر بازار نمادهای سخزر، رتکو، بازرسی فنی و کنترل خردگی تکین، سخزرح مربوط به حق تقدم شرکت سیمان خزر و حق تقدم تکین کو نیز بازگشایی شدند. همچنین نماد حفارس یک مربوط به حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس مشمول ادامه توقف نماد به علت عدم رعایت ضوابط افشای اطلاعات با اهمیت شد. نماد ولغدر یک مربوط به شرکت لیزینگ خودرو غدیر نیز متوقف شد و نماد حفارس یک متوقف شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران